Kahramanmaraş

Hava Durumu

  • Gece 4 °C
  • Gündüz 9 °C
  • Nem Oranı % 81
  • Basınç 1016 hpa

Kahramanmaraş

  • Plaka 46
  • Telefon Kodu 344
  • Nüfus 1,075,706
  • Yüzölçümü 14.456,74 km²

Kahramanmaraş Hakkında

Akdeniz’in büyüleyici doğal güzelliklere sahip bir ili olan Kahramanmaraş, köklü tarihi ve muhteşem doğası ile gezginlerin hayallerini süsler.
“Şu Maraş'ın bağları, bağları bahçaları, bin bir çiçek kokuyor, Pınarbaşı bağları” sözlerinin çok daha fazlasına sahip olan doğal güzellikleriyle Kahramanmaraş, candan insanlarıyla da ziyaretçilerini güzel ağırlar.

Neden Kahramanmaraş’a Yolculuk Yapmalısınız?
Tarihi eserleri ve müzeleri gezmek, yaylalarda ve mesire yerlerinde piknik yapmak, mağaraların içinde gizemli bir yolculuğa çıkmak, içmelerde ve kaplıcalarda stresten uzaklaşıp huzur bulmak ve elbette Maraş dondurması yemek için...

Kahramanmaraş’ın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Hititlerin kurduğu Kahramanmaraş, Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Memluklular ve Osmanlıların hakimiyetine girerek farklı kültürlerden pek çok esere sahiptir. I. Dünya Savaşı’nda yenilgiye uğratılan Osmanlı’nın imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşması kurallarınca Fransızlar tarafından işgal edilen Maraş halkı, kadın-erkek, çocuk-yaşlı büyük bir kahramanlık örneği göstererek direnmiş, Maraş’ın adı da kurtuluştan sonra Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir.

Kahramanmaraş’ta Ne Yapılır?
Şehrin geleneğini yansıtan Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi gezilir, Kapıçam Tabiat Parkı, Kumaşır Gölü gibi doğal güzelliklerin baş döndüren manzarasına hayran olunur, Ekinözü İçmeleri ve Büyük Kızılcık İçmesi’ne gidilir, enfes Maraş dondurması yenilir.

Kahramanmaraş’ta Ne Yenir Ne İçilir?
Tarhana, ekşili çorba, yoğurtlu döğmeli çorba, Maraş paçası, simit köftesi, kısır köftesi, ekşili aya köftesi, sömelek köftesi, keşk aş, Maraş pilavı, hapısa, Maraş dondurması Kahramanmaraş’a tadına bakmanız gereken yöresel lezzetlerdir.

Kahramanmaraş’ta Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Kapalı Çarşı, Mazmanlar Çarşısı, Demirciler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ile Çinili Çarşı, Kahramanmaraş’ın Osmanlı döneminden kalma tarihi çarşıları; ağaç oyma tekniği ile yapılmış eşyalar, bakırlar, sim ve sırma işleri, geleneksel postallar, biber, tarhana, un sucuğu ve fıstık ezmesi ise alabileceğiniz ürünlerdir.

Kahramanmaraş’a Uçak Bileti
400 bin yolcu kapasitesine sahip, şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Kahramanmaraş Havalimanı’ndan şehir merkezine ve diğer ilçelere ulaşım, taksilerle, araç kiralama firmalarıyla ve otobüsle gerçekleşmektedir. Uçaktan indiğinizde havaalanının otoparkında göreceğiniz belediye otobüsleriyle 10 dakika gibi kısa bir sürede şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Kahramanmaraş Havalimanı’ndan kent merkezinde bulunan otogara da aynı şekilde gidebilirsiniz. İstanbul’dan Kahramanmaraş’a uçak bileti alarak yolculuk yapacakların geçirecekleri süre 1 saat 40 dakika iken, Ankara-Kahramanmaraş uçakla seyahat etmenin süresi yaklaşık 8 saat 50 dakikadır.

Kahramanmaraş’a Otobüs Bileti
Kahramanmaraş’ın şehir merkezinde, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndaki Şazi Bey Mahallesi’nde yer alan Kahramanmaraş Otogarı sayesinde ulaşım oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. 2007 yılında yapılan yeni otobüs terminali lokanta, idari bina, ofis satış binaları, bekleme salonları gibi keyifli ve konforlu bir yolculuk için gerekli olan tüm imkanlara sahiptir. Otogarda indikten sonra 5 dakika içinde şehir merkezinde olmanız, otobüs yolculuğunuzu daha keyifli hale getirmektedir. İstanbul-Kahramanmaraş arası otobüsle 13 saat sürerken, Ankara’dan Kahramanmaraş’a otobüs bileti alarak yolculuk yapacakların geçirecekleri süre 9 saattir.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Milli Mücadele’nin kahraman ili Kahramanmaraş’a gittiğinizde, tarihi eserleri ve doğal güzellikleri, özellikle de Eshab-ı Kehf, Döngel Mağarası ve Kahramanmaraş Kalesi’ni mutlaka gezmelisiniz. İçmelerde huzuru bulabileceğiniz Kahramanmaraş’ın ünlü dondurmasının ve tarhanasının tadına bakmadan dönmeyin. Osmanlı dönenine ait çarşılarından ahşap oyma, sim ve sırma işlemeli tekstil ürünleriyle kurutulmuş biber almayı da kesinlikle unutmayın.

Kahramanmaraş - 5 Günlük Hava Tahmini

11 Ara Çarşamba
hafif yağmur
8,9 °C
hafif yağmur
12 Ara Perşembe
şiddetli yağmur
7,1 °C
şiddetli yağmur
13 Ara Cuma
orta şiddetli yağmur
7,2 °C
orta şiddetli yağmur
14 Ara Cumartesi
orta şiddetli yağmur
9,1 °C
orta şiddetli yağmur
15 Ara Pazar
orta şiddetli yağmur
8,3 °C
orta şiddetli yağmur

Kahramanmaraş - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
- Ceyhan Köprüsü
- Kahramanmaraş Kapalı Çarşı
- Kahramanmaraş Taş Medrese

MİLLİ PARKLAR ve TABİAT PARKLARI 
- Kapıçam Tabiat Parkı
- Yavşan Yaylası Tabiat Parkı
 
CAMİLER
- Elbistan Ulu Cami
- Hatuniye Camii

KALELER
- Hurman Kalesi 
 
HAMAMLAR
- Tüfekçi Hamamı  
- Çukur Hamam  
- Acar Hamamı  
- Paşa Hamamı  
- Çiçekli Hamamı  
- Divanlı Hamamı  
- Kuyucak Hamamı
 
RESTORANLAR
- Tek Şiş Kebap Salonu
- Kebapçı Ekrem Usta
- Turaç Ocakbaşı
- Öz Lezzet Kebap ve Döner Salonu
- Fidan Kardeşler Lokantası
- Şefler Künefe
 
GECE KULÜPLERİ
- Kalsedon Bar
- Beren Club
- Pırlanta Gazinosu
 
Kahramanmaraş
İnteraktif Kahramanmaraş Haritası