Gaziantep

Hava Durumu

  • Gece 8 °C
  • Gündüz 11 °C
  • Nem Oranı % 41
  • Basınç 1019 hpa

Gaziantep

  • Plaka 27
  • Telefon Kodu 342
  • Nüfus 1,844,438
  • Yüzölçümü 6.844,84 km²

Gaziantep Hakkında

Yılların kültür birikimiyle kendine özgü geleneğini koruyan Gaziantep, tarihi yapıları, özgün mutfağı, çarşıları ve yaylalarıyla benzersiz bir gezi durağıdır.
“Kral değiliz ki çakalımız olsun, biz Antepliyiz bırakın da farkımız olsun” diyen Gaziantepliler, bulunduğu bölgenin kültürel zenginliğini taşıyan, farklı kültürlerle iç içe yaşamanın getirdiği hoşgörüye ve misafirperverliğe sahip, sıcak insanlardır.
 
Neden Gaziantep’e Yolculuk Yapmalısınız?
Kültür beşiği Gaziantep’teki müzeleri, tarihi yapıları, camileri gezmek, çarşı ve bedestenlerde otantik bir alışveriş yapmak, enfes yemeklerin tadına bakmak ve antik kentlerde tarih yolculuğuna çıkmak için…

Gaziantep’in Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Mezopotamya ve Akdeniz arasında bulunuşuyla Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biri olmuş, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır Gaziantep. Dünya tarihine yön vermiş büyük medeniyetlerin bıraktığı eserler ve farklı kültürler Gaziantep’i eşsiz bir turizm bölgesi yapmaktadır. I. Dünya Savaşı’nda Fransızların işgaline uğrayan Gaziantep, üstün bir kahramanlık örneği ile direnerek Milli Mücadele ve Cumhuriyet tarihi adına önemli bir yer edinmiştir. 

Gaziantep’te Ne Yapılır?
Tarihi Gaziantep Evleri, Zeugma Mozaik Müzesi ve Antik Kenti başta olmak üzere müzeler gezilir, yaylalarda ve mesire yerlerinde piknik yapılır, enfes Gaziantep yemeklerinden yenir ve bedestenlerden yöreye özgü hediyelik eşyalardan alınır.

Gaziantep’te Ne Yenir Ne İçilir?
Dövmeli alaca çorba, lebeniye çorbası, patlıcan dolması, beyran, şıveydiz, pirpirim aşı, lahmacun, peynir ve lor semseği, katmer, kuşbaşı kebap (tike), kıyma kebabı, patlıcan kebabı, ayva kebabı, cartlak kebabı, yuvalama, Özbek pilavı, fıstıklı baklava ve bülbülyuvası Gaziantep’in leziz yemekleri arasında bulunur.

Gaziantep’te Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Bakırcılar Çarşısı ve Zincirli Bedesten’den bakır cezveler, sedef kakma eşyalar, kutnu kumaşları, kilimler ve el yapımı hediyelik pek çok ürünü alabilirsiniz. 

Gaziantep’e Uçak Bileti
Gaziantep şehrinin 20 km güneydoğusunda yer alan Gaziantep Havalimanı’ndan şehir merkezine Havaş’ın servisleri dışında belediye otobüsleri ve taksilerle ulaşabilirsiniz. Ücreti 10 TL olan Havaş’ın servislerine bindikten 35 dakika sonra şehir merkezine ulaşmış olacaksınız. Gaziantep Havaalanı’ndan otogara gitmek isteyenler şehir merkezinden kalkan otobüsleri tercih edebilirler. Gaziantep’e uçak bileti alan İstanbul yolcularının geçirecekleri süre 1 saat 35 dakika iken, Ankara’dan Gaziantep’e uçak yolculuğunun süresi 1 saattir. Modern yaşantının çarşılarında ve şehir merkezinde olduğu kadar Gaziantep Havalimanı’ndaki kaliteli hizmetle de dikkat çektiği bu tarih dolu şehre uçak manzarasıyla gelmenin keyfini yaşayın…

