Trabzon

Hava Durumu

  • Gece 6 °C
  • Gündüz 7 °C
  • Nem Oranı % 75
  • Basınç 1018 hpa

Trabzon

  • Plaka 61
  • Telefon Kodu 462
  • Nüfus 758,237
  • Yüzölçümü 4.664,04 km²

Trabzon Hakkında

Karadeniz’in hayranlık uyandıran manzarasını, doğal güzelliklerini, tarihi birikimini ve kültürünü en iyi yansıtan şehirlerden biridir Trabzon. 
Vadileri, yaylaları ve gölleriyle eşsiz bir doğaya, manastırları, kiliseleri ve camileriyle tarihi bir değere sahip Trabzon’a hayran kalıp divane aşık gibi dolaşacaksınız yollarda. 

Neden Trabzon’a Yolculuk Yapmalısınız?
Dünyaca ünlü Sümela Manastırı’nı görmek, Trabzon Kalesi’nden yemyeşil Trabzon’u izlemek, camileri, kiliseleri gezmek, yayla şenliklerinde horon tepmek ve nefis Karadeniz yemeklerinden yemek için...

Trabzon’nun Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Kafkaslar üzerinden gelen Orta Asya kökenli Türk kavimlerce kurulduğu düşünülen Trabzon, Avrupa ile Asya'nın İpek yolu üzerindeki en önemli irtibat noktasında bulunduğundan pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve her kültürden ve dinden tarihi eserleri günümüze kadar taşımıştır. Miletler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Komnenos’ların hakim olduğu, 250 yılı aşkın bir süre hüküm süren Trabzon Komnenos Prensliği, 13. yy’da Osmanlı tarafından Trabzon’u fethedilmesiyle son bulmuştur. 

Trabzon’da Ne Yapılır?
Bölgenin tarihini aydınlatan Trabzon’da Ayasofya Müzesi başta olmak üzere pek çok müze gezilir, Trabzon Kalesi’ne çıkılır, Sümela Manastırı ve etrafındaki kiliseler gezilir, Erikbeli Yaylası, Lapazan Yaylası, Haçka Obası Yaylası, Garester Yaylası gibi birçok yaylada düzenlenen şenliklere katılıp horon tepilir ve leziz Trabzon yemekleri yenir. 

Trabzon’da Ne Yenir Ne İçilir?
Karalahana dolması, kaygana, mısır ekmeği, hamsi kuşu, hamsili pilav tereyağında alabalık, Akçaabat köftesini, Trabzon tereyağı ve peynirinden yapılan kuymak, höşmerim Trabzon’un yöresel yemeklerinden birkaçı.

Trabzon’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
"Trabzon işi" adıyla dünyaca ünlü hasır bilezik ve telkari usulü ile el yapımı gümüş ve altın işleme, dokuma eşyaları, keşan, peştamal, kuşak ve yöresel elbiseleri Kemeraltı’nda, Uzunsokak ve Kunduracılar Caddesi’ndeki dükkanlardan alabilirsiniz.

Trabzon’a Uçak Bileti
Trabzon’un Konaklar bölgesinde bulunan Trabzon Havalimanı merkeze 6 km’lik mesafesiyle şehir merkezine en yakın havaalanları arasında yer alır. Trabzon Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım Havaş otobüsleri, taksi, havalimanının içinde bulunan 8 adet araç kiralama firması tarafından sağlanır. Havaş otobüsleriyle şehir merkezine ve yakındaki ilçelere gitmeyi tercih eden yolcuların geçirecekleri süre 30 dakika, ödeyecekleri ücret ise 5 TL’dir. İstanbul’dan Trabzon’a uçak bileti alarak seyahat edecek yolcular 1 saat 43 dakikada Trabzon Havalimanı’nda olacaklardır. Ankara’dan Trabzon’a uçak keyfinin süresi ise 1 saat 15 dakika.

Trabzon’a Otobüs Bileti
Trabzon Otogarı, Trabzon’un merkezine yakın Sanayi Mahallesi’nde bulunur. Trabzon Otogarı’ndan şehir merkezine gitmek isteyen yolcular taksileri, yolculuk yaptıkları otobüs firmalarının özel servislerini kullanabilirler. Trabzon Otogarı’ndan Sümela Manastırı’na gitmek için şehir merkezinden kalkan günlük otobüs turlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Trabzon-Erzurum veya Gümüşhane-Bayburt minibüsleri ile Maçka’ya gidip oradan Sümela Manastırı’na giden minibüslere de binebilirsiniz. İstanbul’dan Trabzon’a otobüs bileti alarak seyahat edecek yolcular 15 saat 35 dakikayı konforlu otobüslerle huzur içinde geçirirlerken Ankara’dan Trabzon’a gidecek yolcuların geçirecekleri süre 12 saattir.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Trabzon, Doğu Karadeniz'in güzel şehirlerinden biri, Sümela Manastırı, şehrin en özel tarihi yapılarından biridir. Trabzon Kalesi de mutlaka görülmelidir. Ayrıca şehir, futbol takımı (Trabzonspor) ile bilinir. Eskiden kilise olan Ayasofya Müzesi, şehrin tarihi bakımından eşsiz bir yerdir. Trabzon'un çeşitli hamsi yemekleri ise mutlaka tadına bakmanız gereken yöresel lezzetlerdir. 

Trabzon - 5 Günlük Hava Tahmini

08 Ara Pazar
açık
8,5 °C
açık
09 Ara Pazartesi
açık
8,9 °C
açık
10 Ara Salı
açık
10,8 °C
açık
11 Ara Çarşamba
açık
12,3 °C
açık
12 Ara Perşembe
açık
11,3 °C
açık

Trabzon - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Trabzon Müzesi
-Ayasofya Müzesi 
-Trabzonspor Müzesi
-Cevdet Sunay Müzesi
 
CAMİLER
-Gülbahar Hatun Camii
-Ortahisar Fatih Camii
-Yeni Cuma Camii
-İskender Paşa Camii
-Ahi Evren Dede Camii
-Hızır Bey Camii
-Çarşı Camii
-Tavanlı Camii
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Sümela Manastırı
-Vezalon (Yahya) Manastırı Kuştul 
-Hızır İlyas Manastırı (Gregorius Peristera) 
-Kaymaklı Manastırı 
-Kızlar (Panagia Theokephastros) Manastırı 
-Kızlar Manastırı (Panagıa Keramesta)
-Taşhan
-Vakıf Han
-Alaca Ham
 
MİLLİ PARKLAR
-Altındere Vadisi Milli Parkı
 
KALELER
-Trabzon Kalesi
 
HAMAMLAR
-Sekiz Direkli Hamam
-Paşa Hamamı
-Meydan Hamamı
 
RESTORANLAR 
-Tarihi Kalkanoğlu Pilavı
-Ertuğrul Pide
-Ahmet Usta Kebap Salonu
-Balıklama Balık Restoranı
-Fevzi Hoca Balık Köfte
 
GECE KULÜPLERİ
-Mey Bar
-Cıngıl Cafe Bar
-Garage Night Club
Trabzon
İnteraktif Trabzon Haritası