Kütahya

Hava Durumu

  • Gece 3 °C
  • Gündüz 5 °C
  • Nem Oranı % 93
  • Basınç 1025 hpa

Kütahya

  • Plaka 43
  • Telefon Kodu 274
  • Nüfus 382,126
  • Yüzölçümü 12.013,57 km²

Kütahya Hakkında

Evliya Çelebi’nin doğduğu yer olan, Mevlevi kültürünün yıllar boyunca hakim olduğu Kütahya, çinileri, porselenleri, kaplıcaları, vadi ve yaylalarıyla hem doğası hem de kültürü bakımından fazlasıyla zengindir.
“Kar mı yağdı Kütahya'nın dağına, ateş düştü ciğerimin bağına, gül döşenmiş şalvarının ağına” diyen Kütahyalılar, yaşadıkları toprakların kültürü sebebiyle son derece dostane ve nazik insanlardır.

Neden Kütahya’ya Yolculuk Yapmalısınız?
Kütahya Çini Müzesi başta olmak üzere Kütahya’nın camilerini ve Dönenler Mevlevihanesi’ni gezmek, Eynal Kaplıcaları gibi pek çok şifalı suda şifa bulmak, vadilerinde ve ormanlarında doğanın keyfini çıkarmak için...

Kütahya’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Friglerden günümüze kalan mağaralar, Hıristiyan dönemden kalan şapeller ve kiliseler, Romalılardan kalan antik kentler, Bizanslılardan kalan Kütahya Kalesi, Selçuklulardan kalan Hıdırlık Mescidi, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Domaniç toprakları, Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı ve Başkumandan Meydan Muharebesi'nin kazanıldığı Dumlupınar ve Altıntaş-Zafertepeçalköy'deki Şehitlikler ve Anıtlar, Kütahya’nın zengin kültürünü ve köklü tarihini özetlemektedir.

Kütahya’da Ne Yapılır?
Kütahya Çini Müzesi, Kütahya Kalesi gibi pek çok tarihi yer gezilir, Dönenler Mevlevihanesi’nde Mevlevi kültürüyle tanışılır, şifa dolu keyifli bir tatil için kaplıcalara gidilir, Frig Vadisi’nde trekking yapılır.

Kütahya’da Ne Yenir Ne İçilir?
Cimcik, kıymalı sini mantısı, ıspanaklı şibit, şibitli tavuk tiridi, dolamber böreği, namaz lokması, çekme helva, gökçümen hamursuzu, tosunum, tahinli çörek, sıkıcık çorbası, çene çarpan çorbası, küp eti, göveçli pilav, hekmane erik hoşafı Kütahya’nın enfes lezzetleridir.

Kütahya’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Kütahya’daki pek çok dükkan ve mağaza dışında Eskişehir yolu üzerinde bulunan Kestaş’tan Kütahya çinilerinden alabilirsiniz. Kütahya Porselen ve Güral Porselen fabrikaları ise Kütahya’da mutlaka gitmeniz gereken yerler. Kütahya leblebisi ise her yerde bulunan özgün bir lezzet.

Kütahya’ya Uçak Bileti
Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde bulunan Zafer Havalimanı’na Türk Hava Yolları’nın ve Pegasus’un uçak seferleri düzenlenmektedir. Sadece Kütahya’nın değil; Uşak ve Afyonkarahisar’ın da havayolu ulaşım hizmetlerinin yapıldığı havayolundan şehir merkezine Havaş’ın otobüsleriyle 45 dakikada ve 10 TL’lik ücretle ulaşmak mümkündür. Zafer Havalimanı’ndan Kütahya Tren Garı’na ve otogara da yine Havaş’ın otobüsleriyle gidebilirsiniz. İstanbul’dan uçak bileti alarak Kütahya’ya yolculuk yapacakların geçirecekleri süre 1 saat 5 dakika iken Ankara ile Kütahya arası uçak süresi yaklaşık 1 saattir. Uçakla Kütahya’ya yolculuk yapmanın konforunu ve keyfini mutlaka yaşamalısınız.

