İzmir

Hava Durumu

  • Gece 11 °C
  • Gündüz 17,2 °C
  • Nem Oranı % 47
  • Basınç 1010 hpa

İzmir

  • Plaka 35
  • Telefon Kodu 232
  • Nüfus 4,061,074
  • Yüzölçümü 12.015,61 km²

İzmir Hakkında

Yaz turizmi söz konusu olduğunda Ege’nin incisi olarak adlandırılan İzmir, antik kentleri ve doğal güzellikleriyle huzuru ve kültürü bulabileceğiniz Türkiye’nin 3. büyük ilidir.
“İzmir'in kavakları dökülür yaprakları, bize de derler çakıcı, yar fidan boylum yıkarız konakları” diyen İzmirliler, modern bakış açısına sahip, yaşamdan zevk almayı bilen, kültür dostu insanlar olarak gezinizde size neşeleriyle eşlik edecekler.

Neden İzmir’e Yolculuk Yapmalısınız?
Efes Antik Kenti başta olmak üzere dünyaca ünlü antik kentleri gezmek, İzmir’in plajlarında deniz-kum-güneş üçlüsünün en harikalarıyla muhteşem bir yaz tatili geçirmek, Kordon Boyu’nda turlamak, Kemeraltı Caddesi’nden alışveriş yapmak için…

İzmir’in Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes, tüm İyonya kentinin kültürünü yansıtır. Osmanlı döneminde Musevilerle Müslümanların huzur içinde beraber yaşadığı İzmir, I. Dünya Savaşı sonunda Yunanlılar tarafından işgal edilmiş, 9 Eylül’de düşman işgalinden kurtulmuştur. Cumhuriyet döneminden itibaren Türkiye’nin en önemli illerinden biri olan İzmir, en eski kültürleri günümüze taşıyan ören yerleri ve tarihi eserleriyle bir açık hava müzesi gibidir.

İzmir’de Ne Yapılır?
Efes ve Teos dışındaki tüm antik kentlerde masalsı bir atmosfer içinde gezilir, muhteşem manzaraya sahip Kordon Boyu’nda yemek yenir, plajlarda denize girilip güneşlenilir ve eğlenceli gece hayatına hızlı bir dalış yapılır. 

İzmir’de Ne Yenir Ne İçilir?
Boyoz, kumru, zerde, sura, İzmir köftesi, papaz yahnisi, mücmeri, gerdan tatlısı, radika salatası ve çalkama İzmir’de yiyeceğiniz lezzetler arasında. Yaz sıcaklarında nefis bir tatla serinleyeceğiniz kaymaklı dondurmaya ise bayılacaksınız.

İzmir’de Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndan takılar, süs eşyaları, ahşap figürler, Kızlarağası Hanı’ndan İzmir’e özgü orijinal el yapımı ürünlerle Ödemiş ipeğinden yapılan tekstil ürünlerini alabilirsiniz.

 İzmir’e Uçak Bileti
Gaziemir ilçesi sınırları içerisinde yer alan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için İzmir Büyükşehir Belediye’sine ait ESHOT otobüslerine, metroya ve taksiye binebilirsiniz. Ayrıca İzmir Havaalanı’ndan 20 TL’lik ücretle Çeşme’ye yaklaşık 90 dakikada, 10 TL’lik ücretle Alsancak’a 60 dakikada, Karşıyaka-Mavişehir’e de yine yaklaşık 60 dakikada ve 10 TL’lik ücretle Havaş otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan İzmir’e uçak bileti alarak yolculuk yapacakların geçirecekleri süre 1 saat iken, Ankara’dan İzmir’e uçakla gelip muhteşem bir tatil geçireceklerin geçirecekleri yolculuk süresi 1 saat 15 dakikadır.

İzmir’e Otobüs Bileti
İzmir Otobüs ve Terminal İşletmeleri yani kısaca İZOTAŞ, Türkiye’nin dört bir yanından İzmir’e gelen yolcularını kaliteli bir hizmetle ağırlamaktadır. Işıkkent’teki Kemalpaşa Caddesi’nde yer alan İzmir Otogarı’ndan şehir merkezine gitmek için ESHOT otobüslerini ve taksileri kullanabilirsiniz. İzmir Otogarı’ndan Konak’a 54 numaralı belediye otobüslerine binerek gidebilir, İzmir Enternasyonal Fuarı’na da Konak’tan geçen tüm otobüslere binerek ulaşabilirsiniz. İzmir’in diğer bölgelerine merkezden kalkan metro, otobüs ve minibüslerle de kısa sürede ulaşmanız mümkün. İstanbul-İzmir arası otobüsle 8 saat sürerken, Ankara’dan İzmir’e otobüs bileti alarak yolculuk yapmayı tercih edenlerin geçirecekleri süre 10 saattir.

