Rize

Hava Durumu

  • Gece -1 °C
  • Gündüz 0,3 °C
  • Nem Oranı % 92
  • Basınç 1026 hpa

Rize

  • Plaka 53
  • Telefon Kodu 464
  • Nüfus 204,194
  • Yüzölçümü 3.921,98 km²

Rize Hakkında

Uçsuz bucaksız yaylaları, puslu dağları, mis gibi havasıyla tipik bir Karadeniz şehri olan Rize’de yeşilin her tonunu, binlerce yıl öncesi uygarlıkların tarihi eserlerini ve sıcacık kalpleriyle candan Karadeniz insanlarını bulacaksınız.
Kendinizi “Çayeli’nden öteye, gidelum yali yali, sırtındaki sepetun, ben olayım hamalı.” sözlerini mırıldanırken bulurken şaşırmayın; çünkü Rize’ye gittiğinizde hem doğal güzellikler hem de halkın genel tavrına kısa sürede adapte oluyorsunuz.

Neden Rize’ye Yolculuk Yapmalısınız?
Astropikal iklimin yeşilliklerinin ve geleneksel dağ evlerinin hakim olduğu Çayeli, Pazar, Ardeşen, Of ve Fındıklı kasabalarını görmek, Çamburnu’ndaki çam ağaçlarının fotoğrafını çekip cıvıldayan kuşlarla beraber şarkı söylemek, Türkiye’nin en iyi çayını içmek, yaylalarda özgürlüğün tadına varmak için...

Rize’nin Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Rize’de ilk olarak Kulku veya Kulha denilen bir Asya topluluğunun yaşadığı düşünülüyor. Büyük İskender'in doğu seferi sırasında Pontos eyaletinin bir parçası olan Rize, MS 10'dan MS 395 kadar Roma İmparatorluğu’nun, bu tarihten sonra Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiştir. Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türk beyliklerinin eline geçen Rize, 19. yy.’da Trabzon vilayetine bağlı Lazistan Sancağı’nın merkezi, Cumhuriyet döneminde de il merkezi olmuştur.

Rize’de Ne Yapılır?
Ayder’de kaplıcaya gidilir, Fırtına Deresi’nde rafting, yaylalarda doğa yürüyüşü, krater göllerinde olta balıkçılığı yapılır, Çamlıhemşin’de dağ yürüyüşlerine çıkılıp fotoğraf çekilir, İkizdere-Çamlık’ta kuş gözlenir, çay içilir.

Rize’de Ne Yenir Ne İçilir?
Hamsikoli, hamsili pilav, hamsi buğulaması, haşıl, karalahana çorbası, kocakarı gerdanı, korkota çorbası, enişte lokumu, laz böreği, muhlama, mısır ekmeği, pepeçura, turşu tavalı Rize’ye özü lezzetlerdir.

Rize’de Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Anzer balı, çay, Rize bezinden yapılan eşarplar, örtüler, masa örtüleri, peştamallar ve çeşitli tekstil ürünleri, Hemşin çorabı gibi hediyelik ürünleri Rize’nin dükkanlarından bulabilirsiniz.

Rize’ye Otobüs Bileti
Özellikle Gürcistan istikametli otobüs seferleri de Rize’den başlangıçlı olabildiğinden yurt dışına yolcu taşımada da yurt içi otobüs seferleri kadar önemli bir yere sahiptir Rize Otogarı. Rize’nin şehir merkezinde Mermer Delen Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi’nde yer alan Rize Otogarı’ndan çevre ilçelere gitmek için taksilere binebilirsiniz. Ayrıca Metro Turizm ve Ulusoy Turizm gibi pek çok otobüs firmasının Çayeli’ne, Ardeşen’e, Of’a ve diğer ilçelere giden servisleri bulunmaktadır. İstanbul’dan Rize’ye otobüs bileti alanların geçirecekleri süre 17 saatken Ankara’dan otobüsle Rize’ye gitmek 14 saatlik bir yolculuk süresine sahiptir.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Rize, Karadeniz'in güzel şehirlerindedir. Güzel yaylaları, kaplıcaları ve deniziyle, tabiatın harikaları bakımından zengin bir şehirdir. Rize'nin Anzer Balı, dünya çapında bilinen ve sevilen bir baldır. Rize Çayı, çok meşhurdur, şehir ülkemizin çay deposudur. Rize'nin şehre has mükemmel yemekleri vardır. Pidesi, hamsi pilavı, laz böreği ve köftesi tadılmalıdır. Fırtına Deresi’nde rafting heyecanını, Ayder’de ise kaplıca keyfini mutlaka yaşamalısınız.

Rize - 5 Günlük Hava Tahmini

21 Oca Salı
yoğun kar yağışlı
-2,5 °C
yoğun kar yağışlı
22 Oca Çarşamba
hafif kar yağışlı
-2,2 °C
hafif kar yağışlı
23 Oca Perşembe
yoğun kar yağışlı
-3,3 °C
yoğun kar yağışlı
24 Oca Cuma
yoğun kar yağışlı
-5,2 °C
yoğun kar yağışlı
25 Oca Cumartesi
açık
-3,6 °C
açık

Rize - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Rize Atatürk Evi Müzesi
-Rize Etnografya Müzesi 
 
CAMİLER
-Büyük Gülbahar Sultan Camii
-İskender Cafer Paşa Camii
-Küçük Gülbahar Sultan Camii
-Orta Camii
-Kale Camii
-Reşadiye Camii
-Seslikaya Köyü Camii
-Yukarı Durak Camii
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Taş Kemer Köprüler
-Geleneksel Rize Konakları
-Şehitler Çeşmesi
-Su Değirmenleri
 
MİLLİ PARKLAR
-Kaçkar Dağları Milli Parkı 
YAYLALAR, KAPLICALAR
-İkizdere Çağırankaya Yaylası
-Anzer (Ballıköy) Yaylası
-Aşağı ve Yukarı Kavron Yaylaları 
-Pokut, Sal, Hazindağ Yaylaları 
-Elevit ve Palovit Yaylaları 
-İkizdere Termal Kaplıcası
 
KALELER
-Rize Kalesi
-Zil Kale
-Kız Kalesi 
-Kale-i Bala
 
RESTORANLAR 
-Lale Lokantası
-Liman Lokantası
-Dağmaran Restoran
-Huzur Pide Kebap
-Hamdibey Balık Lokantası
 
GECE KULÜPLERİ
-Ada Bar
 
Rize
İnteraktif Rize Haritası