Kars

Hava Durumu

  • Gece -5 °C
  • Gündüz 1 °C
  • Nem Oranı % 100
  • Basınç 1021 hpa

Kars

  • Plaka 36
  • Telefon Kodu 474
  • Nüfus 129,458
  • Yüzölçümü 10.139,09 km²

Kars Hakkında

Film sahnesi gibi büyüleyici bir manzaraya sahip Sarıkamış Kayak Merkezi’ndeki kristal karların kış turizmi için dünyadan ve Türkiye’den binlerce kişiyi davet ettiği Kars, ören yerleri ve tarihi eserlerinin yanında doğal güzellikleriyle de sizi kendine hayran bırakacak.
Bulguru kaynatıp serinde yaylatan Karslı esnafların ikram ettiği nefis Kars yemekleri ve Kars kaşarı ise tatilinize tat katacak.

Neden Kars’a Yolculuk Yapmalısınız?
Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kayak yapmak, Doğu’nun Paris’i denilen Kars’taki tarihi yerleri gezip görmek, farklı yaşantıların kozmopolit bir yapı oluşturduğu Kars’taki zengin kültürel yaşantıya tanık olmak ve meşhur Kars kaşarıyla yöresel yemeklerin tadına varmak için…

Kars’ın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Türkiye’nin Orta Asya’ya açılan kapısı konumundaki Kars, geçmişte Ermeni Bagratlı Krallığı’na ve Cenub-i Garbi Kafkas Hükümeti’ne başkentlik yapmasıyla Türkiye’deki diğer şehirlerden ayrılır. Sınır bölgesinde yer alan Kars, Azeriler, Kürtler ve Türkmenler gibi çeşitli kültürlerin bir arada yaşamasıyla zengin bir folklora sahiptir.

Kars’ta Ne Yapılır?
Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyüş yapabilir, Rus evlerinin fotoğraflarını çekebilir, Sarıkamış’ta kayak yapabilir, Ani Harabeleri ve Kars Kalesi gibi tarihi yapıları gezebilir, Kars yaylalarında ve Çıldır Gölü’nde kendinizi doğanın kucağına bırakabilirsiniz.

Kars’ta Ne Yenir Ne İçilir?
Kars kaşarı, gravyer peyniri, kuymak, pişi, ekmek aşı, haşıl, hengel, bozbaş, piti, erişte, Kars böreği, kaz çorbası, karsambaç, Kars helvası, üzümlü süzme pilav, elma dolması, kaz etli pilav, hörre çorbası, Kars yahnisi, ekşili et Kars’a özgü yemeklerdir.

Kars’ta Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Kars çarşısından el yapımı ürünlerle ipek ve yün ipliklerle örülmüş Kars Kafkas kilimlerini, halılarını ve özgün figürlü hediyelik eşyaları alabilirsiniz. Semt pazarından ise Kars kaşarı, Kars balı, kışlık salça ve erişte alabilirsiniz.

Kars’a Uçak Bileti
Kars şehir merkezine 6 km uzaklıkta olan Kars Havalimanı’na SunExpress, Türk Hava Yolları ve AnadoluJet uçak firmalarıyla ulaşabilirsiniz. Kars Havaalanı’ndan Sarıkamış’a gitmek isteyenler otobüse binerek havaalanından 50 km uzaklıkta bulunan kayak merkezine ulaşabilirler. Kars Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım ise taksiler ve Nizamiye girişine kadar gelen dolmuşlarla sağlanmaktadır. Kars Havaalanı’ndan Iğdır ve Ardahan’a gitmek isteyenler için de acentelerin kendi servisleri hizmet vermektedir. İstanbul’dan Kars’a uçak bileti alanların geçirecekleri süre 2 saatken Ankara ile Kars arası uçuş süresi 1 saat 35 dakikadır.

