Malatya

Hava Durumu

  • Gece 13 °C
  • Gündüz -2 °C
  • Nem Oranı % 92
  • Basınç 1025 hpa

Malatya

  • Plaka 44
  • Telefon Kodu 422
  • Nüfus 762,538
  • Yüzölçümü 12.102,70 km²

Malatya Hakkında

Heykeller ve kabartmalarıyla ünlü Nemrut Dağı’na olan yakınlığı dışında köklü tarihi ve doğal güzellikleriyle unutulmaz bir gezi imkanı sunar ziyaretçilerine Malatya.
Tıpkı türküde dediği gibi “Malatya Malatya bulunmaz eşin, gönülleri coşturur ayla güneşin” sözleriyle ayrılacağınız Malatya’dan kültür, tarih, doğa ve kayısı depolayarak döneceksiniz.

Neden Malatya’ya Yolculuk Yapmalısınız?
Kommagene Uygarlığı eserlerinin bulunduğu Nemrut Dağı’na gitmek, tarihi camileri ve kaleleri gezmek, binlerce yıllık tarihe ışık tutan müzelerdeki eserleri görmek, Günpınar Şelalesi ve Levent Vadisi gibi doğal güzelliklere hayran olmak için…

Malatya’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Kommagene Uygarlığı’nın iki bin yıldır güneşin doğuşunu ve batışını 2150 m. yükseklikte izleyen dev heykeller, Malatya’ya tarihi değer kadar gizem de katar. Hitit, Asur, Urartu, Pers, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış Malatya, her dönemden günümüze tarihi eserler bırakmış ve farklı kültürlerin izlerini bugüne taşımıştır.

Malatya’da Ne Yapılır?
Malatya’ya 90 km uzaklıktaki Nemrut Dağı Milli Parkı’ndaki heykellerin karşısında hayran olunur, Levent Vadisi’nin mağaraları arasında mistik bir gezi yapılır, Günpınar Şelalesi’nin muhteşem güzelliği fotoğraflanır, müzeler ve camiler gezilir. Elbette kayısı ve lezzetli Malatya yemeklerini yemeden ve Şire Pazarı’ndan alışveriş yapmadan da dönmek olmaz.

Malatya’da Ne Yenir Ne İçilir?
Kayısı, yarmacalı pilav, pat dolma, kuymaklı kömbe, Malatya köfteleri, kulak çorbası, analıkızlı, bıldik dolması, siyah mercimekli pilav Malatya’ya özgü yemeklerdir.

Malatya’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Kapalı Çarşı, Şire Pazarı, Bakırcılar Çarşısı, Kuru Kayısı Pazarı, Atatürk ve İnönü caddeleri ile Milli Egemenlik Caddesi Malatya’nın alışveriş merkezleridir. Ahşaptan yapılan kaşıklar ve çıkrıklar, bakır mutfak eşyaları, kuru kayısı veya konservesi ile renkli kilimler Malatya’dan alabileceğiniz ürünlerdir.

Malatya’ya Uçak Bileti
Şehre uzaklığı 34 km olan, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yer alan Malatya Erhaç Havalimanı’ndan şehir merkezine Havaş otobüsleriyle gidebilirsiniz. Malatya Havaalanı’ndan Malatya Otogarı’na gitmek isteyen yolcular da Havaş’ın otogardan geçen servislerini kullanabilirler. Yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuk süresiyle havaalanından şehir merkezine sizi götüren Havaş otobüslerinin ücreti ise 10 TL’dir. Havaş otobüslerinin uğradığı duraklar ise Onbin Konut - Polis Kantini - Polis Okulu - AFRA - MAŞTİ -2.Ordu TSK Lojman Kavşağı- Beydağı Devlet Hastanesi (SSK) - Altın Kayısı - Eski Garaj- Emeksiz Kavşağı- Doğu Garajı- İnönü Stad Karşısı Havaş Ofisi şeklindedir.
 
