Yakutiye Medresesi , Erzurum

Hava Durumu

  • Gece -8 °C
  • Gündüz -9 °C
  • Nem Oranı % 66
  • Basınç 1025 hpa

Erzurum

  • Plaka 25
  • Telefon Kodu 442
  • Nüfus 766,729
  • Yüzölçümü 25.330,90 km²

Erzurum Hakkında

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Erzurum, tarihi eserlerinin yanında doğal güzellikleriyle de son derece özel bir il.
Palandöken’de kayak yapıp kaplıcalarda şifa bulacağınız Erzurum’da çıkacağınız tarihi yolculuğu asla unutamayacaksınız. Yöresel yemeklerinde lezzet bulup her köşe başında farklı kültürlerin izlerine rastlayacağınız Erzurum’da eşi benzeri olmayan bir tatil geçireceksiniz. “Hele Dadaş hoş musan?” diyerek mutlu bir tatil yapmanız için elinden geleni yapan bir halk karşılayacak sizi.

Neden Erzurum’a Yolculuk Yapmalısınız?
Köklü tarihini izlerini görebileceğiniz eserleri gezmek, Palandöken’de kayak yapmak, Tortum Şelalesi’nde doğaya hayran kalmak, oltu taşından yapılma takılar ve süs eşyalarıyla dolu türkülere konu olmuş meşhur Erzurum çarşılarından alışveriş yapmak, Pasinler Kaplıcası’nın ve Erzurum Ilıca Kaplıcası’nın şifalı sularında huzur dolmak için.

Erzurum’un Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Tarihte pek çok medeniyetin yaşadığı Erzurum, Selçuklu dönemi Türk-İslam kültürü, Türklerin göçebelik dönemi kültürü ve İran kültürü gibi farklı kültürlerin yaşandığı bir mozaiğe sahiptir. Milli Mücadele açısından tüm ülkeyi etkileyen kararların alındığı Erzurum Kongresi sebebiyle Cumhuriyet tarihi açısından özel bir yere sahiptir. 

Erzurum’da Ne Yapılır?
Erzurum çarşılarında alışveriş, Palandöken’de kayak, tarihi camileri, türbeleri, Çifte Minareli Medreseyi ve Yakutlu Medresesi’ni fotoğraflamak, Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü, Nerman Peribacaları gibi doğal güzellikleri keşfetmek, İspir’de rafting yapmak ve kaplıcaların şifalı sularıyla huzur bulmak Erzurum’da yapılacak şeylerdir.

Erzurum’da Ne Yenir Ne İçilir?
Lor dolması, kadayıf dolması, ayran aşı ve cağ kebabı, hıngel, çiriş, haşıl ve çortutu pancarı, su böreği, ekşili dolma ve yumurta pilavı Erzurum’a özgü yemeklerdir.
Erzurum’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Taşhan ve Gümrük Han gibi tarihi Erzurum çarşılarından oltu taşından yapılan tesbihler, ağızlıklar, bilezik, küpe, gerdanlık ve yöresel kıyafetler alabilirsiniz. 

Erzurum’a Uçak Bileti
Erzurum ile Aziziye ilçe sınırları arasında yer alan Erzurum Havalimanı’nda Onur Air, SunExpress, Türk Hava Yolları ve AnadoluJet uçak firmaları hizmet vermektedir. Erzurum Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, uçak saatlerine göre düzenlenmiş olan otobüs seferleri ile gerçekleşmektedir. Ayrıca araç kiralama firmaları da gitmek istediğiniz yere sizi götürmek için hazır bir şekilde bekliyorlar. Erzurum Havalimanı’ndan Palandöken’e gitmek isteyenlerse taksiyle 30 dakikada Palandöken’e ulaşabilirler. İstanbul’dan Erzurum’a uçak bileti alanların geçirecekleri 1 saat 55 dakika ve Ankara’dan Erzurum’a uçakla 1 saat 25 dakikalık yolculuk süresi, uçak firmalarının kalitesi sayesinde konforlu, muhteşem manzara sebebiyle de oldukça keyiflidir.

