Mevlana, Konya

Hava Durumu

  • Gece 0 °C
  • Gündüz 0 °C
  • Nem Oranı % 80
  • Basınç 1018 hpa

Konya

  • Plaka 42
  • Telefon Kodu 332
  • Nüfus 2,079,225
  • Yüzölçümü 40.813,52 km²

Konya Hakkında

Mevlana ve Nasreddin Hoca’ya ev sahipliği yapmış, camileri ve türbeleri ile Türkiye’nin inanç turizmi alanında en önemli şehri olan Konya, antik kentleri, gölleri ve doğal güzellikleriyle de gezilip görülmeye değerdir.
“Hani benim elli direm bulgurum, Konyalımın kaşlarına vurgunum” diyen Konyalılar tıpkı türkülerindeki melodiler gibi günlük hayatlarında da canlı, neşeli ve Mevlana’nın dediği gibi “Ne olursan ol, yine gel” diyen insanlar.

Neden Konya’ya Yolculuk Yapmalısınız?
Camileri, türbeleri gezmek, mağaraların büyüsüne kapılıp antik kentlerde tarihi keşfetmek, doğa ile bütünleşmek için Meram Bağları’na gitmek ve Türkiye’deki tek çöl olan Karapınar Çölü’nü görmek için…

Konya’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Roma İmparatorluğu dönemlerinde ismi "İconium" olarak geçen Konya, köklü bir Türk-İslam kültürüne sahiptir. Dervişlerin, Rumilerin ve sultanların şehri olan Konya, uzun yıllar Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmıştır. Neolitik Çağ’dan kalma tarihi yapılardan Selçuklu ve Osmanlı’ya uzanan zengin kültür mirasına sahip Konya için Ahmet Hamdi Tanpınar, “Gez dünyayı, gör Konya'yı" demiştir. Türk kültürünün en önemli simgelerinden olan Nasreddin Hoca’nın Konya’nın kültürel geçmişi içinde önemli bir yeri vardır.

Konya’da Ne Yapılır?
Mevlana Semazen Gösterileri izlenir, Mevlana Müzesi ve Konya Arkeoloji Müzesi gezilir, Sille Köyü, antik kentler ve tarihi camiler fotoğraflanır, mağaralarda gizemli bir yolculuğa çıkılır, Meram Bağları’nda ve göl kenarlarında yürüyüşe çıkılır.

Konya’da Ne Yenir Ne İçilir?
Etli ekmek, Mevlana böreği, Arabaşı çorbası, dilberdudağı, papara, batırık, etli topalak, kaygana tatlısı, düğün pilavı, fırın kebabı, çebiç, tirit, ekmek salması, sebzeli közleme Konya’nın yöresel yemekleridir.

Konya’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Mevlana şekeri, yöresel motiflerin olduğu halı ve kilimler, çini eserler, hediyelik eşyalar ve tasavvuf müziği enstrümanlarını Konya’nın çarşılarından alabilirsiniz.

Konya’ya Uçak Bileti
Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Konya Havalimanı, şehir merkezine 28 km uzaklıkta bulunur. Konya Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için taksileri ve Havaş’ın servislerini kullanabilirsiniz. Konya Havalimanı’na inen tüm uçuşlar için servis düzenleyen Havaş otobüslerine uçaktan indikten 25 dakika sonra binebilir, 10 TL ücretle yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk süresinin sonunda şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Konya Havaalanı’ndan otogara da yine aynı şekilde taksi ve Havaş otobüsleriyle ulaşmanız mümkün. İstanbul’dan Konya’ya uçak bileti alan yolcuların yolculuk süresi 1 saat 10 dakika iken, Ankara’dan Konya’ya uçakla gitmek 1 saat sürmektedir.

