Aydın

Hava Durumu

  • Gece 3 °C
  • Gündüz 17 °C
  • Nem Oranı % 59
  • Basınç 1020 hpa

Aydın

  • Plaka 09
  • Telefon Kodu 256
  • Nüfus 1,020,957
  • Yüzölçümü 7.904,43 km²

Aydın Hakkında

 Aydın; Didim ve Kuşadası gibi Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri, yüzyıllardır çeşitli uygarlıkların günümüze bıraktığı ören yerleri, sımsıcak insanları ve Ege’nin olağanüstü doğasıyla gezip görmek ve tatil yapmak için vazgeçilmez bir ildir.
Efelerin diyarında el üzerinde ağırlanacağınız Aydın’ın şirin ve samimi halkıyla sohbet etmek bile ayrı bir keyif. “Napdurun bilader? İyi min? İyi bakem.”

Neden Aydın’a Yolculuk Yapmalısınız?
Evliya Çelebi’nin“Dağlarından yağ, ovalarından bal akar.” dediği Aydın’ın yaz turizmi açısından önemli bir merkez olması, antik kentleri, ören yerleri ve müzeleriyle kültürel bir gezi yapmak isteyenleri büyülemesi, Aydın’a yolculuk yapma sebepleri…

Aydın’ın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Antik Çağ’da birçok uygarlığın yuvası olmuş Aydın, Hitiler, Lidyalılar, Romalılar gibi önemli medeniyetlerin de uzun yıllar yaşadığı ve günümüze bıraktıkları yapıtlarla izlerini kalıcı bir hale getirdikleri yerdir. Selçuklularla birlikte Türk uygarlığının kültür eserleriyle donatılan Aydın, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra il olmuştur. Ege’nin incisi Aydın, bir kültür mozaiği adeta.

Aydın’da Ne Yapılır?
Antik kentler ve müzeler gezilerek zamanda yolculuğa çıkılır, Didim ve Kuşadası’nın muhteşem plajlarında yazın keyfi çıkarılır.

Aydın’da Ne Yenir Ne İçilir?
Zeytinyağı, incir/üzüm/turunçlar ve balık, Aydın mutfağının belirleyici ürünleridir. Kulak çorbası, zeytinyağlı taze ve kuru börülce, sarmaşık ve kedirgen kavurma, imambayıldı, yuvarlama (sıkma), çingene pilavı, pelvize tatlısı ise başlıca Aydın lezzetleri arasında. 

Aydın’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Geleneksel dokusunu korurken modern bir sosyal yaşantıya sahip olan Aydın’da alışveriş; AVM’ler, Kuşadası ve Didim merkezindeki dükkan ve mağazalardan yapılıyor. Turunç cenneti Aydın’da taze/yaş incir, üzüm gibi yiyeceklerde alabilirsiniz. Özellikle Kuşadası ve Didim’de hediyelik eşya, el dokuması halı ve kilimler satan pek çok dükkan, Aydın’da alışverişi keyifli kılıyor.

Aydın’a Otobüs Bileti
Aydın’ın 2014 yılında yapılan yeni Şehirler Arası Otobüs Terminali, başta Aydınlılar olmak üzere Aydın’a yolculuk yapan kişileri de oldukça memnun edecek şekilde modern bir tasarıma, kolay ulaşıma sahip navigasyona ve pek çok otobüs firmasının yazıhanesine sahip. Aydın Otogarı’ndan kalkan pek çok dolmuşla yaklaşık 15 dakikada Kuşadası’na, Söke - Didim – Altınkum minibüsleri ile de Didim’e yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Aydın’a otobüs bileti alanların geçireceği süre yaklaşık 10 saatken Ankara’dan Aydın’a gidecek yolcular da 9 saatlik bir süreyle bu turizm cennetine ulaşabilirler.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Antik kentlerin kalıntıları arasında krallar ve kraliçeler gibi fotoğraf çektirmeden, Didim, Söke, Kuşadası’nda denize girip plajlarda sere serpe güneşlenmeden, turunç reçeli, enfes balık mahsulleri ve Ege’ye özgü zeytinyağlı lezzetlerin tadına bakmadan Aydın’dan dönmeyin. Ören yerlerinin yanında müzeler ve camiler de Aydın’da gezip göreceğiniz tarihi eserler olarak önemli bir yer tutuyor. 

Aydın - 5 Günlük Hava Tahmini

21 Şub Perşembe
hafif yağmur
11,1 °C
hafif yağmur
22 Şub Cuma
açık
10 °C
açık
23 Şub Cumartesi
orta şiddetli yağmur
8,1 °C
orta şiddetli yağmur
24 Şub Pazar
açık
11,2 °C
açık
25 Şub Pazartesi
açık
13,2 °C
açık

Aydın - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- Yörük Ali Efe Müzesi
- Aydın Müzesi
- Milet Müzesi
- Afrodisyas Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
- Didyma Antik Kenti
- Aphrodisias Antik Kenti
- Alinda Antik Kenti
- Tralleis Antik Kenti
- Nysa Antik Kenti
- Alabanda Antik Kenti
- Magnesia Antik Kenti
- Milet Tiyatrosu
 
MİLLİ PARKLAR VE TABİAT PARKLARI
- Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı
- Bafa Gölü Tabiat Parkı
 
CAMİLER
- Hacı Ziya Bey Camii
- İlyas Bey Cami 
- Kaleiçi Cami
- Hanım Cami
- Bey Cami
- Üveys Paşa Camii
- Ramazan Paşa Camii
 
KALELER
- Küçükada (Güvercin Adası) Kalesi
- Körteke Kalesi
- Arpaz Kalesi
 
HAMAMLAR
- Gümrükönü (Çifte Hamam) Hamamı
- Cemal Bey Hamamı (Bey Hamamı)
- Hacı Veli Hamamı
- Kaleiçi Hamamı (Öküz Mehmet Paşa Hamamı)
- Yeni Belediye Hamamı
- Türk Hamamı
 
RESTORANLAR
- Sultan Restaurant
- Harmoni Zeytinyağlı
- Sarıoğlu Lokantası
- Anatolia Restaurant
 
GECE KULÜPLERİ
- Kral Pub
- Grup Pub
- Medusa
- Jade Bar&Disko
 
Aydın
İnteraktif Aydın Haritası