Adapazarı, Sakarya

Hava Durumu

  • Gece 7 °C
  • Gündüz 14 °C
  • Nem Oranı % 50
  • Basınç 1013 hpa

Sakarya

  • Plaka 54
  • Telefon Kodu 264
  • Nüfus 917,373
  • Yüzölçümü 4.880,19 km²

Sakarya Hakkında

Marmara’nın doğusunda yemyeşil doğası, muhteşem Sapanca Gölü’nün manzarası, alabalıklarıyla ünlü Maşukiye’si ve yaylaları ile Sakarya, İstanbul’a yakın fakat huzurlu yaşantısıyla İstanbul’un stresinden, gürültüsünden ve kalabalığından uzak bir tatil cennetidir.
Karadeniz’in ve Marmara’nın iklimini taşıyan Sakarya, doğal güzelliklerin arasında bulunan konaklama yerleri ile rüya gibi bir tatil geçireceğiniz, lezzetli yemeklerle hayattan daha fazla tat alacağınız bir gezi durağı olacak sizin için.

Neden Sakarya’ya Yolculuk Yapmalısınız?
“Aşıklar Diyarı” olarak bilinen Maşukiye’de piknik yapıp alabalık yemek, Sapanca Gölü’nün muhteşem manzarası eşliğinde yürüyüş yapmak, Kartepe’de kayak yapmak, yaylalarda oksijen depolamak, Kuzuluk Kaplıcası’nda şifa bulmak, camileri, kaleleri ve köprüleri fotoğraflamak için...

Sakarya’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Sakarya, Orta Asya, Kafkaslar ve Balkanlar gibi farklı coğrafyalardan gelen toplulukların ve farklı kültürlerin birlikte huzur içinde yaşadığı bir yerdir. Sakarya’nın Kurtuluş Savaşı açısından önemi büyüktür. Yunanlıların işgal ettiği Sakarya, Mustafa Kemal komutasında 3 hafta gece gündüz süren kanlı Sakarya Meydan Muharebesi’yle kurtarılmış, bugün Türk topraklarına ait olan her yerin düşmanların hakimiyetinde olması amaçlanan Sevr Antlaşması bu büyük kazanımla reddedilmiştir.

Sakarya’da Ne Yapılır?
Sakarya Müzesi gezilir, Maşukiye’de ve Sapanca Gölü’nde muhteşem manzara eşliğinde rüyalara dalınır, kışın Kartepe’de kayak yapılır, kaplıcalarda huzur ve şifa bulunur. Yaylaları, gölleri ve geleneksel mimarisinin korunduğu evleriyle Sakarya, fotoğraf çekmeye doyamayacağınız bir yerdir.

Sakarya’da Ne Yenir Ne İçilir?
Ada kıvırma, Arnavut böreği, biryan, bulgur çorbası, Çerkez pastası, tavuğu ve peyniri, dartı, ıslama köfte, alabalık, incir uyutması, kabak dondurması Sakarya’da tadacağınız enfes lezzetler olacak.

Sakarya’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Ağaç işlemeli eşyalar, baston, şimşir kaşıklar, çömlekler, sıcak demir işlemeciliğiyle yapılan süs eşyaları, bakırlar Sakarya’dan alabileceğiniz hediyelik ürünlerdir.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Sakarya, nüfus yönünden Marmara'nın dördüncü büyüğüdür. Tarım, şehrin ekonomik yapısında önemli yer tutar. Şiirlere konu olmuş Sakarya Nehri'ne adını veren şehir, kurtuluş mücadelesinin önemli bir savaşının gerçekleştiği yerdir. Ayrıca, ada kıvırma, ıslama köfte, çerkez peyniri, kabak tatlısı, keşkek, limandere kavurması, şehrin mutlaka tadılması gereken yiyeceklerindedir. Maşukiye’ye, Sapanca Gölü’ne gitmeden Sakarya’dan dönmeyin. Kışın gidecekler ise Kartepe’deki pamuk gibi karlarda kayak yapabilirler. 

Sakarya - 5 Günlük Hava Tahmini

11 Ara Çarşamba
açık
12,3 °C
açık
12 Ara Perşembe
kapalı
13,1 °C
kapalı
13 Ara Cuma
kapalı
11,8 °C
kapalı
14 Ara Cumartesi
parçalı az bulutlu
15,6 °C
parçalı az bulutlu
15 Ara Pazar
parçalı bulutlu
14,9 °C
parçalı bulutlu

Sakarya - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Sakarya Müzesi (Atatürk Evi)
-Özel Alifuatpaşa Kuva-i Milliye Müzesi 
-Adapazarı Deprem ve Kültür Müzesi 
 
CAMİLER
-Ağa Camii
-Hasan Fehmi Paşa Camii
-Orhan Camii
-Rahime Sultan Camii
-Rüstem Paşa Camii
-Yunus Paşa Camii
-Karıncalı Dede Türbesi
-Keremali Türbesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Bosna Şehitliği 
-Sakarya Şehitliği
-Çark 
-Hacı Atıf Hanı
-Hendek Bayraktepe
-II. Bayezid Köprüsü
-Justinianus Köprüsü
-Vecihi Kapısı
 
PARKLAR
-Adapazarı Yenikent Park
-Kentpark
-Ormanpark
 
KALELER
-Harmantepe Kalesi
-Paşalar Kalesi
-Seyifler Kalesi 
 
RESTORANLAR 
-Eker Lokantası
-İstanbuldere Alabalık Evi
-Hakiki Rumeli Köftecisi
-Tunatan
-Köfteci İsmail
-Mono Cafe Restoran
-Çiftlik Izgara
 
GECE KULÜPLERİ
-Barcelona Bar
-City Plus
-People Club/Beach
-Green Pub
 
Sakarya
İnteraktif Sakarya Haritası