Eskişehir

Hava Durumu

  • Gece 2 °C
  • Gündüz 5 °C
  • Nem Oranı % 53
  • Basınç 1014 hpa

Eskişehir

  • Plaka 26
  • Telefon Kodu 222
  • Nüfus 799,724
  • Yüzölçümü 13.902,03 km²

Eskişehir Hakkında

Köklü tarihi ve kültürüyle beraber genç nüfusunun fazla olması sebebiyle oldukça hareketli bir sosyal yaşantıya sahip olan Eskişehir’de her gününüz dopdolu geçecek. 
Parkları, bahçeleri, müzeleri, Porsuk Çayı, Odunpazarı Evleri ile ünlü Eskişehir’de hem tarih hem de modern yaşantı bir arada. Fincanı taştan oyup içine bade koyan Eskişehirliler ise başta öğrenciler olmak üzere Eskişehir’i gezmeye gelenleri sevgiyle kucaklayan sıcakkanlı insanlar.

Neden Eskişehir’e Yolculuk Yapmalısınız?
Tarihi Odunpazarı Evleri’ni, müzeleri, camileri ve ören yerlerini gezip Porsuk Çayı’nda tekne gezintisine çıkmak, parkları ve bahçeleriyle ünlü Eskişehir’de doğanın kollarında yürüyüş yapmak, lületaşından yapılma eşyalardan almak için…

Eskişehir’in Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
M.Ö. 14. yüzyılda Hititlerin kurduğu Eskişehir, Frigler, Persler, Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi pek çok uygarlığın yaşadığı yer olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda I. İnönü Muharabesi ve Büyük Taarruz gibi savaşlarda üstün bir cesaretle mücadele etmiş Eskişehir’in Cumhuriyet tarihi adına önemi büyüktür.

Eskişehir’de Ne Yapılır?
Porsuk Çayı’nda tekne gezisi, Odunpazarı Evleri’nde bol bol fotoğraf çekme, camileri, müzeleri ve antik yerleri gezdikten sonra parklarda ve bahçelerde yürüyüş yapma, renkli gece hayatıyla eğlenme Eskişehir’de yapacağınız şeylerden sadece birkaçı.

Eskişehir’de Ne Yenir Ne İçilir?
Balaban kebabı, çiğ börek, met helva, kuzu sorpası, Çerkes sofrası (abısta), ağzı açık, bamya çorbası, toyga çorbası, tabak börek, Sivrihisar baklavası ve mihallıççık kirazı Eskişehir’de tadına bakmanız gereken lezzetler.

Eskişehir’de Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Atlıhan Çarşısı, merkezde yer alan Çukur Çarşı ve İki Eylül Caddesi'nde bulunan Esnaf Sarayı’ndan lületaşından yapılma pipolar, tesbihler, kitap ayraçları ve çeşitli hediyelik eşyalardan alabilirsiniz. Sorkun çömleği, met helvası ve nuga helvası da Eskişehir’den alabileceğiniz farklı hediye seçenekleri.

Eskişehir’e Otobüs Bileti
Eskişehir Şehirler Arası Otobüs Terminali, hem başka şehirlerden otobüs yoluyla gelenler hem de hızlı tren ile Ankara’dan gelenlerin aktarma noktası olduğu için oldukça yoğun bir yolcu sirkülasyonuna sahiptir. Eskişehir Otogarı’ndan Eskişehir Tren Garı’na gitmek için otogarın önünden kalkan tramvaya binip İsmet İnönü durağında inip 10 dakika yürümelisiniz. Eskişehir Otogarı’ndan Anadolu Üniversitesi’ne gitmek içinse tramvaya binip Anadolu Üniversitesi durağı veya Eczacılık Fakültesi duraklarından herhangi birinde inmeniz yeterlidir. Bir diğer yol ise otogar çıkışının solunda bulunan otobüslere binmektir. İstanbul-Eskişehir arası otobüsle 4 saat 10 dakika iken Ankara Eskişehir arası geçirilecek otobüs seyahati süresi 3 saat 15 dakikadır.

Eskişehir’e Tren Bileti
Eskişehir, demiryolu ulaşımı bakımından Türkiye’nin en şanslı ilidir. İstanbul’dan Eskişehir’e tren seferleri hızlı tren çalışmaları sebebiyle durdurulmuşsa da Ankara ve İzmir yönündeki tren seferleri Eskişehir’e ulaşımı keyifli ve kolay bir hale getiriyor. Eskişehir-Ankara arası hızlı tren sayesinde 1,5 saat sürmektedir. İzmir’den Eskişehir’e kalkan trenler ise Karesi Ekspres ve İzmir Mavi Ekspresi İzmir-Eskişehir arası trenle geçen süre ise 10 saat. Eskişehir Tren Garı’ndan çıkıp 10 dakikalık kısa bir yürüyüşle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Eskişehir Tarihi Odunpazarı Evleri ve diğer il merkezlerine gitmek için otobüsleri ve Eskart’ın kullanıldığı tramvayı da tercih edebilirsiniz.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Tarihi Odunpazarı evleri ve çevresindeki kafeteryalar, yürüyüş alanları ve manzarası ile ünlü Porsuk Çayı’nın bol bol fotoğrafını çekmeden, camileri, müzeleri ve ören yerlerini gezmeden Eskişehir’den dönmeyin. Lületaşında yapılma hediyelik eşyalardan mutlaka alın ve balaban kebabı ile de kendinize ziyafet çekmeyi unutmayın. Genç nüfusun fazla olduğu Eskişehir’de gece hayatı ise oldukça renkli ve hareketli geçiyor.

Eskişehir - 5 Günlük Hava Tahmini

11 Ara Çarşamba
hafif yağmur
8,7 °C
hafif yağmur
12 Ara Perşembe
orta şiddetli yağmur
9 °C
orta şiddetli yağmur
13 Ara Cuma
orta şiddetli yağmur
7,5 °C
orta şiddetli yağmur
14 Ara Cumartesi
parçalı bulutlu
10,1 °C
parçalı bulutlu
15 Ara Pazar
açık
10,6 °C
açık

Eskişehir - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- Lületaşı Müzesi
- Eğitim Karikatürleri Müzesi
- Zaimağa Konağı
- Yunus Emre Müzesi
- Cumhuriyet Tarihi Müzesi
-  Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
- Eskişehir Havacılık Müzesi
 
PARKLAR
- Şelale Park 
- Kent Park 
- Bilim Sanat ve Kültür Parkı
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
- Pessinus Antik Kenti
- Küllüoba Höyüğü
-  Gerdekkaya Mezarı
- Areyastis Anıtı
- Odunpazarı Evleri
- Solonun Mezarı
- Alpu Kocakızlar Tümülüsü
- Midas Anıtı
 
CAMİLER
- Eskişehir Ulu Camii
- Kurşunlu Camii ve Külliyesi
-Reşadiye Camii
 
KALELER
- Asar Kalesi
-Doğanlı Kale 
 
HAMAMLAR
- Ferah Termal Hamamı
- Bahçeli Şengül Hamamı
- Demirkazık Termal
- Has Termal
 
RESTORANLAR
- Abdüsselam
-Fahrettin Usta
-Arzu’nun Yeri
 
GECE KULÜPLERİ
- 222 Park One Night
- XX Large Cafe Bar
- Kör Kamil Meyhanesi
- Twenty Six Cafe & Bar
 
Eskişehir
İnteraktif Eskişehir Haritası