İzmir’e Tren Bileti
İzmir’e tren bileti alarak keyifli bir yolculuk yaptıktan sonra varacağınız yer Basmane Tren Garı’dır. İçinde İzmir metrosunun Basmane durağını da barındıran Basmane Tren Garı’ndan şehir merkezine ulaşım çok kolay sağlanır. Ankara-Alsancak arasında işleyen Karesi Ekspres ve İzmir Mavi Treni, Alsancak-Konya arasında her gün işleyen Konya Mavi Treni, Alsancak-Bandırma arasında her gün işleyen 6 Eylül Ekspresi, 17 Eylül Ekspresi ve Ege Ekspresi, İzmir’e düzenlenen tren seferleridir. Yataklı, pulman, kompartımanlı, yemekli ve örtülü kuşetli olarak değişiklik gösteren trenlerle İzmir’e seyahat etmek oldukça keyiflidir. Ankara’dan İzmir’e tren bileti alarak yolculuk yapacakların geçirecekleri süre ortalama 14 saattir.
 
Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Konak’tan Alsancak’a kadar muhteşem bir yürüyüş yapacağınız, Foça ve Çeşme gibi yerlerde denize girip balık yiyebileceğiniz, Efes ve Teos başta olmak üzere pek çok antik kenti görüp gezerken kendinizi tarih öncesi uygarlıkların kralları ve kraliçeleri gibi hissedeceğiniz İzmir’den, camileri, müzeleri, İzmir Enternasyonal Fuarı’nı gezmeden dönmeyin. Boyoz ve kumru gibi İzmir’e özgü yemeklerin tadına da mutlaka bakmalısınız.
 

İzmir - 5 Günlük Hava Tahmini

11 Ara Çarşamba
orta şiddetli yağmur
15,9 °C
orta şiddetli yağmur
12 Ara Perşembe
hafif yağmur
14,2 °C
hafif yağmur
13 Ara Cuma
orta şiddetli yağmur
14,3 °C
orta şiddetli yağmur
14 Ara Cumartesi
orta şiddetli yağmur
15 °C
orta şiddetli yağmur
15 Ara Pazar
açık
15,3 °C
açık

İzmir - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- İzmir Arkeoloji Müzesi
- Etnografya Müzesi 
- Atatürk Müzesi
- İnönü Evi Müzesi
- İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi
- TCDD Müze ve Sanat Galerisi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
- Allianoi Antik Kenti
- Meryem Ana Evi
-Teos Antik Kenti
- Hadrian Tapınağı
- Belevi Mozolesi
- Erythrai Antik Kenti
- Foça Antik Tiyatrosu
- Foça Athena Tapınağı
- İzmir Tarihi Asansör
- Klazomenai Antik Kenti
- St. John Kilisesi
- İzmir Beth İsrael Sinagogu
- Larissa Antik Kenti
- Kemeraltı Çarşısı
- Efes Meryem Ana Kilisesi
- Saat Kulesi
- Tarihi Asansör
- Kızlarağası Han
 
PARKLAR 
- Yeşil Vadi Parkı
- Gölet Parkı
- Hürriyet Parkı
 
CAMİLER
- Aliağa Camii
- Abdullah Efendi Camii
- Başdurak (Hacı Hüseyin) Camii
- Çorakkapı (Taşrakapı) Camii
-  Fettah Camii
- Faikpaşa Camii
- Hisar Camii
- Hacı Mahmud Camii
- Hatuniye Camii
- Kurşunlu Camii
- Kemeraltı Camii
- Salepcioğlu Camii
 
KALELER
- Kadifekale 
- Sığacık Kalesi
 
HAMAMLAR
- İsa Bey Hamamı 
- Küplü Hamam
- Mevlana Hacı Hekim Hamamı
- Şeytan Hamamı
- Hekim Hamamı
- Skolastika Hamamı
 
RESTORANLAR
- İzmir Asansör Restoran
- Otuzbeş Cafe & Restaurant
- Karşıyaka Keyff İskele Restoran
- Mutfak Girit
- Rıhtım Restaurant Cafe & Bar
- İzmir Gündoğdu Meyhanesi
- Rumeli Pastanesi
 
GECE KULÜPLERİ
- Marché Cabaret
- Şelale Gazinosu
- Sayanora Show Club
- Bulut Müzikhol
- Hayal Kahvesi Karşıyaka
 
İzmir
İnteraktif İzmir Haritası