Erciyes Dağı , Kayseri

Hava Durumu

  • Gece -6 °C
  • Gündüz 1 °C
  • Nem Oranı % 80
  • Basınç 1019 hpa

Kayseri

  • Plaka 38
  • Telefon Kodu 352
  • Nüfus 1,295,355
  • Yüzölçümü 17.109,33 km²

Kayseri Hakkında

Kış turizminin yaşandığı en güzel yerlerden olan Erciyes Kayak Merkezi’yle, uçsuz bucaksız yaylaları ve çağlar öncesine dayanan zengin tarihi ile Erciyes, mutlaka gezip görülmesi gereken bir ilimiz.
Her ne kadar türküde “Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır” dese de Erciyes Dağı’nın tüm stresinizi yıkıp onun yerine özgürlük duygusu aşılayan muhteşem manzarasının dışında hiç de yıkılacak gibi gözükmeyen bir görkemi var.

Neden Kayseri’ye Yolculuk Yapmalısınız?
Erciyes Kayak Merkezi’nde karlar arasında yuvarlanmak, Ağırnas Yeraltı Şehri’nde gizemli bir yolculuk yapmak, tarihi eserlerini fotoğraflamak, yaylalarında huzurlu bir rüyaya dalmak, Kayseri mantısının, sucuk ve pastırmanın tadına varmak için…

Kayseri’nin Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Hititler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar gibi önemli kültürlerin ev sahipliği yaptığı, 6000 yıllık tarihiyle en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kayseri, farklı kültürlerin birleşimini eşsiz tarihi eserleriyle günümüze taşır. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait pek çok eserin bulunduğu Kayseri, 1924 Anayasası ile Cumhuriyet döneminde il olmuştur. Orta Anadolu’nun incisi Kayseri, özellikle Erciyes Dağı ile önemli bir turizm bölgesidir.

Kayseri’de Ne Yapılır?
Erciyes Dağı’nda kayak ve trekking, Kapuzbaşı Şelaleleri’nde piknik yapılır, Kayseri Kalesi başta olmak üzere en eski çağlardan Osmanlı’ya kadar pek çok uygarlığın bıraktığı tarihi eserler gezilir ve tabii ki bol bol pastırma, sucuk ve Kayseri mantısı yenir.

Kayseri’de Ne Yenir Ne İçilir?
Pastırma, sucuk, Kayseri mantısı, kesme çorbası, havleter, aside, develi cıvıklısı, gilaboru, güllü baklava, çemenli ekmek, düğümlü tatlı, tepsi külbastı Kayseri’ye özgü lezzetlerdir.

Kayseri’de Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Meşhur Bünyan ve Yahyalı halılarından, el dokuması kilimlerden ve elbette sucuklarla pastırmaları şehir merkezindeki ve ilçelerdeki pek çok dükkandan satın alabilirsiniz.

Kayseri’ye Uçak Bileti
Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde bulunan Kayseri Erkilet Havalimanı şehre 6 km uzaklıktadır. Kayseri Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım 24 saat hizmet veren havaalanına özel taksilerle ve belediye otobüsleriyle sağlanır. Kayseri Havalimanı ve şehir merkezi arasında işleyen otobüs seferleri, her 20 dakikada bir karşılıklı olarak yapılmaktadır. Kayseri Havalimanı’ndan Nevşehir’e gidip keyifli bir Kapadokya turu yapmak isteyenler içinse Nevşehir Merkezi’ne otobüs ve minibüs seferleri düzenleniyor. Kayseri Havaalanı’ndan otogara gitmek içinse havaalanından Hunat-Meydan yazan otobüslerle merkeze gelmeniz ve merkezdeki Hunat Camii’sinin yanındaki otobüs duraklarından otogara giden otobüslere binmeniz yeterli.
 
