İstanbul

Hava Durumu

  • Gece 9 °C
  • Gündüz 10 °C
  • Nem Oranı % 81
  • Basınç 1018 hpa

İstanbul

  • Plaka 34
  • Telefon Kodu 212
  • Nüfus 14,160,467
  • Yüzölçümü 5.315,33 km²

İstanbul Hakkında

Avrupa’yı Asya’ya bağlayan İstanbul Boğazı’yla, bir çağın değişimine imza olmuş fethiyle, tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle dolu Tarihi Yarımadası’yla sadece Türkiye’nin değil; dünyanın en büyük ve önemli metropollerinden biridir İstanbul.
İstanbul’un ruhunu soluyacağınız, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bu şehrin ada sahillerinde ve her yerinde sizi bekleyen kocaman bir dünya var.
 
Neden İstanbul’a Yolculuk Yapmalısınız?
Bizans ve Osmanlı’ya ait tarihi eserleri, sarayları, camileri gezmek, vapura binip martılara simit atmak, çılgın gece hayatıyla kendi hayatınıza renk katmak, Türkiye’nin en büyük şehrinde kültürü ve eğlenceyi keşfetmek için…

İstanbul’un Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Dünyanın en eski şehirlerinden olan İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan özel konumu sebebiyle pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı’nın İstanbul’u fethetmesiyle dünyanın yepyeni bir çağa girmesi, Bizans ve Osmanlı başta olmak üzere pek çok medeniyetin bıraktığı eserler İstanbul’u benzersiz bir metropol ve turizm bölgesi yapmaktadır.

İstanbul’da Ne Yapılır?
Tarihi Yarımada ve Osmanlı saraylarında gezilir, Kapalıçarşı’dan alışveriş yapılır, Eminönü Galata Köprüsü’nde balık-ekmek yenir, Beyoğlu’nun çılgın gece hayatına dahil olunup sabahlara kadar eğlenilir.

İstanbul’da Ne Yenir Ne İçilir?
İstanbul, Osmanlı mutfağından dünya mutfaklarının örneklerine kadar sınırsız yeme-içme çeşidine sahiptir. Fast-food, döner, balık, kebap dükkanlarının sayısız olduğu İstanbul’da ne yemek isterseniz mevcut. Boğaz’da balığın, meşhur Vefa bozasının, Sarıyer böreğinin ve Beyoğlu çikolatasının tadına da kendi yerlerinde bakın. 

İstanbul’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Kapalıçarşı’dan Türk el sanatı örneklerini, otantik kumaşları, takıları, seramik ve bakır eşyaları, Mısır Çarşısı’ndan baharatları, Beşiktaş-Taksim-İstiklal Caddesi’nden ise giyimden elektronik eşyaya kadar istediğiniz her şeyi alabilirsiniz. Elbette dünyaca ünlü markaların ürünlerinin bulunduğu alışveriş merkezleri ise bu büyük şehirde mevcut.

İstanbul’a Uçak Bileti
Yeşilköy’de yer alan Atatürk Havalimanı ile Kadıköy’de yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’a uçak bileti alarak gidenlerin ulaşacakları iki farklı duraktır. Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul’un pek çok yerine metro, otobüs, taksi ve araç kiralama firmalarını tercih ederek ulaşabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine ve İstanbul’un pek çok yerine ise taksi ve otobüslerle gidebilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Taksim’e gitmek için 9 ila 13 TL arasında değişen tarifeleriyle HAVATAŞ otobüslerini kullanabilirsiniz. Hem yurt dışından hem de yurt içinden gelen pek çok misafirini modern binalarında karşılayan İstanbul havalimanlarından ulaşım, çeşitli olması sebebiyle farklı kesimlere hitap edecek şekilde düzenlenmiştir.

İstanbul’a Otobüs Bileti
Bayrampaşa’da yer alsa da Esenler’e yakınlığı sebebiyle Esenler Otogarı olarak bilinen Büyük İstanbul Otogarı, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük, dünyanın üçüncü büyük otogarı olarak kusursuz hizmet anlayışıyla misafirlerini ağırlamaktadır. İstanbul Otogarı’ndan şehrin pek çok yerine metro ile ulaşabilirsiniz. İstanbul Otogarı’ndan Asya kıtasındaki Kadıköy’e gitmek isteyenler, Eminönü otobüslerine binip Eminönü Vapur İskelesi’nden de vapura binerek Kadıköy’e geçebilirler. Taksiler ve seyahat etmiş olduğunuz otobüs firmalarının servisleri ise hem Avrupa hem de Asya kıtasındaki yerlere ulaşım için tercih edebileceğiniz diğer seçenekler.

