Atatürk Heykeli, Samsun

Hava Durumu

  • Gece 4 °C
  • Gündüz 2 °C
  • Nem Oranı % 74
  • Basınç 1018 hpa

Samsun

  • Plaka 55
  • Telefon Kodu 362
  • Nüfus 1,261,810
  • Yüzölçümü 9.364,10 km²

Samsun Hakkında

Tertemiz sahilleri, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve şifalı kaplıcaları ile Samsun, Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden biridir.
“Hamam ayağını Cobu Deresi, görmek isterseniz Ladik'e gelin, Kral Mitridas'ın size mirası, görmek isterseniz Ladik'e gelin” diyen Samsunlular sizleri şehirlerinde ağırlamaktan da son derece keyif duyacaklar.

Neden Samsun’a Yolculuk Yapmalısınız?
Ladik Gölü, Akalan Şelaleleri gibi doğal güzellikler karşısında mest olmak, Amisos Tepesi, Lerdüge Timülüsleri gibi ören yerlerinde tarihe uzanmak, camileri ve müzeleri gezmek, Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi'nde kayak yapmak için...

Samsun’un Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
İlk yerleşimin Eski Taş Çağ’a uzandığı Samsun, Frigler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Samsun’un asıl tarihi değeri ise Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelerek Kurutuluş Savaşı’nı başlatmasıdır. Türk Milli Mücadelesi’nin başlangıç yeri olan Samsun, Cumhuriyet tarihimiz açısından büyük bir yere sahiptir. 

Samsun’da Ne Yapılır?
Atatürk’ün Kurutuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkışını simgeleyen Onur Anıtı, fotoğraflanır, Ladik Hamamayağı Kaplıcaları’na gidilir, Amisos hazineleri ve ören yerleri gezilir, Geyikkoşan Sahili’nde denize girilir, Samsun pidesi ile kaymaklı Bafra lokumu yenir.

Samsun’da Ne Yenir Ne İçilir?
Karalahana Çorbası, dolması, içli mantı, mantarlı pilav, nokul, Samsun pidesi, Bafra tuzlusu, Samsun simidi, Bafra Ballıbaba dondurması, katık sündürmesi, katık böreği, kaz pilavı, baklalı yaprak sarma, haluçka, cevizli tavuk, fasulyeli mısır çorbası Samsun’a özgü lezzetlerdir.

Samsun’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Süt çökeleği, Bafra nokulu, fındık, keten bezinden yapılan kıyafetler, minyatür Atatürk Anıtı heykeli Samsun’daki mağazalardan alabileceğiniz ürünlerdir. Yün kazaklar ve dokuma şalvarlar da Samsun’un dükkanlarında bulabileceğiniz değişik hediyelik ürünler arasında. Bafra nokulunu ise Rizeliler Fırını’ndan alabilirsiniz.

Samsun’a Uçak Bileti 
Samsun'un Çarşamba ilçesinin Çınarlık beldesinde yer alan Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan şehir merkezine Havaş otobüsleri, taksiler, araç kiralama firmaları, belediye otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Onur Air, Pegasus ve SunExpress uçak firmalarının yolcularına özel kendi servisleri de bulunmaktadır. Havaş otobüsleriyle yolculuk yapacakların geçirecekleri süre yaklaşık 30 dakika iken servis ücreti 9 TL’dir. Yine aynı fiyatla Samsun Havalimanı’ndan Atakum Atakent Fakülte Eczanesi önüne 1 saatte gidebilirsiniz. Samsun’dan Ordu’ya ortalama 2,5 saatte ve 20 TL ücretle sizi götüren Havaş otobüsleri Fatsa’ya da 25 TL’lik ücretle servis düzenlemektedir.

Samsun’a Otobüs Bileti 
Samsun’un İlkadım ilçesinde yer alan Samsun Otogarı’ndan şehir merkezine belediye otobüsleriyle minibüslerle ve taksilerle ulaşabilirsiniz. Samsun’a otobüs bileti alarak yolculuk yapmayı tercih ettiğiniz otobüs firmalarının pek çoğunun da şehir merkezine giden servisleri mevcuttur. İstanbul ve Samsun arası 740 km ve 9 saat 30 dakikalık bir yolculuk süresine sahipken, Ankara’dan Samsun’a otobüs bileti alarak seyahat edecek yolcular 403 km’lik mesafeyi 6 saat 35 dakikada arkalarında bırakacaklardır. Türkiye’nin en büyük otobüs firmaları dahil Samsun merkezli yerel otobüs firmalarının da Türkiye’nin bir çok yerinden Samsun’a yolcu taşıması, kaliteli hizmet anlayışı sayesinde otobüsle yolculuk yapmayı daha keyifli hale getirmektedir.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Samsun, Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı şehir olması nedeniyle, Türkiye'nin tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Karadeniz'in en gelişmiş şehirlerindedir. Samsun simidi, Samsun pidesi, Çarşamba kıvratması ve Bafra Nokulu gibi harika lezzetlerin bulunduğu deniz şehridir. Ladik Gölü, Akalan Şelaleleri ve Amisos gibi ören yerleri Samsun’da mutlaka gezmeniz gereken yerlerdir.

Samsun - 5 Günlük Hava Tahmini

08 Ara Pazar
açık
10,6 °C
açık
09 Ara Pazartesi
hafif yağmur
11,1 °C
hafif yağmur
10 Ara Salı
açık
11,5 °C
açık
11 Ara Çarşamba
açık
12,8 °C
açık
12 Ara Perşembe
açık
11,8 °C
açık

Samsun - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi 
-Bandırma Gemi Müzesi 
-Gazi Müzesi
 
 
CAMİLER
-Büyük Cami
-Yalı Cami
-Kurşunlu Cami
-Hacı Hatun Camii
-Kale Camii
-Pazar Camii
-Şeyh Seyyid Kudbettin Türbesi
-Kılıçdede Türbesi
-Emir Mirzabey Türbesi
-Hızırbey Türbesi
-Mustafabey Türbesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Samsun Anıt Mezarı
-İlk Adım Anıtı
-Atatürk Anıtı
-Amisos Antik Kenti 
-Paura Antik Kenti 
-İskilip Antik Kenti 
-Kurtuluş Yolu 
-Tekkeköy Ören Yeri 
-İkiztepe Ören Yeri 
-Mather Dolarosa Kilisesi
 
KALELER
-Samsun Kalesi
 
HAMAMLAR
-Çifte Hamam
-Şifa Hamamı
-Küçük Hamam
 
RESTORANLAR 
-Gülhan Restoran
-Lezzet Restoran
-Bizler Pide Salonu
-Venn Restoran
-Beyaz Ev Restoran
-Midilli Restoran
 
GECE KULÜPLERİ
-Passha Bar
-Newcastle 55
-Rock City Bar
-Garaj Bar
-Harlequin Club
 
Samsun
İnteraktif Samsun Haritası