Gaziantep’e Otobüs Bileti
Gaziantep Şehitkamil’de bulunan Gaziantep Otogarı, bünyesinde bulundurduğu pek çok yerel otobüs firması sayesinde çeşitli illerden Gaziantep’e gelmek isteyen yolcuların her zaman otobüs bileti bulmasını kolaylaştırmaktadır. Gaziantep Otogarı’ndan şehir merkezine Havaş’ın servisleriyle, belediye otobüsleriyle ve taksiyle ulaşabilirsiniz. Gaziantep’e otobüs bileti alarak yolculuk yapacak olan İstanbul yolcuları 16 saatlik süreyi kaliteli mola yerleri ve konforlu hizmetle keyif içinde geçireceklerdir. Gezip görerek Gaziantep’e otobüsle gidecek Ankara yolcularının geçirecekleri süre ise 8 saat 25 dakikadır. Otogardan şehir merkezine araçla 20 dakikalık kısa bir yolculuktan sonra Gaziantep’in enfes yemeklerini yiyip enerji depolayarak gezinize başlayabilirsiniz.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Tarihi Gaziantep Evleri, Zincirli Bedesten, Zeugma Antik Müzesi ve Hızır Yaylası gibi tarihi ve doğal güzellikleriyle muhteşem zamanlar geçireceğiniz Gaziantep, hanları, camileri ve ören yerleriyle de gezmeye doyamayacağınız değerlere sahiptir. Meşhur yemekleri, otantik eşyaların bulunduğu çarşıları, sıcaklarda ferah nefes alacağınız yaylarıyla Gaziantep, kültürü ve doğanın müthiş güzelliğini bir arada bulabileceğiniz özel bir yer.

Gaziantep - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Kas Cumartesi
açık
8,2 °C
açık
18 Kas Pazartesi
açık
14,3 °C
açık
19 Kas Salı
açık
15,6 °C
açık
20 Kas Çarşamba
açık
16,3 °C
açık
21 Kas Perşembe
kapalı
15,1 °C
kapalı

Gaziantep - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- Zeugma Mozaik Müzesi
- Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi
- Bayazhan Kent Müzesi
- Yesemek Açık Hava Müzesi
- Emine Göğüş Mutfak Müzesi
- Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi
- Gaziantep Arkeoloji Müzesi
 - Hasan Süzer Etnografya Müzesi
- Medusa Cam Eserler Müzesi
 
PARKLAR
- Çınarlı Parkı 
- Kolejtepe Parkı
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
- Zeugma Antik Kenti
- Dülük Antik Kenti
- Karkamış Harabeleri
- Cıncıklı Örenyeri
- Dolmen Mezarları
- Zincirli Örenyeri
- Gaziantep Anıt Mezarları
- Kendirli Kilise
- Nizip Fevkani Kilisesi
- Tarihi Gaziantep Evleri
 
CAMİLER
- Ömeriye Camii
- Kurtuluş Cami
- Ali Nacar Camii
-  Şeyh Fethullah Camii
- Hacı Nasır Camii
- Eyüpoğlu Camii
- Bostancı Camii
- Kabasakal Paşa Camii
- Gaziantep Ahmet Çelebi Camii
- Tahtani Camii
- Tekke Camii
- Nuri Mehmet Paşa Camii
-  Hüseyin Paşa Camii 
 
 
KALELER
- Gaziantep Kalesi
- Araban Kalesi
- Rumkale 
- Tılbaşar Kalesi
 
HAMAMLAR
- Şeyh Fethullah Hamamı
- Hüseyin Paşa Hamamı
- Keyvanbey Hamamı
- İki Kapılı Hamam
- Naib Hamamı
- Nakıpoğlu Hamamı
- Tabak Hamamı
- Eski Hamam 
- Gaziantep Pazar Hamamı
 
RESTORANLAR
- Boğazköy
- Metanet Lokantası
- Koçak Baklava
- Katmerci Zekeriya Usta
- Orkide Kahkeci
- Kebapçı Halil Usta
- Tahmis Kahvesi
- Küşleme Et Lokantası
 
GECE KULÜPLERİ
- Deep Night Club
- Zılgıt Cafe-Bar
- Dorian Bar
- Garaj Bar
- Papirus Kafe
 
Gaziantep
İnteraktif Gaziantep Haritası