İstanbul’a Tren Bileti
TCDD’nin ana istasyonu olan İstanbul Haydarpaşa Garı, müthiş mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan güzelliktedir. Hızlı tren çalışmaları nedeniyle İstanbul-Eskişehir tren seferlerine ara verilmiş olsa da Anakara’dan İstanbul’a tren bileti alarak yolculuk yapmak isteyenler, Başkent Ekspresi’ni, Boğaziçi Treni’ni ve Cumhuriyet Ekspresi’ni kullanabilirler. Haydarpaşa Tren Garı’na uğrayan Eminönü-Kadıköy vapurlarıyla Eminönü’ne, oradan da tramvay, otobüs veya taksi kullanarak şehrin pek çok bölgesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Haydarpaşa Tren Garı’ndan Taksim’e gitmek isteyenler, Eminönü’ne geçtiklerinde tramvayla Karaköy’e, Karaköy’den de tünel metrosuna binerek İstiklal Caddesi’nin sonu olan Tünel Meydanı’na ulaşabilirler.
 
Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Topkapı Sarayı ve Ayasofya’yı gezmeden, Süleymaniye Camii ile Selimiye Camii’yi görmeden, Kapalıçarşı’da alışveriş yapmadan, Eminönü, Karaköy, Beşiktaş veya Kabataş’dan Kadıköy’e giden vapurlara binmeden, Galata Kulesi’ne çıkmadan, Pierre Loti’den Haliç manzarasını izlemeden, Beyoğlu’ndaki barlara uğramadan İstanbul’dan dönmeyin. Kültür, tarih ve modern yaşamın birleştiği biricik şehir olan İstanbul’da geçireceğiniz her dakikanın tadını çıkarın. 

İstanbul - 5 Günlük Hava Tahmini

08 Ara Pazar
parçalı bulutlu
11,5 °C
parçalı bulutlu
09 Ara Pazartesi
açık
10,7 °C
açık
10 Ara Salı
açık
11,9 °C
açık
11 Ara Çarşamba
kapalı
12,4 °C
kapalı
12 Ara Perşembe
az bulutlu
13,1 °C
az bulutlu

İstanbul - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- İstanbul Arkeoloji Müzeleri
-Türk ve İslam Eserleri Müzesi
- Büyük Saray Mozaikleri Müzesi
- Ayasofya Müzesi
- Topkapı Sarayı Müzesi
- Yerebatan Sarnıcı Müzesi
- Kariye Müzesi
- Adalar Müzesi
- Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi
- İstanbul Modern Sanatlar Müzesi
- Sakıp Sabancı Müzesi
- İstanbul Arkeoloji Müzeleri
- Anadoluhisarı Müzesi
- Rumelihisarı Müzesi
- Galata Mevlevihanesi Müzesi
- Panorama 1453 Tarih Müzesi
- Miniatürk
- Atatürk Müzesi (İnkılap Müzesi)
- Aşiyan Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YAPILAR
- Çemberlitaş Sütunu
- Kapalıçarşı
- Markiz Pasajı
- Elhamra Pasajı
- Aznavur Pasajı
- Çiçek Pasajı
- Galata Kulesi
- Kız Kulesi
- Bozdoğan Su Kemeri
- Çemberlitaş ve Dikilitaş
- Dolmabahçe Saat Kulesi
- Hidiv Kasrı
- Malta Köşkü
- Dolmabahçe Sarayı
- Topkapı Sarayı
- Beylerbeyi Sarayı
- Yerebatan Sarnıcı
- Yıldız Sarayı
 
PARKLAR 
- Gülhane Parkı
- Yıldız Parkı
- Emirgan Parkı
- Fethi Paşa Korusu
- Beykoz Korusu
- Ulus Parkı
- Bebek Parkı
- Maçka Parkı
- Sanatçılar Parkı
- Caddebostan Parkı
- Abbasağa Parkı
- Göztepe Parkı
 
CAMİLER
- Sultanahmet Camii
- Süleymaniye Camii
- Bayezid Camii
- Koca Mustafa Paşa Camii
- Teşvikiye Camii
- Mihriban Sultan Camii
-  Nusretiye Camii
- Ortaköy Camii
- Amine Hatun Camii (Muhsine Hatun Camii)
- Hamidiye Camii
- Kamer Hatun Camii
- Ağa Camii
- Firuzağa Camii
 
KALELER
- Anadolu Hisarı
- Aydos Kalesi
- Garipçe Kalesi
- Rumeli Feneri Kalesi
- Rumeli Hisarı
- Yoros Kalesi
 
HAMAMLAR
- Tarihi Galatasaray Hamamı
- Mahmut Paşa Hamamı
- Ağa Hamamı
- Atik Valide Hamamı
- Çemberlitaş Hamamı
- Çukurbostan Hamamı
- Hacı Kadın Hamamı
- Haseki Hürrem Sultan Hamamı
- Kocamustafapaşa Hamamı
- İshakpaşa Hamamı
 
RESTORANLAR
- Adem Baba
- Sultanahmet Buhara Kebap House
- Paşazade Restaurant Ottoman Cuisine
- Çukur Meyhane
- Develi
- Hünkar
- Kanaat
- Lale İşkembecisi
- Konyalı
- Tarihi Sultanahmet Köftecisi
 
GECE KULÜPLERİ
- Cahide Cabaret
- Otto 
- Reina
- Crystal Club
- Balans
- Ulus 29
- Sortie
- Peyote
- Nublu
İstanbul
İnteraktif İstanbul Haritası