Van

Hava Durumu

  • Gece -2 °C
  • Gündüz -2 °C
  • Nem Oranı % 54
  • Basınç 1028 hpa

Van

  • Plaka 65
  • Telefon Kodu 432
  • Nüfus 1,070,113
  • Yüzölçümü 22.983,06 km²

Van Hakkında

Doğu Anadolu’nun köklü tarihi ve kültürünü en güzel şekilde yansıtan tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle Van, her toprağında keşfedilecek başka bir değeri barındırıyor.
“Vanlıyam hem (men) şanlıyam, Kılıcı kanlıyam, özüm sözüm hep birdir, men bu yurda bağlıyam” diyen Vanlılarla konuşup şehrin zengin kültürünü onlardan dinlemek de ayrı bir keyiftir.

Neden Van’a Yolculuk Yapmalısınız?
Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü ve çevresindeki doğal güzelliklere aşık olmak, kaplıcalarda şifa ve huzur bulmak, kiliseleri, camileri ve türbeleri fotoğraflamak, meşhur Van kedilerinin korunduğu Van Kedi Evi’ni görmek ve enfes Van kahvaltısıyla güne mutlu başlamak için...

Van’ın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Ermeniler, Romalılar, Türkmenler, Selçuklular ve Osmanlılar gibi dünyaya yön vermiş pek çok uygarlık Van’da hakimiyet sürerek şehirde birçok tarihi eser bırakmıştır. “Kaleler Kenti” olarak anılan Van’daki ören yerleri ve tarihi Van evleri de bölgeyi turizm açısından önemli bir merkez haline getirmiştir. 

Van’da Ne Yapılır?
Van Kalesi’ne çıkılır, bir gözü mavi bir gözü yeşil olan Van kedilerinin olduğu Van Kedi Evi gezilir, Van Gölü ve Akdamar Adası’nda dolaşılır, Başkale’de yer alan peri bacaları fotoğraflanır, Erciş Doğancı Kaplıcası başta olmak üzere kaplıcalarda güzelce dinlenilir ve meşhur Van kahvaltısı ile güne başlanır.

Van’da Ne Yenir Ne İçilir?
Murtuğa (kahvaltılık), cacık (kahvaltılık), ilitme, ekşili, senseger, Van otlu, Van balığı (inci kefali), kavurmalı uşgun ekşilisi, çırış mıhlası, eşkili, helise Van’da tadına bakacağınız yöresel lezzetler olacak. 

Van’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Şehir merkezindeki halı ve kilim galerileri Van’da alışverişin en yoğun yaşandığı yerlerdir. Van peyniri (otlu peynir) ve savat (gümüş) işlemeli el sanat ürünleri de Van’da alınabilecek hediyelik ürünler arasında bulunur.

Van’a Uçak Bileti
Şehre uzaklığı 8 km olan Van Ferit Melen Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanır. Terminal binası önünde bulunan taksiler, yine terminal binasının 300 m ilerisinde bulunan ve her saatin 20 ve 50 geçe zamanlamasıyla kalkan halk otobüsleri, terminal binasının 900 metre ilerisinde bulunan minibüsler ile Van Ferit Melen Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türk Hava Yolları ve AnadoluJet ile Van’a uçak bileti alarak gelen yolcular Yüksekova- Şemdinli ve Erciş arasında sefer düzenleyen otobüsleri de kullanabilirler. 

Van’a Otobüs Bileti
Van’ın Merkez ilçesinin Akköprü Mahallesi’nde yer alan Van Otogarı’ndan şehrin diğer bölgelerine ulaşım, otogarın çevresinde bulunan otobüs duraklarından kalkan otobüslerle ve yolculuk yaptığınız otobüs firmalarının özel servisleriyle gerçekleşmektedir. Ayrıca taksilerle de istediğiniz yere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Best Van Turizm, Van Gölü Turizm, Yeni Van Seyahat, Ağrı Doğu Anadolu Turizm, Bitlis Taç, Patnos İtimat, Star Diyarbakır Van’a otobüs bileti alarak gelen yolcuların en çok tercih ettikleri otobüs firmaları arasında bulunuyor. İstanbul’dan Van’a otobüsle gitmek ise 23 saat 35 dakikalık uzun bir süreye sahip. Bu uzun süreyi keyifli ve konforlu bir şekilde geçirmenizi sağlayan otobüs firmaları ise her geçen gün daha kaliteli hizmet anlayışını benimsemektedirler.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Van, nüfus yönünden Doğu Anadolu'nun en büyük şehridir. Çok uzun bir yerleşim tarihi olan şehrin, ilk sakinlerinin Urartular olduğu bilinmektedir. Anadolu'nun en büyük gölü olan Van Gölü'nün çevresi, Van kedilerinin korunduğu Van Kedi Evi, Van tarihi evleri mutlaka gezilmelidir. Meşhur Van otlu peynirinin de olduğu Van kahvaltısıyla güne başlamanın keyfini ise doya doya çıkartın.
 

Van - 5 Günlük Hava Tahmini

18 Kas Pazartesi
açık
4,6 °C
açık
19 Kas Salı
açık
5,2 °C
açık
20 Kas Çarşamba
açık
7,7 °C
açık
21 Kas Perşembe
açık
7 °C
açık
22 Kas Cuma
açık
5,2 °C
açık

Van - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Van Müzesi
 
CAMİLER
-Ulu Cami
-Süleyman Han Camii
-Gevaş İzzeddin Şir Camii
-Kızıl Minareli Camii
-Hüsrev Paşa Camii
-Kaya Çelebi Camii
-Hamurkesen Camii
-Horhor Camii
-Abbasağa Camii
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Peri Bacaları
-Akdamar Adası
-Akdamar Kilisesi 
-Yedi Kilise

KALELER
-Van Kalesi
-Çavuştepe Kalesi
-Hoşap Kalesi
-Ayanis Kalesi
-Toprak Kale
-Anzaf Kaleleri 
 
HAMAMLAR
-Çifte Hamam
-Hoşap İçkale Hamamı
 
RESTORANLAR 
-Halil İbrahim Sofrası
-Kervansaray Restoran
-Birkoç Kavurma
-İkizler Lahmacun Salonu
-Hacıoğlu Kebapçısı
 
GECE KULÜPLERİ
-The North Shield Pub
-Rescate Hotel Restoran - Bar 
-Urartu Restoran - Bar
 
Van
İnteraktif Van Haritası