Ordu

Hava Durumu

  • Gece 7 °C
  • Gündüz 11 °C
  • Nem Oranı % 57
  • Basınç 1019 hpa

Ordu

  • Plaka 52
  • Telefon Kodu 452
  • Nüfus 731,452
  • Yüzölçümü 5.952,49 km²

Ordu Hakkında

Karadeniz’in yeşili ile mavi kıyıların birleştiği Ordu, doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarıyla mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Yaylaları, piknik alanları, binlerce yıllık kaya mezarları ve plajlarıyla Ordu huzur ve eğlence dolu bir tatil için sizi bekliyor.
“Ordu'nun dereleri aksa yukarı aksa” bile bu işte bir hayır vardır deyip muhteşem doğasına hayran kalacağınız bu ilde günlük hayatın tüm stresinden uzaklaşacaksınız.

Neden Ordu’ya Yolculuk Yapmalısınız?
Oksijen deposu mesire yerlerinde olağanüstü Karadeniz manzarası eşliğinde piknik yapmak, tarihi kalelerinden adeta bir kartpostal manzarası izlemek, fındık bahçelerinde dolaşıp meşhur Ordu fındığının tadına bakmak ve plajlarında denize girmek için...

Ordu’nun Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
MÖ 400 yılından önce şehir merkezinin 5 kilometre dışında olan, halk arasında Bozukkale olarak bilinen bölgede “Kotyora” (Kut Yöresi) adıyla kurulan Ordu, Medler, Persler, Roma ve Bizans gibi medeniyetlerin de yuvası olmuştur. Selçuklu Devleti ve Osmanlı devrinde önemli bir merkez olan Ordu, 1921’de Trabzon’dan ayrılarak il olmuştur.

Ordu’da Ne Yapılır?
Boztepe’den ve kalelerden Ordu’nun büyüleyici manzarası izlenir, Asarkaya Milli Parkı, Turnasuyu Vadisi, Ordu Çambaşı Yaylası gibi doğal güzellikler gezilir, Çaka Kumsalı, Mavi Dünya Plajı ve Efirli Plajı’nda denize girilir, bol bol fındık, balık ve pide yenir.

Ordu’da Ne Yenir Ne İçilir?
Balık ürünleri başta olmak üzere pancar çorbası, pancar sarması, melocan kavurması, sakarca mıhlaması, galdirik kavurması, keşkek, tirmit (mantar) kavurması, mısır ekmeği, turşu kavurmaları, su böreği, hamsi tava/buğulama, hamsili içli tava Ordu’ya özgü yemeklerdir.

Ordu’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Kilim, sicim, kolan, heybe, oyalı yazma gibi dokuma ürünleri, ahşap baston ve sepetler, klarnet, kaval ve elbette fındık Ordu’daki dükkanlardan alabileceğiniz ürünlerdir.

Ordu’ya Otobüs Bileti
Ordu’nun merkezindeki Yeni Mahalle’de yer alan Ordu Otogarı, şehir merkezine yakın konumu sebebiyle toplu taşıma araçlarının hizmet vermediği bir terminaldir. Ordu Otogarı’ndan şehir merkezine taksilerle gidebilirsiniz. Metro Turizm, Ulusoy Turizm, Varan Turizm, Fındıkkale Turizm, Kanberoğlu ve Sahil Seyahat gibi otobüs firmaları Türkiye’nin birçok ilinden Ordu’ya yolcu taşımaktadır. İstanbul ile Ordu arası 892 km ve 12 saat 25 dakikalık bir yolculuk süresine sahipken Ankara’dan Ordu’ya otobüs bileti alan yolcular 554 km’yi 9 saat 30 dakikalık keyifli bir otobüs seyahatiyle arkalarında bırakacaklardır.
 
Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Karadeniz’in eşsiz manzarasının keyfinin çıkarıldığı yerlerden olan Ordu’da Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi’ni gezmeden, Boztepe’nin teraslarından tüm şehri seyre dalmadan, Çambaşı, Keyfalan ve Perşembe yaylalarını, Asarkaya Milli Parkı’nı görmeden, Gaga Gölü’nün etrafında yürüyüş yapmadan, balık, pide ve fındık yemeden dönmeyin.  Ahşap yakma resimleri ve bastonları da sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz.

Ordu - 5 Günlük Hava Tahmini

08 Ara Pazar
açık
10,1 °C
açık
09 Ara Pazartesi
açık
10,9 °C
açık
10 Ara Salı
az bulutlu
11,1 °C
az bulutlu
11 Ara Çarşamba
parçalı bulutlu
13,4 °C
parçalı bulutlu
12 Ara Perşembe
açık
11,9 °C
açık

Ordu - Gezilecek Yerler

MÜZELER
- Ordu Müzesi
- Paşaoğlu Etnografya Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
- Taşbaşı Kilisesi
- Jasonum - Yason Burnu ve Kilisesi
- Tozkoparan Kaya Mezarı
- Delikkaya Kaya Mezarları
- Merkez Kilise
- Ordu Evleri
 
PARKLAR 
- Asarkaya Parkı
- Çakırtepe Parkı
 
CAMİLER
- Atik İbrahim Paşa ( Orta Cami)
- Aziziye ( Yalı) Cami
- Hamidiye ( Hükümet) Camii
- Selimiye Camii
- Saray Camii
- Çayır Camii
 
KALELER
- Bolaman Kalesi
- Ünye Kalesi
- Gölköy Kalesi 
- Kurul Kalesi
 
HAMAMLAR
- Büyük Hamam
- Küçük Hamam
- Eski Hamam (Kilise Hamamı)
 
RESTORANLAR
- Gardenya
- Aktaşlar Pide
- Gesto
- Fanizan Restoran
- İskele Restoran
- Saklıbahçe-Çaytepe
- Hanzade Restoran
 
GECE KULÜPLERİ
- Roof Bar
- Jazz Pub
- Duru Cafe
- Gardenya Rastaurant&Club
Ordu
İnteraktif Ordu Haritası