Erzurum’a Otobüs Bileti
Erzurum’un Yakutiye ilçesinde bulunan Erzurum Şehirler Arası Otobüs Terminali,  Erzurum Havalimanı’nı da içine alan kompleks yapısıyla Erzurum’a ulaşımı kolaylaştıran son derece modern bir bina olarak hizmet vermektedir. Erzurum Otogarı’ndan şehir merkezine, taksilerle ve araç kiralama firmalarıyla irtibat kurarak ulaşabilirsiniz. Erzurum Otogarı’ndan Palandöken’e gitmek için kış boyunca otogardan kalkan otobüslere binebilirsiniz. Bir başka yol da şehir merkezinden kalkan otobüslere binmektir. İstanbul-Erzurum arası otobüsle 10 saatken, Ankara’dan Erzurum’a otobüs bileti alarak yolculuk yapanların geçirecekleri süre 7 saattir. Özellikle kışın Palandöken’e giden kişilerin sayıları fazla olduğu için Erzurum’a yolcu taşıyan pek çok otobüs firması sayesinde Erzurum’a otobüs bileti bulmak kolaylaşmıştır.

Erzurum’a Tren Bileti
Erzurum il merkezinde yer alan Erzurum Tren Garı, İstasyon Caddesi’nin sonunda yer almaktadır. Şehir merkezine olan yakınlığı ile ulaşımın kolay sağlandığı bir konumda olan Erzurum Tren Garı’nın önündeki yokuştan doğru çıktığınızda şehir merkezini görürsünüz. Erzurum Tren Garı’ndan Erzurum Havalimanı’na gitmek istiyorsanız gardan kalkan otobüslere binmeniz yeterli. Doğu Ekspresi’nin son durağı olan Erzurum Tren Garı, keyifli, heyecanlı ve konforlu bir yolculukla bu güzel şehri gezmek için gelenleri ağırlayan, mimarisiyle de etkileyici bir yer. İstanbul’dan ve Ankara’dan Erzurum’a da giden Doğu Ekspresi her gün sefer düzenlemektedir.
 
Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Erzurum, tarihi camileri, medreseleri, türbeleri ve kaleleri gibi tarihi eserleriyle bir müzeyi andırır. Merkezde bulunan tarihi Erzurum evlerinin de içinde bulunduğu bu kültür mozaiği doğal güzelliklerle de bezenmiştir. Tortum Şelalesi, Palandöken Kayak Merkezi, Nerman Peribacaları, Pasinler Kaplıcası gibi doğa harikalarını barındıran Erzurum’da yiyeceğiniz yöresel yemeklerin tadı da damağınızda kalacak.

Erzurum - 5 Günlük Hava Tahmini

19 Kas Salı
açık
-9 °C
açık
21 Kas Perşembe
parçalı az bulutlu
4,9 °C
parçalı az bulutlu
22 Kas Cuma
açık
1,4 °C
açık
23 Kas Cumartesi
açık
0,6 °C
açık
24 Kas Pazar
açık
1,7 °C
açık

Erzurum - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- Erzurum Arkeoloji Müzesi
- Erzurum Atatürk Evi
- Yakutiye Medresesi (Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi)
 
MİLLİ PARKLAR ve TABİAT PARKLARI
- Nene Hatun Tarihi Milli Parkı Milli Parkı
 
PARKLAR
- Yakutiye Parkı
 
ÖNEMLİ TARİHİ YAPILAR
- Çifte Minareli Medrese 
- Çobandede Köprüsü
- Rüstempaşa Bedesteni
- Erzurum Saat Kulesi
- Öşvank Kilisesi
- Üç Kümbetler
 
CAMİLER
- Lalapaşa Camii
- Erzurum Ulu Camii
- Erzurum Murat Paşa Camii
- İbrahim Paşa Camii
- Derviş Ağa Camii 
- Üç Şerefeli Cami
- Ayaz Paşa Camii
- Ulu Cami (Atabek Camii)
- Caferiye Camii
- Narmanlı Camii
- Gürcü Kapısı (Ali Ağa) Camii
- Boyahane Camii
- Bakırcı Camii
- Pervizoğlu Camii
 
KALELER
- Erzurum Kalesi
- Pasinler Kalesi (Hasankale)
- İspir Kalesi
- Narman Samikale
- Oltu Kalesi
 
HAMAMLAR
- Şeyhler Hamamı
- Gümrük Hamamı
-Murat Paşa Hamamı
- Kırk Çeşme Hamam
- Boyahane Hamamı
- Fuadiye Hamamı
 - Tahta Hamamı
 
RESTORANLAR
- Emir Şeyh Nedim Köftecisi
- Muammer Usta
-Koç Cağ Kebap Salonu 
- Gel Gör Cağ Kebap Salonu
- Emirşeyh Nedim
 
GECE KULÜPLERİ
- Şömine Bar
- Sosyete Hills Pub Disco Live
 
Erzurum
İnteraktif Erzurum Haritası