Artvin

Hava Durumu

  • Gece 2 °C
  • Gündüz 9 °C
  • Nem Oranı % 76
  • Basınç 1024 hpa

Artvin

  • Plaka 08
  • Telefon Kodu 466
  • Nüfus 94,316
  • Yüzölçümü 7.367,10 km²

Artvin Hakkında

Doğu Karadeniz’in yemyeşil doğasını tüm cömertliğiyle sergileyen Artvin, heybetli dağları, özgürlük hissiyle dolacağınız sonsuz yaylaları, zengin bitki örtüsü ile adeta canlı bir kartpostal gibidir. 
Aldığınız nefesten tadacağınız yöresel yemeklere kadar her şeyin sizi yenileyecek kadar doğal olduğu Artvin’in “Bahçası var barı var, ayvası var narı var, atamızdan yadigar, bizde atabarı var” diyen halkı, size Artvin’de eşlik etmek ve keyifli bir tatil yapmanızı sağlamak için oldukça misafirperver bir tutum içinde davranıyorlar.

Neden Artvin’e Yolculuk Yapmalısınız?
Yaylalarda koşmak, dağ havasıyla yeniden doğmak, şelaleler karşısında büyülenmek, tarihi kalıntıları görme imkanı bulmak ve yöresel lezzetlerle kendinizi şımartmak için…

Artvin’in Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
İlk uygarlık izlerine M.Ö. 2000’li yıllarda rastlanılan, uzun süre Hititlerin egemenliğinde kalan Artvin, Bizans, Selçuklu, Moğollar gibi büyük medeniyetlerden sonra Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı’nın topraklarına katılmıştır. Uzun yıllar Rusların elinde kalan Artvin, Moskova Antlaşması’yla kesin olarak Türkiye Cumhuriyet’ine katılmıştır. Farklı medeniyetlerin yaşandığı Artvin, kültürel tarihi bakımından oldukça zengindir.

Artvin’de Ne Yapılır?
Çoruh Nehri’nde rafting, Kafkasör Yaylası’ndaki boğa güreşlerini izleme, Atabarı Kayak Merkezi’nde kış sporları, şelaleler, yaylalar ve ormanlık alanlarda rüyaya dalma, Artvin’de yapılacak şeylerdir. Kültürel zenginliğini tarihi yapılarında da bizzat göreceğiniz Artvin’de camiler ve türbelerle kiliseler ve manastırlar gezip görüp, fotoğraf çekmeye doyamayacağınız güzellikte bir arada bulunuyor.

Artvin’de Ne Yenir Ne İçilir?
Kuymak, katmer, çılbır, keşkek, hinkel, bişi, garşo, şalgam çorbası, motrella, lapurçen, puçuko, hasuta, kaysefe Artvin’in lezzetli yöresel yemeklerinden sadece birkaçı.

Artvin’de Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Dal kabuklarından örme eşyalar, ağaç oymalar, toprak çanak, çömlek, bakırlar ve el dokuması kilimler Artvin’in irili ufaklı dükkanlarından alacağınız yöresel hediyelik eşyalardır.

Artvin’e Uçak Bileti
Artvin’e uçakla gitmek istiyorsanız farklı yolları deneyebilirsiniz. İstanbul’dan Artvin’e uçak biletinizi Gürcistan’daki Batum Havalimanı inişli olarak alıp Karadeniz manzaralı uçuşunuzu tamamlayarak havalimanının terminal binasına ineceksiniz. Havaş otobüslerine binerek 30 dakikalık yolculuktan sonra Hopa Limanı’na ulaşacaksınız. THY İstanbul uçuşlarına pasaportsuz olarak binerek Hopa’ya ulaşabilir, buradan Artvin’e yapılan yolcu taşımacılığından faydalanabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Trabzon Havalimanı’ndan Havaş’ın servilerine binerek Trabzon Otogarı’na gelmek ve servis araçlarıyla Artvin’e ulaşmaktır. Artvin’e uçakla gitmenin en güzel yanı müthiş Karadeniz’i kuş bakışı izleme şansına sahip olmak şüphesiz.

Artvin’e Otobüs Bileti
2010 yılında açılmış olan Artvin Otogarı, küçük ama işlevsel yapısıyla pek çok şehirden ziyaretçilerin Artvin’e gelmesini sağlamaktadır. Artvin Otogarı’nda, Artvin’e otobüs bileti satışı gerçekleştiren 6 tane otobüs firması bulunmaktadır. İstanbul-Artvin arası yaklaşık 20 saat, Ankara-Artvin arası 17 saatlik bir süreye sahiptir. Konforunuzu sağlayan otobüs firmaları ile bu süre eziyetten çok keyifli bir yolculuğa dönüşmektedir. Kaliteli mola yerlerinde konaklayarak tamamlayacağınız Artvin yolculuğunuzda, Karadeniz’in benzersiz manzarasının keyfini çıkaracak, daha Artvin’e ulaşmadan bile fotoğraf makinenizi Artvin yolunda gördüğünüz doğal güzelliklerle dolduracaksınız.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
5000 yıllık tarihi mirasına sahip olan Artvin bu dünyadaki cennet yansımalarından biri olacak kadar güzel bir doğaya sahiptir. Şelaleleriyle, yaylalarıyla, koruma altına alınmış milli parklarıyla büyüleyici güzellikte olan Artvin’in yeşillikleri arasında kaybolurken kaleleri, camileri ve manastırları gibi kültürel mozaiğini yansıtan tarihi eserlerini gezmeden dönmeyin. Meşhur Artvin yemeklerini ise muhteşem bir manzara eşliğinde yiyeceğiniz pek çok mekan bulunuyor.

Artvin - 5 Günlük Hava Tahmini

18 Kas Pazartesi
açık
9,2 °C
açık
19 Kas Salı
açık
9,1 °C
açık
20 Kas Çarşamba
açık
8,9 °C
açık
21 Kas Perşembe
açık
7 °C
açık
22 Kas Cuma
açık
5,5 °C
açık

Popüler Artvin Otobüs Seferleri

Popüler Artvin Uçuşları

Artvin - Gezilecek Yerler

MÜZELER
- Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi
 
ÖNEMLİ TARİHİ YAPILAR
- İşhan Kilisesi (Kanlı Kilise)
- Tekkale (Dört Kilise) Manastırı
- Barhal (Altıparmak) Kilisesi
- Pırnallı (Porta) Manastırı - Bağlık Mezrası
- Hamamlı (Dolishane) Manastırı
- Bağcılar Manastırı
 
MİLLİ PARKLAR VE TABİAT PARKLARI
- Karagöl Sahara Milli Parkı
- Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı
- Çamburnu Tabiat Koruma Alanı 

CAMİLER
- İskender Paşa Cami ve türbesi
- Ortacalar Merkez Camisi 
- Muratlı Camii
- Demirkent Camii
- Kocabey Camii
- Esenköy Camii
 
KALELER
- Artvin Kalesi
- Şavşat Kalesi
- Gevhernik Kalesi
- Satlel Kalesi
-  Ferhatlı Kalesi
- Ardanuç Kalesi
 
HAMAMLAR
- Belediye Hamamı
 
RESTORANLAR
- Sevgi Sofrası
- Şavşat Evi
- Ersin Dede
- Çifte Köprü Restoran
 
Artvin
İnteraktif Artvin Haritası