Diyarbakır Surları

Hava Durumu

  • Gece 3 °C
  • Gündüz 6 °C
  • Nem Oranı % 100
  • Basınç 1022 hpa

Diyarbakır

  • Plaka 21
  • Telefon Kodu 412
  • Nüfus 1,607,437
  • Yüzölçümü 15.204,00 km²

Diyarbakır Hakkında

 Zengin tarihi ve kültürel mirasıyla doğunun en gelişmiş kentlerinden biri olan Diyarbakır, yüzyıllardır ev sahipliği yaptığı pek çok medeniyetten günümüze kalan tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle benzersiz bir gezi imkanı sağlıyor.
“Diyarbekir güzel bağlar delale lorke, suları buz gibi çağlar hatune lorke” diye diye Diyarbakır’ı gezerken kendinizi her an bir müzenin içindeymiş gibi hissedeceksiniz.

Neden Diyarbakır’a Yolculuk Yapmalısınız?
Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surları olan Diyarbakır Surları’nı görmek, binlerce yıllık hanları, kiliseleri, camileri gezmek, Dicle Nehri’nin kıyısındaki muhteşem Hevsel Bahçeleri’ne aşık olmak, meşhur Diyarbakır karpuzunun tadına bakmak için...

Diyarbakır’ın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Diyarbakır, Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin geçiş ve bölgesinde yer alır. Yontma Taş Devri’ne kadar uzanan tarihiyle Asurlular, Persler, Makedonyalılar, Ermeniler, Romalılar, Bizanslılar, Abbasiler, Selçuklular, Moğollar ve Osmanlılar gibi pek çok medeniyetin kendine özgü değerlerini bugüne taşımış olan Diyarbakır, Cumhuriyet döneminde yaşanan sosyal, kültürel ve ekonomik hareketlerle gelişmiş bir merkez halini almıştır.

Diyarbakır’da Ne Yapılır?
Diyarbakır Surları’yla camilerin, hanların, kiliselerin fotoğrafları çekilir, Dicle Nehri’ni seyrederek hülyalara dalabilir, Diyarbakır karpuzunun ve lezzetli yemeklerin tadına bakabilir, farklı kültürlerin iç içe yaşantısıyla dünyaya olan bakış açınızı Diyarbakır’da geliştirebilirsiniz.

Diyarbakır’da Ne Yenir Ne İçilir?
Diyarbakır karpuzu, ayva kebabı, cartlak kebabı, patlıcan dizme, salçalı mumbar dolması, içli köfte, bostana, hıllorik, köfteli lebeniye, duvaklı pilav, burma kadayıf, fıstıklı irmik helvası, Diyarbakır’da yemeniz gereken enfes lezzetler.

Diyarbakır’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Diyarbakır’ın çarşısından İran ve Suriye’den getirilen kumaşları ve süs eşyalarını alabilirsiniz. Hasır bilezik, el sanatları, kiniş gerdanlık, gümüş işlemeli nalın gibi yöreye özgü ürünleri Diyarbakır’da bulunan pek çok dükkandan satın alarak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Diyarbakır’a Uçak Bileti
Pek çok ilden Diyarbakır’a uçak bileti alarak konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı, şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunur. Diyarbakır Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyenler uçuşların saatlerine göre ayarlanmış olan belediye otobüslerini ve taksileri kullanabilirler. Ayrıca araç kiralama firmalarını tercih ederek de kısa sürede istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Diyarbakır Havaalanı’ndan otogara gitmek için havaalanından çıkıp Şehitlik Caddesi’nden geçen 500 Evler minibüsüne binebilirsiniz. İstanbul’dan Diyarbakır’a uçakla gitmek isteyenler yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk süresi geçirirken, Ankara’dan Diyarbakır’a uçak saati 1 saat 25 dakika civarındadır.
 
Diyarbakır’a Otobüs Bileti
Türkiye’nin birçok ilinden Diyarbakır’a otobüsle gitmek mümkündür. Pek çok yerel otobüs firmasının da hizmet verdiği Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali kısaca DİŞTİ’den şehir merkezine gitmek için otobüsleri ve 500 Evler istikametine giden minibüslerini tercih edebilirsiniz Ayrıca taksilerle de gitmek istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. İstanbul ile Diyarbakır arası 1453 Km olup yaklaşık 17 saat sürerken Ankara ile Diyarbakır arası 1000 Km olup 13 saatlik bir yolculuk süresine sahiptir. İstanbul ve Ankara gibi illerden Diyarbakır’a otobüs yolculuğu uzun sürse de otobüs firmalarının kaliteli ve konforlu hizmetlerinin yanında mola yerlerinde dinlenerek ve gezerek Diyarbakır’a gitmek ayrı bir keyiftir.

