Pamukkale, Denizli

Hava Durumu

  • Gece 1 °C
  • Gündüz 1 °C
  • Nem Oranı % 69
  • Basınç 1024 hpa

Denizli

  • Plaka 20
  • Telefon Kodu 258
  • Nüfus 963,464
  • Yüzölçümü 11.804,19 km²

Denizli Hakkında

 Dünyaca ünlü Pamukkale travertenleri, termal turizme imkan veren kaplıcaları, antik kentleri ve tarihi güzellikleriyle fotoğraf albümünüzü tıka basa doldurup eşsiz bir tatil geçireceğiniz yerdir Denizli.
“Asmam çardaktan, suyu bardaktan, bir yol öpüver de gocman gız, iliman yanaktan” diyen Denizlililer fazlasıyla sıcakkanlılar.

Neden Denizli’ye Yolculuk Yapmalısınız?
Pamukkale Travertenleri’ni fotoğraflamak, Ege mutfağının eşsiz örnekleri olan Denizli yemeklerinin tadına bakmak, kaplıcalarda şifa bulmak, antik kentleri gezmek, çeşitli bitki ve hayvan türlerinin bulunduğu milli parklarda muhteşem zamanlar geçirmek için…

Denizli’nin Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Yerleşimin M.Ö. 4000 yıllarında Kalkolitik dönemle başladığı Denizli, Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türklerin hakimiyetine geçmiştir. Hitit, Frigya, Lidya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi pek çok medeniyete, önemli bir geçiş noktasında bulunan konumu sebebiyle ticari ve haberleşme merkezi olmuştur. Antik dönemden günümüze gelen Denizli horozu, pek çok tarihi kabartmanın üzerinde sembol olarak yer alır. UNESCO Dünya Miras Listesi bulunan Pamukkale Travertenleri sebebiyle Denizli’ye her yıl binlerce turist gelmektedir.

Denizli’de Ne Yapılır?
Pamukkale Travertenleri’nin büyüleyici beyazlığı ve pamuksu görüntüsünü fotoğraflamak, kaplıcalarda şifa bulmak, Denizli yemekleriyle kendinize ziyafet çekmek, antik kentlerde dolaşarak masal dünyasının kapılarını aralamak, Denizli’ye gittiğinizde yapılacak şeylerdendir. 

Denizli’de Ne Yenir Ne İçilir?
Sebze yemeklerinin ve zeytinyağının ağırlıkta olduğu Denizli’de, çaput aşı, alaçora, domates çorbası, ayran ufaklaması (doğrameç), tirit, Denizli turşusu, kaçamak, sıyırma, et çevirmesi, davas tatlısı ve gece uyumadan önce yenen “yat geber ekmeği” Denizli’de tadına bakmanız yöresel lezzetlerdir. 

Denizli’de Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Yatağan Kasabası’ndan bıçak, Buldan’dan el dokumaları, Yeşilyuva’dan deri ayakkabılar, Denizli Cam Fabrikası’ndan cam sanatı örnekleriyle Pamukkale ve horoz temalı hediyelik eşyaları Denizli Kaleiçi Çarşısı’ndan alabilirsiniz.

Denizli’ye Uçak Bileti
Denizli merkezine 65 km, Çardak ilçesine 5 km uzaklıkta bulunan Denizli Çardak Havalimanı’ndan merkeze ulaşım Baytur’un yolcu taşıma servisleriyle gerçekleşmektedir. Bunun dışında dilerseniz taksileri de kullanabilirsiniz. Ayrıca isterseniz bindiğiniz servisten Bayramyeri’nde inerek gitmek istediğiniz yere direkt sizi götürecek olan otobüslere de aktarma yapabilirsiniz. Çardak Havalimanı’ndan 80 km’lik uzaklıkta bulunan Pamukkale’ye gitmek için de özel servis araçlarını tercih edebilirsiniz. İstanbul-Denizli arası uçakla 1 saat 25 sürerken, Ankara’dan Denizli’ye uçak bileti alarak konforlu bir yolculuk yapmak isteyenlerin geçirecekleri süre 2 saat 40 dakikadır. 

Denizli’ye Otobüs Bileti
Türkiye’nin en büyük ulaşım komplekslerinden biri olan Denizli Büyükşehir Belediyesi Otobüs Terminali, şehir merkezine 800 metre mesafededir. Keyifli bir tatil için geldiğiniz Denizli Otogarı’ndan şehir merkezine otobüslerle, Sevindik, Karşıyaka, Aktepe, Yenişehir gibi pek çok ilçeye ve beldeye ise minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Denizli’ye otobüs bileti alarak seyahat edecek İstanbul yolcularının geçirecekleri süre 9 saat 15 dakika civarındadır. Ankara’da Denizli’ye otobüsle yolculuk yapacak kişiler ise 6 saati kaliteli otobüs firmaları sayesinde keyif ve konfor içinde geçirecek, yolculuk süresince gördükleri doğa manzarasıyla büyüleneceklerdir. 

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Dünya harikası Pamukkale Travertenleri’ni gezmeden, Yenice ve Karahayıt kaplıcalarının sularında şifa bulmadan, Hierapolis, Tripolis, Laodikeia, Colossae ve Heraclaia gibi antik kentlerde, Keloğlan ve Kaklık mağaralarında bol bol fotoğraf çektirmeden, Karcı Dağı eteğinde büyüleyici manzaraya sahip Çamlık mesireliğinde piknik yapmadan, Kaleiçi Çarşısı’ndan alışveriş yapmadan Denizli’den dönmeyin. Enfes Denizli yemeklerinin tadına bakmamak ise elbette olmaz. 

Denizli - 5 Günlük Hava Tahmini

19 Kas Salı
açık
1 °C
açık
21 Kas Perşembe
açık
18,1 °C
açık
22 Kas Cuma
kapalı
16,7 °C
kapalı
23 Kas Cumartesi
hafif yağmur
12,3 °C
hafif yağmur
24 Kas Pazar
açık
16,8 °C
açık

Denizli - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- Pamukkale Arkeoloji Müzesi
- Hierapolis Arkeoloji Müzesi
- Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi
- Ufo Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YAPILAR
- Tarihi Buldan Evleri
- Akhan Kervansarayı
- St. Philippe Martyrion Kilisesi
 
MİLLİ PARKLAR VE TABİAT PARKLARI
- Honaz Dağı Milli Parkı
- Işıklı Gölü (Su Kuşları Koruma Alanı)
- Akdağ Tabiat Alanı
- Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı
 
CAMİLER
- Arasta Camii
- Un Pazarı Camii
- Hacı Baki Camii
- Hatipoğlu Camii
- Delikliçınar Yeni Camii
- İlbadı Mezarlığı ve Camii
- Yazır Kasabası Çarşı Camii
- Yukarı Camii
- Belenardıç Köyü Camii
- Çarşı Camii
 
HAMAMLAR
- Germiyanoğlulları Hamamı
 
RESTORANLAR
- Garson Şükrü
- Denizli Konağı
- Kebapçı Enver
 
GECE KULÜPLERİ
-Saint Tropez
-Pasha Disco
- Smoke Bar
- Club Baron Livera
Denizli
İnteraktif Denizli Haritası