Çifte Minare, Sivas

Hava Durumu

  • Gece -3 °C
  • Gündüz 0 °C
  • Nem Oranı % 93
  • Basınç 1016 hpa

Sivas

  • Plaka 58
  • Telefon Kodu 346
  • Nüfus 439,564
  • Yüzölçümü 28.567,34 km²

Sivas Hakkında

Anadolu'daki tarihi İpek Yolu güzergahlarının kesiştiği yerde konumlanmış ve ünlü Kral Yolu’nun da geçtiği büyük bir ilimiz olan Sivas, tarihi eserleri, kaplıcaları, mesire yerleri ve doğal güzellikleri ile benzersizdir.
“Entaresi dım dım yar, gelir diye umdum yar, yassıya kadar bekledim, gözlerimi yumdum yar” diyen Sivaslıları bari siz çok bekletmeden gidin bu güzel şehre. 

Neden Sivas’a Yolculuk Yapmalısınız?
Bugün Atatürk Etnografya ve Kongre Müzesi olan Sivas Kongresi’nin yapıldığı tarihi binayı gezmek, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nı görmek, kaplıcalarda şifa bulmak, aşıklar diyarı olarak bilinen Sivas’ta ozanların saz eşliğinde atışmasını dinlemek için...

Sivas’ın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
M.Ö.2000 başlarında Hititler döneminde önemli bir merkez olan Sivas; Frig, Lidya, Asur, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, İlhanlı, Eretna ve Osmanlı uygarlıklarına da ev sahipliği yapmıştır. Sivas’ın Milli Mücadele açısından ayrı bir yeri vardır Cumhuriyet tarihinde. 4 Eylül 1919'da Atatürk'ün başkanlığında toplanan Sivas Kongresi'nde alınan kararlarla Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştır.

Sivas’ta Ne Yapılır?
Tarihi camiler ve eserler görülür, Aşık Veysel’in mezarı ziyaret edilir, meşhur Kangal köpeklerinin fotoğrafı çekilir, Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi gezilir, Sivas kebabı yenir.

Sivas’ta Ne Yenir Ne İçilir?
Keş, peskutan, çökelik, pancarlı çorba, madımak, evelik, düğürcek aşı, tırhıt, sübüra, kelecoş, tarhana, içli köfte, hıngel, Sivas kebabı, tandırda kül çöreği, fodla, kömbe, kete Sivas’ta tadına bakmanız gereken yöresel lezzetlerdir.

Sivas’ta Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Çoğunlukla Atatürk Caddesi’nde bulunan alışveriş merkezleriyle Şifaiye Medresesi, Belediye Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı ve Paşa Camii çevresinden Sivas kilimleri, tülüce denen dokumadan yapılan yatak örtüsü, ağaçtan taraklar, bıçaklar, bakır işleri ve gümüş takıları alabilirsiniz.

Sivas’a Uçak Bileti
Yazıbaşı Köyü’nde yer alan Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’nda şehir merkezine ulaşım, Havaş otobüsleri, belediye otobüsleri, taksiler ve Sivas Seyahat Turizm tarafından sağlanan otobüs servisleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca havaalanında bulunan 5 adet araç kiralama firmasını da tercih edebilirsiniz. Havaalanına indikten 25 dakika sonra kalkan Havaş otobüsleriyle yolculuk süresi 40 dakika, ücret ise 5 TL’dir. Maliye Karşısı Kılıçoğlu Pastanesi Arkası, 4 Eylül Stadyumu, Kümbet Halı Saha, Sabancı Lisesi Durağı, Özel Harekat Şube Müdürlüğü ise Havaş otobüslerine bindiğinizde uğrayacağınız duraklardır. Sivas’a uçak bileti alıp keyifli bir yolculuk yapmanız dileğiyle...

Sivas’a Otobüs Bileti
Sivas’ın Yenişehir beldesinde bulunan Sivas Otogarı’ndan ilçelere ulaşım, otogarın yanındaki ilçe ve köy garajında bulunan otobüs seferleriyle gerçekleştirilmektedir. Sivas otobüs firmaları içinde Sivas Kızılırmak Turizm, Sivas Tur, Asya Tur, Öz Sivaslılar, Metro Turizm ve Tokat Turizm en çok tercih edilen otobüs firmaları olma özelliğine sahiptir. Sivas’a otobüs bileti alarak seyahat edecek İstanbul yolcuları 891 km’lik yolu yaklaşık 11 saat 15 dakikada keyif ve konfor içinde tamamlarlar. Ankara’dan Sivas’a otobüsle gidecek yolcular ise 7 saatlik sürede 435 km’yi geride bırakacaklardır. 

Sivas’a Tren Bileti
Her gün Doğu Ekspresi ile Kars ve İstanbul yönünden; Güney Ekspresi ile Tatvan, Kurtalan ve İstanbul yönünden; Van Gölü Ekspresi ile Malatya, Elazığ, Muş, Tatvan, Kayseri Ankara, İstanbul yönünden; 4 Eylül Mavi Treni ile Malatya, Diyarbakır, Kayseri ve Ankara yönünden; Erzurum Ekspresi ile Erzurum ve Ankara yönünden düzenlenen karşılıklı tren seferleriyle Sivas’a tren bileti alarak gitmek mümkündür. Yemekli, yataklı, pulman gibi farklı seçeneklerle tercih edip alacağınız Sivas tren biletiniz sayesinde pek çok ili gezerek Sivas’a gitmenin keyfini ve konforunu yaşayabilirsiniz. 

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Sivas, Türkiye'nin yüzölçümü yönünden en büyük ikinci ilidir. Çok sayıda Selçuklu eserine ev sahipliği yapar. Kurtuluş Savaşı'nın çok önemli kongrelerinden Sivas Kongresi bu şehirde yapılmıştır. Çok değerli tarihi medreseler bu şehirde bulunur. Sivas kebabı, kazan simidi, sini hurması gibi yöresel lezzetler mutlaka tadılmalı, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi gezilmeli, Gök Medrese ve Çifte Minareli Medrese ise mutlaka görülmelidir.

Sivas - 5 Günlük Hava Tahmini

30 Oca Perşembe
yoğun kar yağışlı
-0,9 °C
yoğun kar yağışlı
31 Oca Cuma
kar yağışlı
-4,9 °C
kar yağışlı
01 Şub Cumartesi
kar yağışlı
-6,6 °C
kar yağışlı
02 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
-2,7 °C
hafif kar yağışlı
03 Şub Pazartesi
kar yağışlı
-4,5 °C
kar yağışlı

Sivas - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi 
-Aşık Veysel Müzesi
-Arkeoloji Müzesi
 
CAMİLER
-Alacahan Camii
-Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası 
-Hatipoğlu Camii
-Kale Camii
-Kangal Merkez Camii
-Sivas Ulu Cami
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Gök Medrese
-Buruciye Medresesi 
-Çifte Minareli Medrese
-Alacahan Kervansarayı
-Ayanağa Konağı
-Eğri Köprü
-Kesik Köprü
-Gürün Kilisesi
 
KALELER
-Sivas Kalesi
-Divriği Kalesi 
 
HAMAMLAR
-Eski Paşa Hamamı
-Kurşunlu Hamam
-Mehmet Ali Hamamı
-Meydan Hamamı
 
RESTORANLAR 
-3 N Sofra Kebap ve Lahmacun Salonu
-Mis Kebap
-Kafekatür
-Köfteci Ahmet Usta
-Ustalar Kebap Salonu
-Beşler Kebap
 
GECE KULÜPLERİ
-Heybeli Bar
-Meram Saz Evi
 
Sivas
İnteraktif Sivas Haritası