Uludağ, Bursa

Hava Durumu

  • Gece 12 °C
  • Gündüz 4 °C
  • Nem Oranı % 93
  • Basınç 1021 hpa

Bursa

  • Plaka 16
  • Telefon Kodu 224
  • Nüfus 2,740,970
  • Yüzölçümü 10.886,38 km²

Bursa Hakkında

 M.Ö. 4000'li yıllardan itibaren çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Bursa, özellikle Osmanlı döneminden kalma tarihi eserleri, köklü kültürü, gelişmiş sanayisi ve modern yaşantısı ile Türkiye’nin 4. büyük ilidir. Dünyaca ünlü kayak merkezi Uludağ’ın da Bursa’da bulunması, burayı önemli bir turizm yeri yapmaktadır.
“Kaldım Domaniç Dağları’nda, sevgili yarim nerelerde” diyen Bursalılar, sizlere de “Neredesiniz, buyurun Bursa’ya gelin” diyecek kadar misafirperverler. 

Neden Bursa’ya Yolculuk Yapmalısınız?
Her köşe başında karşınıza çıkacak tarihi eserleri gezip görmek, Uludağ’da karların üzerinde kayıp gidip, teleferikle muhteşem kar ve dağ manzarasını izlemek, İskender ve kestane şekeri gibi Bursa’ya özgü enfes lezzetlerin tadına bakmak için…

Bursa’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
İskitler, Roma ve Bizans, Selçuklu gibi büyük uygarlıklardan sonra Osmanlı’nın topraklarına geçmiş olan Bursa, pek çok tarihi yapıyı günümüze korunmuş bir halde taşıyarak kültürel zenginliğini gözler önüne serer. Milli Mücadele döneminde Yunanlılar tarafından işgal edilen Bursa, Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nden sonra, 1922’de Türk birliklerince geri alınmıştır.

Bursa’da Ne Yapılır?
Uludağ’da kayak, cami ve türbelerinde tarihi gezi, restoranlarında ise damak keyfi, Bursa’da yapacağınız şeyler arasında yer alıyor.

Bursa’da Ne Yenir Ne İçilir?
Kemalpaşa tatlısı, iskender, İnegöl köfte, mihlaç peyniri, sütlü kadayıf, kestane şekeri, sipsi, dede çorbası, zeytinyağlı kestaneli lahana dolması, ve söble Bursa’nın meşhur yemekleridir.

Bursa’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Koza Han ve İpek Han’dan Bursa’nın meşhur ipeğiyle yapılmış şallarından, Özdilek’ten havlu ve bornoz, Bursa Kapalı Çarşı’dan hediyelik eşyalardan takılara, kestane şekerinden tekstil ürünlerine kadar pek çok ürünü alabilirsiniz. Antikacılar Çarşı’sında otantik bir alışveriş yapacağınız gibi Ayakkabıcılar Çarşı’sında binlerce ayakkabı çeşidiyle kendinizden geçeceksiniz. Dilerseniz şehrin içindeki büyük alışveriş merkezlerine de gidebilirsiniz.

Bursa’ya Uçak Bileti
Bursa’nın şehir merkezinde, Yunuseli semtinde yer alan Bursa Yenişehir Havalimanı, yolcularını kaliteli bir hizmetle 2000 yılından beri ağırlıyor. Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan 80 no’lu otobüslere binerek 6 TL karşılığında şehir merkezine kolaylıkla gelebilirsiniz. Bunun dışında, özel taksileri ve Bursa-Yenişehir minibüslerini de tercih edebilirsiniz. Özel aracınızla Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek istiyorsanız (50 km) Bursa Ankara yolunu ya da Bursa çevre otobanını kullanabilirsiniz. Bursa Havalimanı’ndan Bursa Otogarı’na gitmek için toplu taşıma araçlarını, taksileri ve çeşitli tur firmalarının servislerini tercih ederek konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. 