Kayseri’ye Otobüs Bileti
Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki Şeker Mahallesi’nde bulunan Kayseri Otogarı’ndan şehir merkezine belediye otobüslerini ve taksileri kullanarak ulaşabilirsiniz. Kayseri Otogarı’ndan havaalanına gitmek için taksi kullanan yolcuların geçirecekleri süre 15 dakikadır. Bir başka seçenek ise servislerle ya da minibüslerle (Hunat-Meydan) meydana gitmek, Hunat Camii’sinin arkasındaki minibüslere binerek havaalanına direkt ulaşmak. Meydandan havaalanına gitmek için bindiğiniz minibüste geçireceğiniz süre ise 20-25 dakika. İstanbul’dan Kayseri’ye otobüs bileti alarak yolculuk yapacakların kat edeceği yol 770 km ve süre yaklaşık 9 saat 40 dakika iken, Ankara’dan otobüse binip Kayseri’ye giden yolcular ise 317 km’yi 5 saat 25 dakikada keyif içinde geçireceklerdir. 

Kayseri’ye Tren Bileti
Manzarası ile de son derece güzel bir görünüme sahip, Kocasinan Bulvarı’nda yer alan Kayseri Tren Garı’nda şehir merkezine belediye otobüsleri ve taksilerle ulaşabilirsiniz. İstanbul'daki Haydarpaşa Garı’ndan kalkarak Ankara-Erzurum-Kars arasında karşılıklı olarak her gün çalışan Doğu Ekspresi ve Ankara'dan kalkarak Erzurum-Kars arasında her gün karşılıklı olarak sefer yapan Erzurum Ekspresi ile Kayseri’ye tren bileti alarak ulaşmak mümkündür. Ayrıca Adana ve Ankara arasından işleyen Çukurova Ekspresi ile Adana-Diyarbakır arasında her gün işleyen 4 Eylül Mavi Ekspresi’nin de durak noktası olması sebebiyle Kayseri Tren Garı önemli bir demiryolu ağıdır.
 
Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Kayseri, yüzyıllarca Anadolu'nun önemli ticaret, kültür ve turizm merkezlerinden biri olmuştur ve bu özelliğini bugüne taşıdığı tarihi eserleriyle korumaktadır. Erciyes Dağı, Türkiye'nin en güzel kayak pistlerinden birine sahiptir. Dünyadaki sayılı kuş yurtlarından biri olan Sultansazlığı, Kayseri'nin tabiat harikalarından biridir. Kayseri mantısı, Kayseri'nin en meşhur yemeklerindedir. Pastırma ve sucuk, Kayseri'de tadılır.  
 

Kayseri - 5 Günlük Hava Tahmini

08 Ara Pazar
kapalı
-0,8 °C
kapalı
09 Ara Pazartesi
kapalı
-2,2 °C
kapalı
10 Ara Salı
parçalı bulutlu
-0,6 °C
parçalı bulutlu
11 Ara Çarşamba
açık
0,1 °C
açık
12 Ara Perşembe
kapalı
1,3 °C
kapalı

Kayseri - Gezilecek Yerler

 MÜZELER 
-Kayseri Müzesi
-Arkeoloji Müzesi 
-Etnografya Müzesi 
-Atatürk Müzesi 
-Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi 
 
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Güpgüloğlu Konağı
-Surp Kirkor Losovoriç Kilisesi 
-Surp Astuadzadzin (Meryem Ana) Kilisesi
-Agias ve Anagiri Kiliseleri
-Talas Rum Kilisesi
-Soğanlı Köyü Kaya Kiliseleri
- Karatay Kervansarayı
-Sultanhanı Kervansarayı
-Kara Mustafa Paşa Kervansarayı
-Vezir Han
 
CAMİLER
-Ulu Cami
-Gülük Camii
-Hunat Hatun Camii
-Hacı Kılıç Camii
-Lala Paşa Camii
-Kale Camii
-Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii
-Kurşunlu Camii
-Zeynel Abidin Türbesi
-Seyyid Burhaneddin Türbesi
-Melikgazi Türbesi
 
MİLLİ PARKLAR
-Aladağlar Milli Parkı

KALELER
-Kayseri Kalesi
-Develi Kalesi
-Melikgazi Kalesi
-Akkışla Kalesi 
 
RESTORANLAR 
-Yıldız Restoran
-Black Rose Restoran
-Alamet-i Farika
-Elmacıoğlu İskender
-Konak Restoran
 
GECE KULÜPLERİ
-Club Piyano
-Yeşil Göl Night Club
-Seyir Cafe - Restoran
 
Kayseri
İnteraktif Kayseri Haritası