Mardin

Hava Durumu

  • Gece 4 °C
  • Gündüz 9 °C
  • Nem Oranı % 61
  • Basınç 1019 hpa

Mardin

  • Plaka 47
  • Telefon Kodu 482
  • Nüfus 779,738
  • Yüzölçümü 8.806,04 km²

Mardin Hakkında

Anadolu’dan geçen tüm uygarlıkların izlerini taşıyan, Güneydoğu Anadolu kültürünün simgesi Mardin’de o kadar çok gezip göreceğiniz yer var ki ne kadar uzun bir tatil yaparsanız sizin için o kadar iyi. 
Her köşe başında başka bir tarihi eserle karşılaşacağınız kültür mozaiği Mardin’i ziyarete gelenleri kucaklayarak karşılayan insanların eşliğinde şehirde yapacağınız gezide “Mardin kapı şen olur”, siz de emin olun.

Neden Mardin’e Yolculuk Yapmalısınız?
Mardin’i gezmek, farklı kökende ve dindeki pek çok uygarlığın tarihine uzanmak demektir. Tarihi Mardin Evleri’ni, Dara Harabeleri’ni, camileri, medreseleri, kiliseleri gezmek, lezzetli yemeklerden yemek, ufkunuzu genişletmek için Mardin’e yolculuk yapmalısınız.

Mardin’in Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Müslüman, Süryani, Yakubi, Keldani, Nesturi, Yezidi, Yahudi, Kürt, Arap, Çeçen, Ermeni gibi farklı kökende ve dinde pek çok kültürün binlerce yıl huzur içinde yaşadığı Mardin, tarihi eserleriyle son derece sanatsal ve mistik bir yapıdadır. İÖ 3000 yılında kurulan Mardin’de neredeyse tarihteki bütün uygarlıklar yaşamıştır.

Mardin’de Ne Yapılır?
Camiler, medreseler, kiliseler gezilir, Kayseriyye (Bezestan) ve Revaklı Çarşı’da otantik bir alışveriş turu yapılır, kaburga dolması yenir, şiirsel bir açık hava müzesi olan şehrin her köşe başında fotoğraf çekilir. “Kartal Yuvası” olarak da bilinen Mardin Kalesi’nden tüm şehri izleyebilir, Mardin insanlarıyla konuşarak hoşgörüye ve farklılıkların nasıl kabullenildiğine tanık olabilirsiniz.

Mardin’de Ne Yenir Ne İçilir?
Kaburga dolması, Mardin usulü içli köfte (oruk), kıbbe, cevizli sucuk, Mardin güveci, pekmezli yoğurt, sembusek, mutabbaka, kilice, isfiri, kahriya tatlısı Mardin’e özgü lezzetlerden birkaçı.

Mardin’de Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Kayseriyye (Bezestan) ve Revaklı Çarşı’ndan (Sipahiler Çarşısı ve Tellallar Çarşısı) takunya, badem şekeri, bıttım sabunu, bakır kaplar, telkari işçiliğiyle yapılmış hediyelik eşyalardan alabilirsiniz.

Mardin’e Uçak Bileti
Şanlıurfa ve Mardin yolu üzerinde, Kızıltepe’de yer alan Mardin Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım taksilerle ve minibüslerle sağlanmaktadır. Havaalanından kalkan Kızıltepe-Mardin minibüslerine binerek Mardin’in Yenişehir kısmına ve Eski Mardin'in giriş kapısı olan Diyarbakır Kapı'ya kadar gidebilirsiniz. Mardin Havaalanı’ndan Nusaybin’e ve Midyat’a araç kiralama firmalarıyla ulaşabilirsiniz. Bir başka seçenek ise şehir merkezine ulaştıktan sonra şehir içi otobüslerini ve minibüslerini kullanmaktır. Mardin’e uçak bileti alarak yolculuk yapan İstanbul yolcularının uçakta geçirecekleri süre 1 saat 55 dakika iken, Ankara-Mardin arası uçakla 1 saat 25 dakikadır.

