Balıklı Göl , Şanlıurfa

Hava Durumu

  • Gece 11 °C
  • Gündüz 9 °C
  • Nem Oranı % 42
  • Basınç 1026 hpa

Şanlıurfa

  • Plaka 63
  • Telefon Kodu 414
  • Nüfus 1,801,980
  • Yüzölçümü 19.336,21 km²

Şanlıurfa Hakkında

Güneydoğu Anadolu’da mistik ve gizemli bir tatil yapacağınız “Peygamberler Şehri” olarak anılan Şanlıurfa, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle görülmeye değerdir.
Efsaneleri ile ünlü Şanlıurfa’nın etrafındaki dumanlı dağlarda ceylanları avladıkları söylense de siz rahat rahat dolaşabilirsiniz bu güzle şehri. 

Neden Şanlıurfa’ya Yolculuk Yapmalısınız?
Hz. İbrahim'in efsanesinin yaşandığı Balıklı Göl’ü görmek, Şanlıurfa Kalesi’nde kitabeleri fotoğraflamak ve tüm şehri tepeden izlemek, Harran Ovası’nı gezmek, mağaralar arasında yolculuk yapmak ve müthiş Urfa kebabından ve çiğ köfteden yemek için...

Şanlıurfa’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
M.Ö. 9000 Tarihine kadar uzanan tarihiyle Şanlıurfa, Kürt, Türk, Arap, Zaza, Çerkez, Acem, Afgan ve Ermeni kökenli insanların yaşadığı canlı bir kültür mozaiğidir. I. Dünya Savaşı’nda önce İngilizlerin sonra Fransızların işgaline uğrayan Urfa, Milli Mücadele’de gösterdiği kahramanlıktan dolayı “Şanlı” unvanını almıştır.

Şanlıurfa’da Ne Yapılır?
Haleplibahçe Mozaikleri, camileri, türbeler, kiliseler gezilir, efsanelere konu olmuş Balıklı Göl’de fotoğraf çekilir, koni biçimindeki mimarlık harikası Harran evleri görülür, nefis Şanlıurfa yemekleriyle ziyafet çekilir, tarihi çarşılarda Şanlıurfa’ya özgü kumaşlar ve el sanatı örneklerinden hediye alınır.

Şanlıurfa’da Ne Yenir Ne İçilir?
Çiğ köfte, şıllık tatlısı, isot çömleği, ayran çorbası, mimbar, lahmacun, bostana, Urfa kebabı, kemeli tas kebabı, mırra, kesme bulamacı, yumurtalı köfte, içli köfte, zingil, yarpuz ekşisi, tiritli köfte, tepsi kebabı, pırpırım kavurması, soğanlı/balcanlı kebap, kömeçli bulgur pilavı, kadayıf, elma aşı, patlıcan kebabı, borani Şanlıurfa’nın yöresel yemekleridir.

Şanlıurfa’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Urfa Kapalıçarşı’dan bakır eşyalar, mücevherat, sandık, ayna, ipekten ve keçeden yapılan çeşitli eşyalar, kürk ve Urfa akıtması alabilirsiniz. “Yamşah” denilen başörtüler ise masaların üzerine dekoratif örtü olarak ziyaretiler tarafından alınan başka otantik hediyeler.

Şanlıurfa’ya Uçak Bileti
Sahip olduğu pistle Türkiye Cumhuriyeti'ndeki en uzun havalimanı olan Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan Suudi Arabistan’a da uçak seferleri düzenlenmektedir. Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan şehir merkezine Havaş otobüsleri ve taksileri kullanarak gidebilirsiniz. Uçaklar havalimanına indikten 25 dakika sonra kalkan Havaş otobüsleriyle yapacağınız yolculuğun süresi yaklaşık 45 dakika, ücreti ise 10 TL’dir. İstanbul’dan Şanlıurfa’ya uçak bileti alarak yolculuk yapacaklar 1 saat 45 dakikada peygamberler şehrine ulaşırken Ankara’dan Şanlıurfa’ya uçakla gitmek 1 saat 10 dakikalık bir süreye sahiptir. Muhteşem Güneydoğu Anadolu manzarasını uçakla izlemek ise ayrı bir keyiftir.

Şanlıurfa’ya Otobüs Bileti
Şanlıurfa’nın merkezine yakın, çevre yolu yanındaki Esentepe Mahallesi’nde yer alan Şanlıurfa Otogarı, yepyeni modern dizaynı ve yolcuların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kompleksleriyle son derece kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Şanlıurfa Otobüs Terminali’nden şehir merkezine gitmek için yolculuk yapmayı tercih ettiğiniz otobüs firmalarının servislerini taksileri kullanabilirsiniz. İstanbul-Şanlıurfa arası 1297 km’lik mesafeye ve 14 saat 30 dakikalık yolculuk süresine sahipken Ankara’dan Şanlıurfa’ya otobüs bileti alarak seyahat edecek yolcular 841 km’yi yaklaşık 10 saat 40 dakikada geride bırakacaklardır. Yerel otobüs firmalarının ağırlıklı olarak hizmet verdiği Şanlıurfa otobüs seferleri, kaliteli donanım ve hizmetle keyifli bir hale gelmiştir.
 
Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Şanlıurfa, Türkiye'nin turistik yönden en zengin şehirlerinden biridir. Balıklıgöl, kutsal kabul edilen balıklarıyla, çevresindeki birçok tarihi eserle, Şanlıurfa'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Şanlıurfa Mutfağı, çok sayıda harika yemeğe sahiptir. Urfa Kebabı başta olmak üzere lezzetli yemekleri mutlaka yemeli, Harran Ovası’nı gezmeden, Şanlıurfa Kalesi’ne çıkmadan tatilinizi sonlandırmayın.

Şanlıurfa - 5 Günlük Hava Tahmini

18 Kas Pazartesi
açık
16,9 °C
açık
19 Kas Salı
açık
17,1 °C
açık
20 Kas Çarşamba
açık
17,4 °C
açık
21 Kas Perşembe
parçalı az bulutlu
16,8 °C
parçalı az bulutlu
22 Kas Cuma
parçalı az bulutlu
16,8 °C
parçalı az bulutlu

Şanlıurfa - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Arkeoloji Müzesi
-Mutfak Müzesi
-Kurtuluş Müzesi
-İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi
-El Sanatları Müzesi
 
CAMİLER
-Selahattin Eyyübi Camii
-Mevlevihane Camii
-Ulu Camii
-Nimetullah Camii
-İmam Bakır Camii
-Hasan Padişah Camii
 
MİLLİ PARKLAR
-Tek Tek Dağları Milli Parkı
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Balıklıgöl 
-Gümrük Hanı
-Hüseyniye Çarşıları
-Ellisekiz Meydanı
-Göbeklitepe 
-Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi
 
KALELER
-Şanlıurfa Kalesi
-Harran Kalesi
 
HAMAMLAR
-Veli Bey Hamamı
-Cıncıklı Hamam
-Vezir Hamamı
-Sultan Hamamı
-Serçe Hamamı
 
RESTORANLAR 
-Altın Restoran
-Sevgi Ciğer Salonu
-Bayram Kebap Salonu
-Baklavacı Badıllı Dedeoğlu
-Dedecan Ciğer Salonu
-Urfa Acem Sofrası
 
GECE KULÜPLERİ
-Nostalji Türkü Bar
 
Şanlıurfa
İnteraktif Şanlıurfa Haritası