Antakya, Hatay

Hava Durumu

  • Gece 7 °C
  • Gündüz 9,4 °C
  • Nem Oranı % 100
  • Basınç 1024 hpa

Hatay

  • Plaka 31
  • Telefon Kodu 326
  • Nüfus 1,503,066
  • Yüzölçümü 5.831,36 km²

Hatay Hakkında

 Binlerce yıllık tarihin ruhunu hissedeceğiniz mistik yapıları, doğal güzellikleri ve endemik yemeğe sahip zengin mutfağıyla Hatay, şimdiye kadar yaptığınız gezilerin hepsini unutturacak, benzersiz bir yerdir.
Köklü tarihinin ve farklı coğrafyasının sosyal yaşantısına işlediği Hatay’daki insanlar “Lofça'nın ardında kaya (aman aman,)kayadan bakarlar Ay'a” dedikleri türkülerinde bile doğayı ve mistisizmi beraber yaşarlar.

Neden Hatay’a Yolculuk Yapmalısınız?
Mezopotamya uygarlığının izlerine rastlayacağınız tarihi yapıları, camileri, kaleleri görmek, müzeleri gezip geleneksel el sanatları örneklerinin satıldığı Uzun Çarşı’da alışveriş yapmak, efsanevi Musa Ağacı’nı fotoğraflamak, Hatay yaylaları ve kaplıcalarında huzur bulmak ve elbette Hatay’ın nefis yemeklerini yemek için…
 
Hatay’ın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Tarihi Tunç Çağı’na dayanan Hatay, Anadolu’nun en önemli medeniyetlerine yuva olmuş, farklı kültürlerin bugün bile iç içe yaşadığı örnek yerlerden biri olarak çeşitli tarihi eserleriyle Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden biridir. Atatürk’ün ölümünden sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin topraklarına katılan Hatay’ın inanç ve kültür zenginliğinin sergilendiği yapılarını ve sosyal yaşantısını mutlaka deneyimlemelisiniz.

Hatay’da Ne Yapılır?
Hz. Musa’nın asası olduğuna inanılan Musa Ağacı’nı fotoğraflamak, Antakya bölgesindeki müzeleri gezmek, Uzun Çarşı’dan alışveriş yapmak, kaplıcalarda ve yaylalarda doğaya teşekkür etmek, camilerde ve tarihi yapılarda mistik bir gezi yapıp enfes yemeklerin tadına bakmak Hatay’da yapılacak şeylerdir.

Hatay’da Ne Yenir Ne İçilir?
Ekşili aya çorbası, bumbar dolması, içli köfte, mütebbel, ıspanak borenyesi, şeyh mualla, patlıcan tatlısı, kimyon kebabı, hettüş, şukuriye, adesiye, kağıt kebabı, kaytaz böreği, meyan kökü şerbeti Hatay mutfağı lezzetlerinden birkaçı...

Hatay’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Uzun Çarşı’dan nar ekşisi, biber salçası, meyan kökü, Samandağ ipeği, defne sabunu ve Bıçakçı Naim’den tahta sağlı el yapımı bıçaklardan alabilirsiniz.

Hatay’a Uçak Bileti
Türkiye'nin en güneyinde yer alan Hatay Havalimanı, İskenderun ilçesine 45 km, Antakya ilçesine 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine ve Antakya’ya gitmek için Havaş’ın servislerini ve havaalanına özel taksileri kullanabilirsiniz. Havaş servisleriyle şehir merkezine gitmenin ücreti 15 TL iken, geçirilecek süre yaklaşık 50 dakikadır. Hatay Havalimanı’ndan Antakya Otogarı’na da yine taksilerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Hatay’a uçak bileti alarak yolculuk yapacakların geçirecekleri süre 1-1,5 saat arasında değişirken Ankara’dan Hatay’a uçakla gitmek 1 saat 15 dakika sürmektedir. 

Hatay’a Otobüs Bileti
Hatay’a otobüs bileti alarak yolculuk yapmak isteyenlerin ulaşacakları adres Antakya Otogarı olacaktır. Pek çok yerel otobüs firmasının hizmet verdiği Antakya Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden şehir merkezine taksilerle ve seyahat ettiğiniz otobüs firmalarının özel servisleriyle ulaşmanız mümkün. İstanbul’dan Hatay’a gidecek olan yolcuların geçirecekleri süre yaklaşık olarak 13 saat 30 dakika iken, Ankara’dan Hatay’a otobüs bileti alanlar 9 saat 20 dakikalık bir süreyle yolculuk yapacaklardır. Otobüs firmalarının her geçen gün daha kaliteli ve konforlu hizmet sağlaması ise Hatay’a yapılan otobüs yolculuklarını keyifli kılmaktadır.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Antakya Mozaik Müzesi, Uzun Çarşı ve Vespasianus ve Titus Tüneli gibi dünyaca ünlü tarihi yerleri ve yapıları gezebileceğiniz Hatay, farklı inanıştaki insanlara yıllar boyunca aynı anda ev sahipliği yapmış, kültür çeşitliliğini günümüze kadar korumuş özel bir yerdir. Hatay yemekleri dillere destandır. Lezzetli Hatay yemeklerini yiyip tarihi bir gezi yapacağınız Hatay’da, Erzin Başlamış Kaplıcaları ve Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’na da mutlaka gitmelisiniz.

Hatay - 5 Günlük Hava Tahmini

21 Oca Salı
hafif yağmur
10,5 °C
hafif yağmur
22 Oca Çarşamba
açık
8,1 °C
açık
23 Oca Perşembe
açık
9,9 °C
açık
24 Oca Cuma
açık
7,5 °C
açık
25 Oca Cumartesi
açık
7 °C
açık

Hatay - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- Antakya Mozaik Müzesi
- Antakya Cam Müzesi
 
PARKLAR
- Antakya Belediye Parkı
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
- St. Pierre Kilisesi 
- Aziz Simeon Manastırı
- Vespasianus ve Titus Tüneli 
- Hatay Uzun Çarşı
 
CAMİLER
- Habibi Neccar Camii
- Şeyh Ahmet Kuseyri Camii ve Türbesi
- Ulu Camii
 
KALELER
- Antakya Kalesi
-  Koz Kalesi
- Darbısak Kalesi
- Payas Kalesi 
 
HAMAMLAR
- Reyhanlı Hamamı
- Yeni Hamam
 
RESTORANLAR
- Pöç Kasabı ve Kebap Salonu
- Sveyka Restaurant
- Sultan Sofrası
- Affan Kahvesi
- Dönerci Tacettin 
- Şirinyer
- Abdo Restaurant
 
GECE KULÜPLERİ
- Buzz
- Cabaret
- Cocktail Disco Bar
- Liwan Bar
- Kara Kedi
 
Hatay
İnteraktif Hatay Haritası