Balıkesir

Hava Durumu

  • Gece 1 °C
  • Gündüz 5 °C
  • Nem Oranı % 86
  • Basınç 1034 hpa

Balıkesir

  • Plaka 10
  • Telefon Kodu 266
  • Nüfus 1,162,761
  • Yüzölçümü 14.472,73 km²

Balıkesir Hakkında

Ayvalık, Altınoluk, Cunda ve Avşa Adası gibi popüler turizm beldelerinde her yıl binlerce kişiyi ağırlayan Balıkesir, tertemiz havasıyla oksijen deposu, Osmanlı döneminden kalma eserleriyle tarihi ve kültürel bir gezi gerçekleştirmek isteyenlerin mutlu rüyasıdır.
Ayva çiçek açmış yaz mı gelecek, siz de bu güzel turizm bölgesine tatile mi geleceksiniz? Hoş gelip gayet hoş hatıralarla ayrılacağınıza emin olabilirsiniz.
 
Neden Balıkesir’e Yolculuk Yapmalısınız?
Geleneksel dokunun korunduğu kıvrımlı sokaklarında fotoğraf çekmek, muhteşem koylarında yüzmek, tarihi eserlerini ve doğal güzelliklerini keşfetmek, kaplıcalarında şifa bulmak için...

Balıkesir’in Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Ege ve Marmara Denizi’ne kıyıları olan Balıkesir’in tarihi, Arkaik Çağı’nın MÖ 3000 yılına dek uzanır. Antik çağda ismi MYSİA olan Balıkesir, Malazgirt Zaferi’nden sonra Türk beyliklerinin keşif yeri olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda Redd-i İlhak Cemiyetini kuran ve düşmana karşı koyan ilk iller arasında yer alan Balıkesir, 6 Eylül 1922’de düşman işgalinden kurtulmuştur. Doğal güzellikleri sebebiyle pek çok medeniyetin yerleştiği Balıkesir’de pek çok tarihi yapı bulunur.

Balıkesir’de Ne Yapılır?
Kaplıcalardaki şifalı sularla huzura kavuşulur, koylarında, adalarında, plajlarında yaz tatili doya doya yaşanır, bol bol balık ve höşmerim yenir, tarihi yerler ve dar sokaklarda fotoğraf çekilir.

Balıkesir’de Ne Yenir Ne İçilir?
Höşmerim, Balıkesir kaymaklısı, acı filiz, düğün çorbası, askalubrus, tirit, börülce, manav tarhanası, sura, saçaklı mantı, peynirli patlıcan, kozak üzümü ve keşkek Balıkesir’e özgü yemeklerdir.

Balıkesir’de Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Yağcıbedir’in halıları, kilimleri ve kaymaklısı, kolonya, el dokuması kilimler ve halılar Balıkesir’den alınacak şeylerdir. Ayvalık, Cunda Adası, Avşa gibi tatil yerlerinde kurulan hediyelik eşya dükkanlarının yanında Balıkesir’in semt pazarından salça, tarhana gibi organik yiyeceklerden de satın alabilirsiniz.

Balıkesir’e Uçak Bileti
Balıkesir’e uçak yolculuğu için Balıkesir Merkez Havalimanı ve Balıkesir Koca Seyit Havalimanı olmak üzere 2 tane havalimanı bulunmaktadır. Balıkesir Merkez Havalimanı şimdilik Ankara-Balıkesir uçuşlarında kullanılmaktadır. Edremit’te bulunan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı Edremit’te, şehir merkezine 4 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’ndan Ayvalık, Burhaniye ve Edremit’in içlerine gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca Bora Jet’in yolcuları için Ayvalık, Çanakkale ve Balıkesir’e giden servisleri de mevcuttur. Bunun dışına transfer firmaları ve taksilerden de faydalanabilirsiniz. Balıkesir’e uçak bileti alarak yolculuk yapmanın keyfini ve kolaylığını yaşayın.
 
