Mersin

Hava Durumu

  • Gece 9 °C
  • Gündüz 12 °C
  • Nem Oranı % 81
  • Basınç 1019 hpa

Mersin

  • Plaka 33
  • Telefon Kodu 324
  • Nüfus 1,705,774
  • Yüzölçümü 15.512,25 km²

Mersin Hakkında

İhtişamlı Toros Dağları’na sırtını dayamış doğal güzellikleriyle Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Mersin, antik kentleri, camileri, kiliseleriyle tarihi bir gezi bölgesi, plajlarıyla da yaz tatilinizi geçirebileceğiniz özel bir yerdir.
Mersin’de geçirdiğiniz süre boyunca karşılaşacağınız candan insanlara, “Silifke'nin yoğurdu, ah seni kimler doğurdu, seni doğuran ana bal ilen mi yoğurdu” derken bulabilirsiniz kendinizi.

Neden Mersin’e Yolculuk Yapmalısınız?
Antik kentleri görmek, müzelerde tarihe yolculuk yapmak, plajlarda denize girmek, cami ve kiliselerinde kültürle dolup taşmak ve elbette tantuni yemek için Akdeniz’in bu doğal ve tarihi güzelliklerle dolu şehrine yolculuk yapmalısınız.

Mersin’in Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Hititlerden Makedonlara, Romalılardan Osmanlı’ya kadar dünya tarihinin en önemli medeniyetlerinin hakimiyet kurduğu Mersin, antik dönemden kalma şehirleri ve her uygarlığın kendi kültürünü yansıttığı tarihi eserleriyle önemli bir turistik bölgedir. Milli Mücadele’de Fransızların ve İngilizlerin işgal ettiği Mersin, Mustafa Kemal’in ordusu tarafından 1920 yılında kurtarıldı.

Mersin’de Ne Yapılır?
Antik kentler, kiliseler, camiler ve müzelerde kültürel bir gezi yapıp yaylalarda oksijen depolayabilir, plajlarda ise denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Göksu’da rafting heyecanını da yaşayabilirsiniz. Elbette tantuni yemeden de olmaz.

Mersin’de Ne Yenir Ne İçilir?
Tantuni, Silifke yoğurdu, lepe, topalak çorbası, susamlı köfte, etli döğme pilavı, sarı kabak kompostosu, domates reçeli, humus, babukannus, cezerye, kerebiç, batırık, felafel, cezerye, Anamur muzu Mersin’de tadına doyamayacağınız lezzetlerdir 

Mersin’de Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Tarsus’taki Kırkaşık Bedesteni’nden ve Mersin’deki pek çok mağaza ve dükkandan cezerye, bandırma, muska ve başta Şahmeran olmak üzere pek çok hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinde ve ilçelerdeki alışveriş merkezleri de gün boyunca oldukça hareketli ve canlıdır.

Mersin’e Otobüs Bileti
Mersin Otogarı, Akdeniz ilçesine bağlı Üç Ocak Mahallesi’ndeki Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda yer alır. Mersin’e otobüs bileti alarak gitmeyi düşünenler için tüm Türkiye’ye seyahat düzenleyen otobüs firmalarının yanında yerel otobüs firmaları da hizmet vermektedir. Mersin Otogarı’ndan şehir merkezine ulaşım belediye otobüsleri ve taksilerle sağlanır. Bazı otobüs firmalarının şehir merkezine ve merkeze giden duraklara yolcu taşıyan servisleri de mevcuttur. İstanbul’dan Mersin’e otobüsle seyahat yapacakların geçirecekleri süre yaklaşık 11 saatken, Ankara ve Mersin arası otobüsle 7 saat sürmektedir. Yeni yapılacak Mersin Otogarı’nın çalışmaları ise halen devam ediyor.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Silifke’deki Cennet-Cehennem Mağarası, Silifke Kalesi ve Uzuncaburcu, Tarsus’taki Paul Kilisesi, Ashabı Kehf Mağarası, Kleopatra Kapısı ve Anamur Harabeleri gibi hemen her yerinde antik kentlerin, tarihi yapıların, camilerin bulunduğu Mersin’de gezip dolaşmak oldukça keyiflidir. Göksu’da rafting keyfini, plajlarında ise yüzme heyecanını mutlaka yaşamalısınız. Elbette tantuninin ve cezeryenin tadına bakmadan da Mersin’den dönmeyin.

Mersin - 5 Günlük Hava Tahmini

18 Kas Pazartesi
açık
15,1 °C
açık
19 Kas Salı
açık
16 °C
açık
20 Kas Çarşamba
açık
14,9 °C
açık
21 Kas Perşembe
parçalı bulutlu
14,2 °C
parçalı bulutlu
22 Kas Cuma
parçalı bulutlu
13,8 °C
parçalı bulutlu

Mersin - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
-Mersin Müzesi
-Tarsus Müzesi
-Narlıkuyu Mozaik Müzesi
-Taşucu Arslan Amphora Müzesi
-Üçgüzeller Mozaik Müzesi
-Anamur Müzesi
-Silifke Müzesi
-Mustafa Erim Mersin Kent Tarihi Müzesi 
-Nusrat Mayın Gemisi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YAPILAR
-Nagidos Antik Kenti
-Kelenderis Antik Kenti
-Soli Antik Kenti
-Anemurium Antik Kenti
-Olba Antik Kenti
-Uzuncaburç Kalıntıları
-Öküzlü Ören Yeri
-Dağpazarı Kilisesi
-Cambazlı Kilisesi
-Aya Tekla Kilisesi
-Alahan Manastırı
-Kubat Paşa Medresesi
 
PARKLAR 
-Özgür Çocuk Parkı
-Kuvayi Milliye Parkı
 
CAMİLER
-Eski Camii
-Müftü Camii
-Mersin Ulu Camii
-Eshab-ı Kehf Camii
-Mamure Camii
-Alaaddin Camisi
-Hazreti Mikdat Camii
 
KALELER
-Mersin Asar Kalesi
-Belenkeşlik Kalesi
-Mut Kalesi
-Mamure Kalesi
-Silifke Kalesi
-Mezgit Kalesi
-Kızkalesi Deniz Kalesi
-Gülek Kalesi
-Gediği Kalesi
-Çandır Kalesi
-Sinap Kalesi
-Susanlık Kalesi
-Softa Kalesi
-Gözne Kalesi
 
HAMAMLAR
-İpek Hamam
-Sıhhi Hamamı
-Beşyol Hamamı
-Mersin Hamamı
-Yalı Hamamı
 
RESTORANLAR
-Memoş Tantuni
-Fixmenu Ev Yemekleri
-Alibaba Kordon
-İskele Et&Balık
 
GECE KULÜPLERİ
-Zest Bar
-Rastlantı Cafe & Bar
-Cuba-N
-Capito Bar
 
Mersin
İnteraktif Mersin Haritası