Mardin’e Otobüs Bileti
Şehir merkezinde, Ensar Mahallesi’nde yer alan Mardin Otogarı’ndan kalkan otobüsler, minibüsler ve taksilerle Mardin’in pek çok ilçesine kısa sürede ulaşabilirsiniz Mardin’e otobüs bileti alarak keyifli bir yolculuk geçirmenizi sağlayan otobüs firmaları ise genelde Mardin merkezli yerel firmalar. İstanbul-Mardin arası 1484 km ve otobüsle 17 saat 40 dakika sürerken Ankara’dan Mardin’e otobüs bileti alarak yolculuk yapmayı tercih edenler 1031 km’yi 13 saat 20 dakikada tamamlayacaklardır. Güneydoğu Anadolu ve civarındaki yerler dışında Türkiye’nin dört bir yanından Mardin’i ziyaret edenlerin geçirecekleri uzun otobüs yolculuğu için firmalar, konforlu donanımlara ve kaliteli hizmete sahipler.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Binlerce yıllık tarihe, Anadolu’nun tüm uygarlıklarına ev sahipliği yapmış topraklara ve farklı kültür/dinden insanların yaşantılarına sahip olmuş Mardin’in her camisi, her kilisesi gezilmeye değer. Mardin Müzesi, Deyrulzaferan Manastırı ile Kasımpaşa Medresesi’ni mutlaka gezin, badem şekeri, ceviz sucuğu, telkariden yapılma hediyelik eşyalardan alın ve tatil zamanınızı Kiraz Festivali’ne göre ayarlamaya çalışın.

Mardin - 5 Günlük Hava Tahmini

30 Oca Perşembe
orta şiddetli yağmur
6,7 °C
orta şiddetli yağmur
31 Oca Cuma
kar yağışlı
3,7 °C
kar yağışlı
01 Şub Cumartesi
parçalı bulutlu
0,6 °C
parçalı bulutlu
02 Şub Pazar
açık
1,4 °C
açık
03 Şub Pazartesi
açık
2,3 °C
açık

Popüler Mardin Otobüs Seferleri

Mardin Otobüs Bileti

Mardin - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
-Mardin Müzesi 
-Sabancı Kent Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Dara Harabeleri
-Mardin Evleri
-Deyrülzeferan Manastırı
-Mor Gabriel Manastırı
-Kırklar Kilisesi
-Mor Yakup Kilisesi
-Mor Mihail Kilisesi
-İzozoel Kilisesi
-Mor Yusuf Kilisesi
-Mor Evgin Manastırı
-Mor Cırcıs Manastırı
-Mor Dimet Manastırı
-Muzafferiye Medresesi
-Kasımiye Medresesi
-Şah Sultan Medresesi
-Melik Mansur Medresesi
-Savur Kapı Medresesi
-Altunboğa Medresesi
-Şehidiye Medresesi
-Marufiye Medresesi
-Hatuniye Medresesi
-Zinciriye Medresesi
 
CAMİLER
-Şeyh Çabuk Camii
-Pamuk Camii
-Reyhaniye Camii
-Latifiye Camii
-Melik Mahmut Camii
-Kızıltepe Ulu Camii
-Mardin Ulu Camii
 
KALELER
-Mardin Kalesi 
-Anzavur Kalesi
-Marin Merdis Kalesi
-Fafih Kalesi 
-Rabbat Kalesi.
 
HAMAMLAR
-Emir Hamamı  
-Emünüddin Hamamı (Mâristan)
-Radviyye Hamamı
-Ulu Cami Hamamı  
-Yeni Kapı Hamamı  
 
RESTORANLAR
-Rıdo Kebap Salonu
-Sadık Künefe
-Seyr-i Merdin
-Cafe Del-Mar
-Bagdadi
-Kaburgacı Selim Amca
 
GECE KULÜPLERİ
-Abbara Türkü Bar
-Hanedan Restaurant Cafe
-Antik Sur
 
Mardin
İnteraktif Mardin Haritası