Balıkesir’e Otobüs Bileti
Yurt genelinde hizmet veren pek çok otobüs firmasının hizmet verdiği Balıkesir Otogarı sayesinde Balıkesir’e otobüs bileti bulmak kolay; kaliteli ve konforlu hizmet sayesinde otobüs yolculuğu yapmak ise oldukça eğlencelidir. Balıkesir Belediyesi tarafından gece gündüz otogardan şehir merkezine düzenlenen servislerle istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Pek çok otobüs firmasının kendi servisleri ile de Balıkesir Otogarı’ndan Ayvalık’a, Altınoluk’a ve Akçay’a direkt olarak gidebilirsiniz. İstanbul-Balıkesir arası otobüs süresi yaklaşık 5 saat 30 dakika iken, Ankara-Balıkesir arası yolculuk yapanların geçirecekleri süre 7 saat 30 dakikadır.

Balıkesir’e Tren Bileti
Trenle yolculuk yapmanın keyfi başkadır. Balıkesir Tren Garı da 1912’den beri bu keyfi yolcularına yaşatmaktadır. Sadece İzmir, Ankara ve Bandırma’dan Balıkesir’e tren seferleri düzenlenmektedir. Balıkesir’e düzenlenen tren seferleri, 9 Eylül Ekspresi, Karesi Ekspresi, İzmir Mavi Treni, 6 Eylül Ekspresi ve Ege Ekspresi şeklindedir. Balıkesir Tren Garı’ndan otogara ve terminale gitmek için garın çıkışındaki minibüslere binerek 15 dakikada istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Balıkesir Garı’ndan Balıkesir Otogarı’na ve şehir merkezlerine gitmenin bir başka yolu ise garın önündeki yolun sağ çaprazında bulunan otobüslere binmektir. 
 
Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Höşmerim tatlısıyla meşhur Balıkesir, doğal güzellikleri, körfezi, koyları ve plajlarıyla yerli ve yabancı pek çok turistin ilgiyle ziyaret ettiği bir turizm merkezidir. Avşa Adası ve Cunda Adası her yıl binlerce kişiyle dolar taşar. Akşamları deniz manzarası eşliğinde yiyeceğiniz lezzetli balıklar, gündüzleri denizin tadını çıkaracağınız koyların dışında pek çok tarihi yapıyı da gezip görmelisiniz.

Balıkesir - 5 Günlük Hava Tahmini

21 Oca Salı
hafif kar yağışlı
3,4 °C
hafif kar yağışlı
22 Oca Çarşamba
açık
4 °C
açık
23 Oca Perşembe
az bulutlu
5,9 °C
az bulutlu
24 Oca Cuma
açık
3,8 °C
açık
25 Oca Cumartesi
parçalı az bulutlu
7,1 °C
parçalı az bulutlu

Balıkesir - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi
- Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi
- Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi
- Bandırma Arkeoloji Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
- Ayazma Kilisesi
- Saat Kulesi
-Palata Çeşmesi
- Yazören Mağarası
- Profit İliyas Kilisesi
- Daskyleion Antik Kenti
- Kyzikos Antik Kenti
- Agia Paraskevi Manastırı
- Antandros Antik Kenti
 
MİLLİ PARKLAR VE TABİAT PARKLARI
- Kuş Cenneti Milli Parkı
 
CAMİLER
- Zağnos Paşa Camii
- Saatli Cami 
- Yıldırım Camisi (Eski Cami)
- Alaca Mescit Camisi
- Şeyh Lütfullah Camisi
- Karaoğlan Camisi
- AliBey (Çınarlı) Camisi
- Kurşunlu Camii
- Eşref Rumi Camii
- Hamidiye Camii
- Hüdavendigar Camii
 
KALELER
- Bigadiç Kalesi 
- Erdek Kalesi
- Alacaoluk Kalesi
 
HAMAMLAR
- Zağnos Paşa Hamamı 
- Taşpınar Hamamı
- Gavur Hamamı
 
RESTORANLAR
- Tellioğlu Değirmen Restaurant
- Halit Balık Restorant
- Zeytin Lokanta
- Bacca Restaurant
- Kanaat Lokantası
 
GECE KULÜPLERİ
- Sweet Limon Eğlence Merkezi
- Adra Clup
- Papağan Bar
Balıkesir
İnteraktif Balıkesir Haritası