Kapadokya

Hava Durumu

  • Gece -2 °C
  • Gündüz 1 °C
  • Nem Oranı % 80
  • Basınç 1020 hpa

Nevşehir

  • Plaka 50
  • Telefon Kodu 384
  • Nüfus 168,771
  • Yüzölçümü 5.391,64 km²

Nevşehir Hakkında

Yüzyıllar önceden kalma tarihi eserleri, doğanın mucizesi manzaraları, peri bacaları, kiliseleri ve camileriyle Nevşehir, başka hiçbir yere benzemeyen, eşsiz bir tatil durağıdır.
Belki de Nevşehir’i en güzel Nevşehirlilerin türkülerinden dinlemek gerek: “Yaz gelir şenlenir pınar başları, deresinde parlar çakıl taşları, cıvıl cıvıl öter tarla kuşları, köyümün ne sağlam havası vardır.”

Neden Nevşehir’e Yolculuk Yapmalısınız?
Şapellerin, manastırların, kiliselerin bulunduğu Göreme Açık Hava Müzesi’ni, gerçek hayatla bağınızı koparacak Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni, Zelve Ören Yeri’ni gezmek,  Temenni Tepesi’nden Ürgüp’ün mistik havasını solumak, Ihlara Vadisi’nde yürüyüşe çıkmak, Kapadokya’da balon turu, Uçhisar’da yamaç paraşütü yapmak ve yüzyıllar öncesinden kalan yaşam alanlarının muhteşemliğine hayran olmak için…

Nevşehir’in Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Tarihin ve doğanın muhteşem bir şekilde bütünleşmesinin en belirgin örneğidir Nevşehir. İlk yerleşimin Neolitik Çağ’a uzandığı Nevşehir’de Asurlar, Persler, Sasaniler, Anadolu Selçuklular ve Osmanlı gibi medeniyetler hüküm sürmüştür. Hacı Bektaş-ı Veli’nin yaşadığı yer olan Nevşehir, peri bacaları, camileri, kiliseleri ve doğal güzellikleriyle dünyaca ünlü bir turizm merkezidir.

Nevşehir’de Ne Yapılır?
Kapadokya’da peri bacaları ziyareti, balon turu, Göreme ve Uçhisar’da yamaç paraşütü, peri bacalarının arasındaki patikalarda jeep safari yapılır, her an mistisizmle dolu doğa ve dağ yürüyüşlerine çıkılır.

Nevşehir’de Ne Yenir Ne İçilir?
Dolaz, ayva dolması, aside, gendirme yemeği, tarhana çorbası, testi kebabı, fırında çömlek eti, turşulu pita, Kapadokya köftesi, Nevşehir mantısı, dıvıl, zerde pilavı, nohutlu yahni Nevşehir’de tadına mutlaka bakmanız gereken yöresel yemeklerdir.

Nevşehir’de Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Halı – kilim, çanak – çömlek, akik taşından yapılan biblo, vazo, folklorik bebek figürleri, köftür, şarap ve kabak çekirdeği Kapadokya’daki ve Nevşehir’deki pek çok mağazada satılan hediyelik ürünlerdir.

Nevşehir’e Uçak Bileti
Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Nevşehir’e uçak bileti alarak gitmek ayrı bir keyiftir. İlçe merkezinin 12 km, şehir merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs, dolmuş ve taksilerle ulaşabilirsiniz. Kapadokya Havaalanı ve Göreme arası 40 km’lik bir mesafeye sahiptir. Araç kiralama firmaları, taksiler ve dolmuşlarla Kapadokya Havaalanı’ndan Göreme’ye ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Kapadokya Havalimanı’ndan Kapadokya’ya ve Ürgüp’e de özel servislerle ve taksilerle ulaşmanız mümkün. İstanbul ile Nevşehir arası uçakla 1 saat 25 dakika sürerken Ankara’dan uçak bileti alarak Nevşehir’e gidecek yolcuların geçirecekleri süre 1 saattir.

Nevşehir’e Otobüs Bileti
Kayseri, Konya ve Ankara’nın arasında dört bir yandan misafir kabul etmeye elverişli konumu sebebiyle Nevşehir’e otobüs bileti bulmak oldukça kolay bir şekilde sağlanır. Nevşehir Otogarı şehir merkezine 20 dakikalık mesafededir ve her 20 dakikada bir terminalden merkeze kalkan servisler bulunmaktadır. Nevşehir Otogarı’ndan şehir merkezine gitmek için seyahat etmiş olduğunuz otobüs firmalarının servislerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca Nevşehir Otogarı’ndan Kayseri, Aksaray ve Konya’ya da saat başı otobüs seferleri düzenlenmektedir. İstanbul2dan Nevşehir’e otobüs bileti alanların geçirecekleri yolculuk süresi 9 saatken Ankara’dan, Nevşehir’e otobüsle gitmek 4 saat 45 dakikadır.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Tarihin doğayla iç içe geçtiği Nevşehir’de Kapadokya’daki peri bacalarını gezip burada balon turu yapmadan, Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmeden, Uçhisar’da yamaç paraşütü yapmadan, Türk-İslam sanatı eserlerinin sergilendiği Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi’ni gezmeden, Avanos’taki çanak-çömlek atölyelerini dolaşmadan dönmeyin. Meşhur Kapadokya şaraplarının tadına da mutlaka bakmalı ve sevdikleriniz için hediye olarak birkaç şişe satın almalısınız.

Nevşehir - 5 Günlük Hava Tahmini

08 Ara Pazar
kapalı
3,5 °C
kapalı
09 Ara Pazartesi
parçalı az bulutlu
3 °C
parçalı az bulutlu
10 Ara Salı
açık
4,5 °C
açık
11 Ara Çarşamba
parçalı az bulutlu
6,3 °C
parçalı az bulutlu
12 Ara Perşembe
kapalı
6,5 °C
kapalı

Nevşehir - Gezilecek Yerler

MÜZELER
- Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi
- Nevşehir Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
- Elmalı Kilise
- Yılanlı Kilise
- Azize Barbara
- Manastır
- Aziz Basel Şapeli 
- Tokalı Kilise
- Derinkuyu Yeraltı Şehri
 
MİLLİ PARKLAR 
- Göreme Tarihî Millî Parkı
 
CAMİLER
- Derinkuyu Park Camii
- Çavuşin Köyü Eski Kaya Cami 
- Kurşunlu (Damat İbrahim Paşa) Cami 
- Karavezir Kurşunlu Camii
- Karamanoğlu Camii
- Hacı Mustafa Ağa Camii
- Abdioğlu Camii
- Taşkınpaşa Camii

KALELER
- Nevşehir Kalesi
- Uçhisar Kalesi 
- Ortahisar Kalesi
- Büyük Kale
 
HAMAMLAR
- Damat İbrahim Paşa Hamamı
- Elis Kapadokya Hamam
 
RESTORANLAR
- Nevşehir Konağı Restaurant
- Avanos Kadın Girişimciler Kooperatif Mutfağı
- Nevşehir Konağı
- Elai Cappadocia
- Hanodası Restaurant
- Lil’a Restaurant

GECE KULÜPLERİ
- Abarı Disco
- Şah Bar
- Angel Bar
- Joy Bar
- Red Red Wine
Nevşehir
İnteraktif Nevşehir Haritası