Konya’ya Otobüs Bileti
Şehir merkezine 15 km mesafede bulunan Selçuk ilçesindeki Konya Otogarı’ndan şehir merkezine ulaşmak için otobüs, tramvay, taksi ve dolmuşları kullanabilirsiniz. Ayrıca Konya’ya otobüs bileti alıp yolculuk yapmayı seçtiğiniz otobüs firmalarının kendi servislerine de binebilirsiniz. Konya Otogarı’ndan hızlı tren garına gitmek için de Binkonut ve Cumhuriyet dolmuşlarına binebilirsiniz. Konya Otogarı’ndan Mevlana Türbesi’ne gitmek içinse tramvaya binip son durak olan Alaaddin durağında inmeniz yeterli. İstanbul-Konya arası 714 km olan yol otobüsle 8 saat 25 dakika sürerken, Ankara-Konya arası otobüsle gidilecek yol 262 km ve 4 saattir.

Konya’ya Tren Bileti
Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Konya Tren Garı’ndan şehir merkezine ulaşım minibüslerle sağlanmaktadır. Konya Tren Garı’ndan Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü’ne gitmek için “Meram Eskiyol” dolmuşlarına binerek Büyükşehir Belediyesi’ne gelmeniz ve buradan tramvaya aktarma yapmanız yeterlidir. Mevlana Kültür Merkezi ve Konya Tren Garı arasında da otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ankara ve Eskişehir’den Konya’ya tren bileti alarak seyahat etmek isteyenler içinse Konya hızlı tren hattı kullanımdadır. İstanbul’dan Konya’ya düzenlenen tren seferleri ise Meram Ekspresi ve İç Anadolu Mavi Treni’dir. İstanbul-Konya arası 13 saatlik tren yolculuğu ise oldukça keyiflidir.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Konya, Mevlana'dan Nasreddin Hoca'ya büyük tarihsel zenginliklere sahiptir. Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biridir. Mevlana'nın eserlerinde yer alan güzellik ve iyilik anlayışı, şehrin birçok köşesine yayılmıştır. Türbeleriyle, camileriyle bilinir. Eşsiz tirit kebabı, meşhur etli ekmeği, fırın kebabı, çebiç gibi harika yemekleri mutlaka tadılmalı, Mevlana Müzesi ve Sille Köyü mutlaka gezilmelidir.

Konya - 5 Günlük Hava Tahmini

08 Ara Pazar
hafif kar yağışlı
5,5 °C
hafif kar yağışlı
09 Ara Pazartesi
parçalı bulutlu
3,5 °C
parçalı bulutlu
10 Ara Salı
açık
4,8 °C
açık
11 Ara Çarşamba
orta şiddetli yağmur
3,7 °C
orta şiddetli yağmur
12 Ara Perşembe
hafif yağmur
5,1 °C
hafif yağmur

Konya - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Etnografya Müzesi 
-Arkeoloji Müzesi 
-Mevlana Müzesi 
-Karatay Çini Eserler Müzesi 
-İnceminare Taş ve Ahşap Eserler Müzesi 
-Atatürk Müzesi
-Sırçalı Medrese Mezar Anıtları Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Çatalhöyük
-İvriz Kaya Anıtı
-Sille 
-Kilistra Antik Kenti 
 -İnce Minareli Medrese
-Karatay Medresesi
-Sırçalı Medrese
-Aya Elena Kilisesi 
-Ak Manastır 
 
CAMİLER
-Sultan Selim Camii
-Şems-i Tebrizi Camii
-Kadı Mürsel Camii
-Eşrefoğlu Camii
-Kapu Camii
-Aziziye Camii
-Mevlana Türbesi
-Pir Sultan Abdal Türbesi
-Tavsubaba Türbesi
-Sultanlar Türbesi
-Gömeç Hatun Türbesi
-Nasreddin Hoca Türbesi
 
MİLLİ PARKLAR
-Beyşehir Gölü Milli Parkı
 
HAMAMLAR
-Mahkeme Hamamı
-Sultan Hamamı
-Meram Hamamı
-Sille Ak Hamam
 
RESTORANLAR
-Mithat Tirit
-Roof Restoran
-Hacı Şükrü
-Dağlının Yeri 
-Cemo Restoran
-Konak Konya Mutfağı
 
GECE KULÜPLERİ
-Pearl Bistro 
-Club İnferno
-Foga Bar
-Revan Bar
 
Konya
İnteraktif Konya Haritası