Güzeldere Şelalesi, Düzce

Hava Durumu

  • Gece 13 °C
  • Gündüz 14,1 °C
  • Nem Oranı % 65
  • Basınç 1021 hpa

Düzce

  • Plaka 81
  • Telefon Kodu 380
  • Nüfus 210,127
  • Yüzölçümü 2.592,95 km²

Düzce Hakkında

Her mevsim doğayla iç içe kalıp stresten uzaklaşarak kafa dinleyebileceğiniz, safari, trekking ve rafting gibi doğa sporlarıyla hayatınıza eğlence ve heyecan katacağınız, tabiatın harikalar yarattığı bir yerdir Düzce. Yaylaları, şelaleleri, görür görmez büyüleneceğiniz doğa manzarası ile Düzce, günlük hayatın yoruculuğundan uzaklaşmak isteyenlerin biricik durağıdır.
Burası cennetin bu dünyadaki küçük bir yansıması, yani Düzce, “Ada yolu kestane, amanın dökülür dane dane.”

Neden Düzce’ye Yolculuk Yapmalısınız?
Melen Çayı’nda rafting, Kurugöl Kanyonu’nda doğa yürüyüşleri, Samandere – Çiçekyayla’da trekking yapmak, bir resim tablosundan fırlamışçasına güzel şelaleleri seyretmek, Akçakoca Ceneviz Kalesi’nden büyüleyici manzarayı izlemek için...

Düzce’nin Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Tarihi M.Ö. 1390 yıllarına kadar uzanan Düzce; Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı uygarlıklarının izlerini taşımaktadır. Osmanlı döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Düzce, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde doğal güzelliklerinin turistik amaçlı kullanılmasıyla önemli bir tatil ve gezi durağı konumuna gelmiştir.

Düzce’de Ne Yapılır?
Efteni Kuş Cenneti ile Güzeldere Şelalesi, Aydınpınar Şelalesi, Samandere Şelalesi ve Aktaş Şelalesi ‘ne hayran kalınıp bol bol fotoğraf çekilir, Konuralp Müzesi gezilir, Akçakoca Ceneviz Kalesi’nden muhteşem bir doğa manzarası ile tüm Düzce seyre dalınır, Akçakoca’da balık, Kaynaşlı’da mangalda et yenir, yaylalarda kamp kurulup doğa yürüyüşlerine çıkılır. Samandere – Çiçekyayla, trekking patikalarıyla oldukça keyifli bir doğa harikasıdır.

Düzce’de Ne Yenir Ne İçilir?
Arnavut böreği, Düzce köftesi, külbastı, Arnavut ciğeri, şıra, alabalık, kaldirik dolması, isli balık, hamsi salatası, kırlangıç veya mezgit çorbası, kiremitte palamut, mancarlı pide, kaşmakan ekmeği, kırtıl, yumurtalı sebzeli kaygana, un mancarı Düzce’ye özgü lezzetlerdir.

Düzce’de Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Fındık, çimen kolonyası ve tütün kolonyası Düzce’den alabileceğiniz hediyelik ürünlerdir.

Düzce’ye Otobüs Bileti
Düzce’ye yapılacak yeni otogar çalışmaları devam etmektedir. Hali hazırdaki Çoban Otogarı, Türkiye’nin birçok yerinden Düzce’ye otobüs bileti alarak seyahat edenlerin son durakları olarak hizmet vermektedir. İstanbul’dan Düzce’ye otobüsle giden yolcular 222 km’yi 2 saat 30 dakikada geride bırakırlarken, Ankara’dan Düzce’ye otobüs bileti alarak giden yolcular 237 km’lik yolu 2 saat 40 dakikada tamamlamaktadırlar. Düzce Otogarı’ndan şehrin diğer yerlerine gitmek için taksileri kullanabilirsiniz. Bazı otobüs firmalarının ise yolcularına özel servisleri hizmet vermektedir. Keyifli, konforlu bir otobüs yolculuğu yapıp bu güzel şehirde huzurlu zamanlar geçirmeniz dileğiyle...

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Düzce, Prusias Ad Hypium Antik Kenti’nin bulunduğu, gelişmesi hızla devam eden, büyük şehirleri birbirine bağlayan yolun üzerinde yer alan bir şehirdir. Yaylaları, gölleri, kaplıcaları ile benzersizdir. Tarihi Orhan Gazi Camii, mutlaka görülmelidir. Antik kente dair birçok eseri ihtiva eden Konuralp Müzesi mutlaka gezilmelidir. Ayrıca şehrin zengin bir yöresel mutfağı vardır. 

Düzce - 5 Günlük Hava Tahmini

18 Kas Pazartesi
açık
21,4 °C
açık
19 Kas Salı
kapalı
19,9 °C
kapalı
20 Kas Çarşamba
parçalı az bulutlu
19,1 °C
parçalı az bulutlu
21 Kas Perşembe
parçalı bulutlu
18,1 °C
parçalı bulutlu
22 Kas Cuma
kapalı
16,1 °C
kapalı

Düzce - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
-Konuralp Müzesi
 
CAMİLER
-Tarihi Orhan Gazi Camii
-Akçakoca Merkez Camii
-Tarihi Hemşin Köyü Camii
-Tarihi Uğurlu Köyü Yeni Meze Camii
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Prusias Ad Hypium Antik Kenti 
-Antik Tiyatro
-Atlı Kapı
-Su Kemerleri, Mozaikler
 
PARKLAR
-Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı
-Kurugöl Tabiat Parkı
 
KALELER
-Akçakoca Ceneviz Kalesi
 
HAMAMLAR, KAPLICALAR
-Kapkirli Hamamı
-Derdin Kaplıcası
-Efteni Kaplıcası
 
RESTORANLAR 
-Beyzade Kebap
-Eser Bahçe Et Mangal
-Rumeli Restoran
-Doğan Kebap
-Çiftlik Restoran
 
GECE KULÜPLERİ
-Green House Bar
-Vunu Cafe Bar
-1010 Cafe Bistro
 
Düzce
İnteraktif Düzce Haritası