Kütahya’ya Otobüs Bileti
Kütahya Otogarı modern tasarımı, otogar çalışanları ve yolcuların üst düzeyde konforu ve huzuru için 2010 yılında Yeni Çinigar Kütahya Otobüs terminali olarak faaliyete geçmiştir. Kütahya Otogarı’ndan şehir merkezine, Zafer Havaalanı’na ve Kütahya Tren Garı’na Havaş otobüsleriyle ulaşmak mümkündür. Ayrıca yolculuk yaptığınız otobüs firmalarının servisleriyle taksilerini de kullanabilirsiniz. İstanbul’dan otobüs bileti alarak Kütahya’ya yolculuk yapacak kişiler 354 km’lik yolu 4 saat 30 dakikada keyifli ve konforlu bir şekilde geçeceklerdir. Ankara ile Kütahya arası otobüs yolculuğunun süresi 4 saat 20 dakikayken yolun uzunluğu ise 312 km’dir.

Kütahya’ya Tren Bileti
Şehir merkezinde bulunmasıyla oldukça kolay bir ulaşım imkanı sağlayan Kütahya Tren Garı’ndan otogara, havaalanına ve şehrin diğer merkezlerine Havaş otobüsleri, dolmuşlar, otobüsler ve taksilerle çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Kütahya’ya Meram Ekspresi ve İç Anadolu mavi treni ile gidebilirsiniz. Eskişehir’den ve Ankara’dan Kütahya’ya ise Karesi Ekspresi ve İzmir Mavi Tren seferleri ile oldukça keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz. Yataklı, pulman, yemekli gibi farklı seçeneklere sahip olduğunuz Kütahya’ya tren yolculuğunuz, en az şehri gezdiğiniz zamanki gibi mutlu ve heyecanlı geçecek. 

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Kütahya, Evliya Çelebi gibi büyük bir gezginin doğduğu şehirdir. Kaplıcaları ve çinileri meşhurdur. Kaplıcaları nedeniyle turizm konusunda önemli bir merkez niteliği kazanmıştır. Ayrıca, tabiat güzellikleri (vadiler, ormanlar, tabiat koruma alanları) Kütahya'yı ziyaret nedenlerindedir. Cimcik, kıymalı sini mantısı, gözleme, ıspanaklı şibit, dolamber böreği gibi Kütahya'ya has yemekler mutlaka tadılmalıdır. Elbette Kütahya Çini Müzesi’ni görmeden dönmeyin.

Kütahya - 5 Günlük Hava Tahmini

17 Ara Salı
açık
9,8 °C
açık
18 Ara Çarşamba
açık
11,7 °C
açık
19 Ara Perşembe
açık
12,3 °C
açık
20 Ara Cuma
açık
10,7 °C
açık
21 Ara Cumartesi
kapalı
8,7 °C
kapalı

Kütahya - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Arkeoloji Müzesi
-Çini Müzesi
-Kossuth Müzesi 
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Antik Roma kenti Aizanoi
-Frigya Vadileri
-Dumlupınar Şehitliği
-Seyitömer Höyük Arkeolojik Kazıları
-Zafertepe Anıtı
-Kütahya Saat Kulesi
-Büyük Bedesten
-Küçük Bedesten
 
CAMİLER
-Mevlevihane - Dönenler Camii
-Çinili Camii
-Tavşanlı Ulu Camii
-Simav Ağa Camii
-Yeşil Camii
-Şeyh Buhari Türbesi
-Ana Sultan Türbesi
-Dedebali Türbesi
-Paşam Sultan Türbesi
 
KALE
-Kütahya Kalesi 
 
KAPLICALAR VE HAMAMLAR 
-Tavşanlı Göbel Termal Turizm Merkezi 
-Emet Günlüce – Dereli Termal Turizm Merkezi 
-Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi 
-Yoncalı Kaplıcaları 
-Hisarcık Hamamköy Kaplıcaları 
-Emet Yeniceköy Kaplıcaları
-Ilıca Termal Turizm Merkezi 
-Emet Yeşil ve Kaynarca Termal Turizm Merkezi 
-Gediz Muratdağı Termal Turizm Merkezi 
-Gediz Ilıcasu Termal Turizm Merkezi 
-Simav - Eynal, Çitgöl, Naşa Termal Turizm Merkezi 
-Küçük Hamam
-Eydemir Hamamı
-Kazasker Hamamı
-Rüstem Paşa Hamamı
-Lala Hüseyin Paşa Hamamı
-Kemer Hamamı
-Saray Hamamı
 
RESTORANLAR 
-Güral Ocakbaşı
-Güral Sofrası
-Mülayimoğulları
 
GECE KULÜPLERİ
-Ala Cafe - Bistro 
 
Kütahya
İnteraktif Kütahya Haritası