Kars’a Otobüs Bileti
Kars Havaalanı Yolu’ndaki Şehitler Mahallesi’nde yer alan Kars Otogarı, Doğu Kars, Kafkas Kars ve Kars Turgutreis gibi yerel otobüs firmaları dışında Kars merkezli olmayan pek çok otobüs firmasıyla da yolcularına hizmet vermektedir. Şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Kars Otogarı’ndan Kars’ın merkezine taksi ve minibüslerle ulaşabilirsiniz. Kars ile İstanbul arası 1425 km ve yaklaşık 20 saatlik bir yolculuk süresine sahiptir. Uzun yolculuğunuzdan keyif almanız için ihtiyacınız olan konfor ve kaliteli hizmet Kars’a yolculuk düzenleyen otobüs firmaları tarafından sağlanmaktadır. Ankara’dan Kars’a otobüs bileti alarak seyahat etmeyi tercih edenlerin kat edeceği yol 1080 km, geçirecekleri süre ise 17 saat 25 dakikadır.

Kars’a Tren Bileti
Kars’a tren bileti alıp Türkiye’nin en doğusuna seyahat yapmak oldukça keyifli, modernleştirilmiş trenler sayesinde de oldukça konforludur. Doğu Ekspresi’ne binerek İstanbul Haydarpaşa’dan, Ankara’dan ve birçok ilden Kars’a gitmek mümkündür. İstanbul’dan Kars’a gitmenin en güzel yanı, Ankara, Sivas, Erzincan, Erzurum, Pasinler, tren rayı boyunca akan Aras Nehri ve Horasan gibi yerleri görüp, muhteşem manzaralara tanık olmaktır. İstanbul’dan yaklaşık 38 saat, Ankara’dan ise yaklaşık 26 saat süren Kars tren yolculuğu için tercih edeceğiniz yataklı ve yemekli vagonlarda keyifli bir yolculuk geçireceksiniz.
 
Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Zengin kültürüyle pek çok tarihi esere sahip olan Kars, doğal güzellikleriyle de unutulmaz bir gezi yaşatır ziyaretçilerine. Kars Kalesi’ne çıkıp baştanbaşa tüm şehri doya doya izlemek, Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kayak yapmak, Kars Müzesini ve Sarıkamış Şehitliği’ni gezmek, nevruz bayramlarına katılmak, Kars kaşarının tadına bakmak Kars’a gittiğinizde mutlaka yapacağınız şeyler olmalı.

Kars - 5 Günlük Hava Tahmini

17 Ara Salı
parçalı az bulutlu
-0,5 °C
parçalı az bulutlu
18 Ara Çarşamba
açık
0,4 °C
açık
19 Ara Perşembe
açık
3,5 °C
açık
20 Ara Cuma
açık
2,8 °C
açık
21 Ara Cumartesi
parçalı az bulutlu
1,3 °C
parçalı az bulutlu

Kars - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- Kars Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
- Ani Harabeleri
- Havariler Kilisesi
- Tigran Honents Kilisesi
- Genç Kızlar Kilisesi
- Aziz Prkich Kilisesi
- Abukhamrents (Polatoğlu) Kilisesi
- Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı
- Kars Selçuklu Sarayı
- Kars Beylerbeyi Sarayı
- Taş Köprü
- Katerina’nın Köşkü
 
MİLLİ PARKLAR 
- Sarıkamış-Allahüekber Dağları Milli Parkı
 
CAMİLER
- Ebul Manucehr Camii
- Kümbet Camii
- Büyük Katedral (Fethiye Camii)
- Yusuf Paşa Camii
- Menucehr Camii
 
KALELER
- Kars Kalesi
- İnkaya Micingirt Kalesi 
- Sürgütüs Zivin Kalesi
 
HAMAMLAR
- Mazlumoğlu Hamamı
- Topçuoğlu Hamamı
- İlbeyioğlu Hamamı
 
RESTORANLAR
- Kamer
- KARStore
- Ani Ocakbaşı
- Kaz Evi
- Hanımeli Lokantası
- Ocakbaşı Restoran
- Han-I Hanedan
 
GECE KULÜPLERİ
- Bildik Disco
- Bolero
 
Kars
İnteraktif Kars Haritası