Bursa’ya Otobüs Bileti
Bursa Şehirlerarası ve Uluslararası Otobüs Terminali, bünyesinde bulundurduğu pek çok otobüs firması ile yolcularına kaliteli, keyifli ve konforlu bir ulaşım imkanı sunuyor. Bursa Otogarı’ndan Uludağ’a gitmek için Heykel otobüslerine binip Kızılay’da inerek tekrardan Tahtakale minibüslerine binebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Tophane otobüslerine binip Bankalar Caddesi’ne gelmeden inmek, ordu evinin yanından kalkan minibüslere binmektir. Bursa Otogarı’ndan Mudanya’ya gitmek içinde F/1 no’lu belediye otobüslerine binerek Güzelyalı Feribot İskelesi’ne gelmeniz yeterli. Bursa-İstanbul arası otobüsle 4 saatken, Ankara- Bursa arası yaklaşık 5 saatlik yolculuk süresine sahiptir.
 
Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Bursa, birçok medeniyetten süzülüp günümüze kalmış tarihi eserlerle benzersiz bir şehirdir. Uludağ, Türkiye'nin en güzel kış ve doğa sporları merkezlerinden biridir. Bursa İpeği, şehre gelenlerin sevdiklerine götürebilecekleri değerli bir hediyedir. Bursa'nın külliyeleri, insana huzur veren mekanlardır. Bursa'ya gidenlerin İskender Kebabı yemeden şehirden ayrılmaları pek düşünülemez. Kemalpaşa Tatlısı ve kestane şekeri ile Bursa günleri tatlı kılınabilir. 

Bursa - 5 Günlük Hava Tahmini

18 Kas Pazartesi
kapalı
17,4 °C
kapalı
19 Kas Salı
açık
18,4 °C
açık
20 Kas Çarşamba
açık
16,6 °C
açık
21 Kas Perşembe
hafif yağmur
15,3 °C
hafif yağmur
22 Kas Cuma
açık
14,8 °C
açık

Bursa - Gezilecek Yerler

 MÜZELER 
-Bursa Kent Müzesi 
-Hünkar Köşkü Müzesi
-Merinos Tekstil Sanayi Müzesi 
-Karagöz Müzesi 
-Ormancılık Müzesi
-Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi
-Anadolu Arabaları Müzesi 
-Hüsnü Züber Evi Müzesi 
-Basın Müzesi
-Gemlik Celal Bayar Müzesi
-İnegöl Kent Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YAPILAR
-Cumalıkızık Evleri
-İznik Ayasofya 
-İznik Çini Ocakları 
-İznik Roma Tiyatrosu 
-Emir Han 
-Geyve Hanı
-İpek Hanı
-Pirinç Hanı 
-Kumyaka Kilisesi
-Aziz Tryphonos Kilisesi
-Koimesis Kilisesi 
-Fransız Kilisesi 
 
MİLLİ PARKLAR
-Uludağ Milli Parkı 
 
MESİRE YERLERİ
-Saitabat Şelalesi 
-Aras Şelalesi 
-Suuçtu Şelalesi 
 
CAMİLER
-Yıldırım Camii ve Türbesi
-Yeşil Cami ve Türbesi
-Emir Sultan Camii ve Türbesi
-Ulu Cami (Cami Kebir) 
-Muradiye Külliyesi
-Hüdavendigar Cami ve Külliyesi
 
KALELER
-Bursa Kalesi
-İznik Kalesi
-Kestel Kalesi 
-Kite Kalesi 
 
HAMAMLAR VE KAPLICALAR
-Kükürtlü Kaplıcası 
-I. Murad Hamamı
-II. Murad Hamamı 
-Mudanya Hasan Bey Hamamı
-Nalıncılar Hamamı 
-Nasuh Paşa Hamamı 
-Oylat Kaplıcaları 
-Tümbüldek Kaplıcaları 
-Yeni Kaplıca 
 
RESTORANLAR 
-Uludağ Kebapçısı
-İskender
-Yıldız Mantı
-Hasköyüm Pidecisi
-Erol Balık Restoran 
-Meşhur Tavacı Recep Usta
  
GECE KULÜPLERİ
-M Pub
-Resimli Bar
-Sera Bar
-Krema Brasserie
 
Bursa
İnteraktif Bursa Haritası