Malatya’ya Otobüs Bileti
Malatya’da Cevat Paşa Mahallesi’nin Ankara Caddesi’nde bulunan Maşti Malatya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden şehir merkezine Havaş otobüsleri ve taksilerle gidebilirsiniz. Bazı otobüs firmalarının kendi servisleri de yolcularını belli başlı duraklara kadar götürmektedir. İstanbul’dan Malatya’ya otobüs bileti alarak yolculuk yapmak isteyenler 1113 km yolu yaklaşık 15 dakikada kat edeceklerdir. Ankara ile Malatya arası ise 658 km ve 10 saat 40 dakikalık bir yolculuk süresine sahiptir otobüsle. Yerel ve ulusal pek çok otobüs firmasının kaliteli hizmetleri ve konforunuzu sağlayan donanımları ise uzun yolculuğunuzu keyfe dönüştürmektedir.

Malatya’ya Tren Bileti
Malatya’nın Merkez ilçesine bağlı İnönü Mahallesi’nde yer alan Malatya Tren Garı’ndan en yakın yer olan, minibüs, dolmuş ve otobüslerin geçtiği İstasyon Caddesi’ne mesafe 37 metredir. Malatya Tren Garı’ndan şehir merkezindeki pek çok yere taksi ile kısa sürede ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan, Ankara’dan ve Eskişehir’den Malatya’ya tren bileti alarak keyifli bir yolculuk yapmak isteyenler Güney Ekspresi ile Vangölü Ekspresi’ni kullanabilirler. Yataklı, pulman ve yemekli gibi farklı seçeneklerde seçeceğiniz konforlu treninizde manzara eşliğinde Malatya’ya tren yolculuğu yapmanın keyfini asla unutamayacaksınız. Her bir durak, Malatya geziniz için yeni bir heyecan olacak.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Malatya, Hitit döneminde kurulup günümüze kadar çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Kayısı Şehri diye anılır. Nemrut Dağı, Malatya'nın eşsiz tabiat varlıklarındandır. Camileriyle, kaleleriyle, tabiatın şehre armağan ettiği güzelliklerle Malatya, Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biridir. Analıkızlı, içli köfte, kaburga dolması ve meşhur kayısı tatlısı mutlaka tadılmalıdır. 

Malatya - 5 Günlük Hava Tahmini

18 Kas Pazartesi
açık
15 °C
açık
19 Kas Salı
açık
14,7 °C
açık
20 Kas Çarşamba
açık
14,5 °C
açık
21 Kas Perşembe
kapalı
13,4 °C
kapalı
22 Kas Cuma
parçalı az bulutlu
13,3 °C
parçalı az bulutlu

Malatya - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
-Malatya Müzesi 
-Atatürk Evi Müzesi
-İsmet İnönü Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Arslantepe Höyüğü
-Darende Aslantaşlar (Aslan Heykelleri)
-Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı
-Yusuf Ziya Paşa Bedesteni
-Taşhan
-Kanlı Kümbet 
-Sıddı Zeynep Kümbeti 
-Venk Kilisesi 
-Taşhoron Kilisesi
 
MİLLİ PARKLAR
-Nemrut Dağı Milli Parkı
 
CAMİLER
-Yusuf Ziya Paşa Camii 
-Yeni Cami (Hacı Yusuf Taş Cami) 
-Battalgazi Ulu Cami 
-Melik Sunullah Camii 
-Somuncu Baba Camii 
-Çarşı Camii 
-Arapgir Ulu Camii
-Molla Eyüp Mescidi 
-Emir Ömer Türbesi 
 
KALELER
-Malatya Kalesi
-Arapgir Kalesi 
-Doğanşehir Kalesi
-Zengibar Kalesi
 
HAMAMLAR
-Çarşı Hamamı
-Tahtalı Hamam
-Belediye Hamamı
-Osman Paşa Hamamı
-Köprülü Mehmet Paşa Hamamı
 
RESTORANLAR 
-Beşkonaklar Malatya Mutfağı
-Öz Güngör Kebap Salonu
-Hacıbaba Sinan Et Lokantası
-Hasbahçe Restoran
-Malatya Kaburga Sofrası
-Kervansaray Et Lokantası
 
GECE KULÜPLERİ
-Road House Cafe Pub
 
Malatya
İnteraktif Malatya Haritası