Diyarbakır’a Tren Bileti
Tren yolculukları unutulmaz. Tıkır tıkır işleyen trende, vagonlar arasında gezerek yolculuk yapmak, tren camından manzarayı izlemek, yemekli trenlerde yemek yemek, yataklı trenlerde güzel rüyalar görerek istenilen yere gitmek hep başkadır. Diyarbakır’a tren bileti alarak gezi yapmak isteyenler de bu keyfi doyasıya yaşarlar. İstanbul’dan ve Ankara’dan Diyarbakır’a Güney Kurtalan Ekspresi ile tren yolculuğu yapmak mümkündür. Tren Garı’ndan şehir merkezine ulaşmak isteyenler taksi ve minibüsleri tercih edebilirler. En az gezdiğiniz gördüğünüz yerler kadar Diyarbakır’a yapacağınız tren yolculuğunuzu da unutamayacak, keyifli ve farklı saatler geçireceksiniz.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Türkülere konu olmuş Malabadi Köprüsü ve Diyarbakır Surları, tarihi önemi büyük hanları, camileri ve kiliseleri ile Diyarbakır gezmeye doyamayacağınız bir kültür mirasıdır. Nefis Diyarbakır yemekleri ve meşhur Diyarbakır karpuzunun tadına bakmadan, hasır ve el işlemeli hediyelik eşyalardan almadan Diyarbakır’dan dönmeyin. Medeniyetler yuvası Diyarbakır’da her köşe başında farklı kültürlerin günümüze kazandırdıkları yapıları görüp, ortak ruhu hissedeceksiniz.

Diyarbakır - 5 Günlük Hava Tahmini

21 Oca Salı
açık
5,8 °C
açık
22 Oca Çarşamba
açık
3,8 °C
açık
23 Oca Perşembe
açık
2,3 °C
açık
24 Oca Cuma
parçalı az bulutlu
3,5 °C
parçalı az bulutlu
25 Oca Cumartesi
açık
1,2 °C
açık

Diyarbakır - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- Diyarbakır Arkeoloji Müzesi
- Ziya Gökalp Müzesi
- Kültür Müzesi ( Cahit Sıtkı Tarancı Evi)
- Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi
 
PARKLAR
- Bağlar Koşuyolu Parkı
- Kayapınar H.ibrahim Oruç Parkı
- Bağlar Rihan Parkı
- Yenişehir Anıt Park 
- Diclekent Parkormanı
- Koşuyolu Parkı 
 
ÖNEMLİ TARİHİ YAPILAR
- Yeni Han
- Sülüklü Han
- Hasan Paşa Hanı
- Deliler Hanı
- Çifte Han
- Mar Petyun Keldani Kilisesi
- Surp Giragos Ermeni Kilisesi
- Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi
 
CAMİLER
- Diyarbakır Ulu Cami
- Silvan Ulu Cami
- Selahaddin-i Eyyubi Camii
- Karabehlülbey (Mira) Camii
- Belediye Camii (Eski Kıldani Kilisesi)
- Hz. Süleyman - Nasıriye Cami
- Ali Paşa Cami
- Behram Paşa Cami
- Nebi Cami
- Parlı Safa Cami
- Şeyh Mutahhar Camii
- Nasuh Paşa Cami

KALELER
- Silvan Kalesi
-Dİyarbakır Kalesi
 
HAMAMLAR
- Behram Paşa Hamamı
- Ali Paşa Hamamı
-Melek Ahmet Paşa Hamamı
-Çardaklı Hamam
- Vahap Ağa Hamamı
- Deve Hamamı
- Kadı Hamamı
- Saray Hamamı
-Küçük Hamam
- Çüngüş Hamamı
 
RESTORANLAR
-Ciğerci Ferman Usta
-Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası
-Kaburgacı Selim Amca
- Onur Ocakbaşı
- Levent Usta Künefe & Kadayıf Salonu
- Kamer Avlu Cafe
- Doğan Sofra Salonu
 
GECE KULÜPLERİ
-Diyar Bar
-Frekans Bar
-Marisan Bar
- Prestige Rof Bar
 
Diyarbakır
İnteraktif Diyarbakır Haritası