Manisa

Hava Durumu

  • Gece 15 °C
  • Gündüz 12,2 °C
  • Nem Oranı % 93
  • Basınç 1018 hpa

Manisa

  • Plaka 45
  • Telefon Kodu 236
  • Nüfus 1,359,463
  • Yüzölçümü 13.228,50 km²

Manisa Hakkında

Şehrin ve günlük hayatın stresinden uzak, yemyeşil ormanları, oksijen deposu tertemiz havası, kaplıcaları, doğal güzellikleri tarihi ve kültürel değeriyle Manisa, huzura kavuşacağınız bir yer olacak.
“Entarisi al basma, alıp duvara asma, sen benimsin ben senin, her söze kulak asma” diyen Manisalıların her söylediğine kulak asın, çünkü fazlasıyla neşeli, sıcakkanlı ve aydın insanlar kendileri.

Neden Manisa’ya Yolculuk Yapmalısınız?
“Şehzadeler Şehri” olarak bilinen Manisa’da Osmanlı’dan kalma tarihi eserleri görmek, binlerce yılın izlerini görüp tarihin ruhunu hissedeceğiniz ören yerlerini gezmek, kaplıcalarda huzur ve şifa bulmak, Spil Dağı Milli Parkı ve Ağlayan Kaya gibi doğal güzelliklerde doğanın kollarına kendinizi bırakmak için…

Manisa’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına inen Manisa’da Hitit, Frig, Lidya, Makedon, Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarına ait izler ve tarihi eserler, Manisa’yı turizm açısından önemli bir bölge haline getirmiştir. Manisa, Osmanlı döneminde “Şehzadeler Şehri” olarak biliniyor ve Osmanlı’nın en güzel eserlerini barındırıyordu. Doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle Manisa, binlerce yıldır tüm medeniyetleri kendine hayran bırakarak bugün köklü bir tarihe erişmiştir.

Manisa’da Ne Yapılır?
Manisa Kalesi, Manisa Müzesi gibi tarihi eserler gezilir, Lidyalılardan kalma antik kentlerle Bintepe Timülüsleri fotoğraflanır, Urganlı ve Kurşunlu kaplıcalarında şifa bulunur, Manisa’nın temiz havası ve yeşil doğasında yeniden doğulur.

Manisa’da Ne Yenir Ne İçilir?
Manisa kebabı, şevketi bostan, enginar dolması, semizotu, börülce tarator, sinkonta, simit ekmeği, mantar tatlısı, zerde Manisa’ya özgü lezzetlerdir. 

Manisa’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Yunt Dağı, Kula, Gördes ve Demirci halıları, mesir macunu, şile bezi Manisa’nın pek çok dükkanında satılan hediyelik ürünlerdir. Ayrıca altın ve gümüş takıları da ince işçiliklerle Manisa’da bulabilirsiniz.

Manisa’ya Otobüs Bileti
Manisa’nın merkezinde Arda Mahallesi’nde yer alan Manisa Otogarı’na tüm illerden otobüs seferleri düzenlenmektedir. İzmir, Aydın ve Balıkesir’den de aktarmalı olarak Manisa’ya gelen pek çok yolcu bulunmaktadır. Şehir merkezine 700-800 metre uzaklıkta bulunan Manisa Otogarı, şehir merkezlerine ulaşımı oldukça kolaylaştırmıştır. Otobüs, minibüs ve taksilerle istediğiniz yere kısa sürede ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan otobüs bileti alarak Manisa’ya gidecek olan yolcular 524 km yolu 8 saatte geçmektedirler. Ankara’dan Manisa’ya gitmek ise 9 saatlik bir yolculuk süresine ve 564 km’lik yol mesafesine sahiptir. Geze geze Manisa’ya gitmenin keyfini yaşatan birçok otobüs firması bulunuyor.
 
Manisa’ya Tren Bileti
Manisa’nın Şehzadeler ilçesinin Şehitler Mahallesi’nde bulunan Manisa Tren Garı, şehir merkezine 600-700 metrelik mesafesiyle hem diğer ilçelere hem dem Manisa Tren Garı’ndan otogara ulaşımı son derece kolaylaştırır. Ankara istikametinden Manisa’ya tren bileti alarak gitmek isteyen yolcular, 9 Eylül Ekspresi, İzmir Mavi Treni, Karesi Ekspresi ve Ege Ekspresi’ni kullanabilirler. İzmir Basmane’den Manisa’ya tren seferleri ise Ege Ekspresi, 6 Eylül Ekspresi, 17 Eylül Ekspresi, İzmir Mavi Treni ve Karesi Ekspresi’dir. İzmir’den Manisa’ya trenle ulaşmak ise en fazla 1 saat süren keyifli bir yolculuk demektir.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
“Şehzadeler Şehri” Manisa, hem tarih öncesi uygarlıkların hem de Osmanlı’nın tarihi eserleriyle doludur. Doğal güzellikleri, kaplıcaları ve ören yerleri Manisa’da gezi yapmayı fazlasıyla keyifli kılar. Manisa’ya gittiğinizde Manisa Müzesi’ni, Ulu Camii ve Külliyelerini görmeden, Sardes Antik Kenti’ni ve Artemis Tapınağı’nı gezmeden, Urganlı ve Kurşunlu Kaplıcalarının sularına kendini bırakmadan, Manisa kebabı yiyip mesir macunu almadan kesinlikle dönmeyin.
 

Manisa - 5 Günlük Hava Tahmini

18 Kas Pazartesi
parçalı bulutlu
20,8 °C
parçalı bulutlu
19 Kas Salı
açık
18,7 °C
açık
20 Kas Çarşamba
parçalı az bulutlu
19,1 °C
parçalı az bulutlu
21 Kas Perşembe
kapalı
18,8 °C
kapalı
22 Kas Cuma
açık
16,3 °C
açık

Manisa - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Manisa Müzesi
-Akhisar Müzesi
-Kula Kenan Evren Etnografya Müzesi 
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Rum Mehmet Paşa Bedesteni
-Kurşunlu Han 
-Yeni Han
-Sidas Antik Kenti 
-Sart Antik Kenti 
-Bintepe Timülüsleri
-Mevlevihane
 
CAMİLER
-Ulu Camii 
-İvaz Paşa Camii
-Hatuniye Camii Ve Külliyesi
-Çeşnigir Camii
-Sultan Camii 
 
MİLLİ PARKLAR
-Spil Dağı Milli Parkı
 
KALELER
-Manisa Kalesi
-Yoğurtçu Kalesi
 
HAMAMLAR
-Cumhuriyet Hamamı 
 
RESTORANLAR 
-Şafak Kebap Salonu
-Manisa Spor Kebapçısı
-Gülcemal Kebap
-Altınkuş Et Pişirici
 
GECE KULÜPLERİ
-Dov Bar
-İçicem Cafe&Bar
-Tütün Bar
 
Manisa
İnteraktif Manisa Haritası