Anıtkabir, Ankara

Hava Durumu

  • Gece 7 °C
  • Gündüz 11,6 °C
  • Nem Oranı % 80
  • Basınç 1024 hpa

Ankara

  • Plaka 06
  • Telefon Kodu 312
  • Nüfus 5,045,083
  • Yüzölçümü 25.401,94 km²

Ankara Hakkında

Cumhuriyet tarihine ayna tutan pek çok eseri ile önemli bir turizm bölgesi olan başkent Ankara, her sokağında, her köşe başında hem eski hem de yakın tarihin izlerini barındırması bakımından gezilip görülmesi gereken baş tacı ilimiz.
Ankara’nın bağları ve büklüm büklüm yolları dışında gezeceğiniz müzelerin yanında, içten halkıyla kaynaşarak sıcak bir gezi yapmış olacaksınız. Resmi kurumları bünyesinde barındıran Ankara’da iş dünyası kadar sosyal yaşantı da oldukça hareketli çünkü.

Neden Ankara’ya Yolculuk Yapmalısınız?
Başta Anıtkabir olmak üzere, Cumhuriyet ve Kurtuluş Savaşı tarihini bizzat gezerek öğrenmek, o dönemde yaşananları heykellere dokunup müzedeki eserleri görerek hissetmek için... Tarihi eserler, gece hayatı ve lezzetli yemekler ise ayrıca merak konusu.

Ankara’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Hitit, Frigya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi pek çok medeniyetin izlerini taşıyan Ankara, Atatürk tarafından Türk Milli Mücadelesi’nin başladığı yer olarak ilan edildi. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılıp Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından birkaç gün önce başkent olan Ankara, hem eski uygarlıklara hem de Cumhuriyet dönemine ait eserleriyle önemli bir kültüre sahiptir.

Ankara’da Ne Yapılır?
Hititler, Persler, Makedonyalılar gibi pek çok medeniyetten günümüze kalan eserlerle Cumhuriyet dönemi eserlerinin sergilendiği müzeler gezilir, Anıtkabir ziyaret edilir, Ankara’nın renkli gece hayatında güzelce eğlenilir.

Ankara’da Ne Yenir Ne İçilir?
Aş çorbası, miyane çorbası, dutmaç, Ankara tavası, alabörtme, ilişkik, kapama, pıtpıt pilavı, tohma, tiritli köfte, bumbar, altüst böreği, papaç, carcıran, mıhlama, bırtlak, baklava, fıslak gibi yöresel yemekler Ankara’ya aittir.

Ankara’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Ulus, Kızılay, Tunalı Hilmi Caddesi ve Kavaklıdere, en yoğun alışveriş mekanları, Çıkrıkçılar Yokuşu ve Bakırcılar Çarşısı geleneksel ürünlerin, antikaların ve baharatların satıldığı yerlerdir.

Ankara’ya Uçak Bileti
İç ve dış hatlarıyla her gün binlerce insanı yolcu eden Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için farklı seçeneklere sahipsiniz. Uçak indikten 25 dakika sonra şehir merkezindeki lokasyonlara uğrayan Havaş otobüsleri, 442 no’lu belediye otobüsleri, gece gündüz hizmet veren özel taksiler ve pek çok farklı firmanın araç kiralama servisleriyle kısa süreli ve kolay bir şekilde istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Ankara Otogarı’na gitmek isteyen yolcular ise yine Havaş’ın şehir merkezine giden servislerine binerek, diğer yolcular Havaş Şehir Terminali’nde indikten sonra AŞTİ’ye bırakılırlar.
 
Ankara’ya Otobüs Bileti
Türkiye’nin en büyük otobüs terminali olan Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali, yani kısaca AŞTİ’den Ankara Esenboğa Havalimanı’na Havaş ve Belko Air servisleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ankara’dan Kızılay’a, Ankaray’a binerek direkt olarak ulaşmanız mümkün. AŞTİ’den Ulus’a ve Batıkent’e gitmek isteyenler Ankaray’a binip Kızılay durağında indikten sonra metro ile aktarma yapabilirler. AŞTİ’den Keçiören’e ve Sincan’a gitmek içinse AŞTİ’nin karşısında bulunan Mevlana Bulvarı’ndaki otobüslere binmeniz gerekmektedir. Aşti’den Ankaray’la Ankara Garı’na ulaşım ise Kızılay durağında inip metro ile aktarma yoluyla veya Balgat durağında inip Sıhhiye dolmuşları ile sağlanmaktadır.

Ankara’ya Tren Bileti
TCDD’nin Ankara merkez tren istasyonu olan Ankara Tren Garı, hem mimari açıdan etkileyici bir görselliğe hem tarihi bakımından büyük öneme sahiptir. Ankara Tren Garı’ndan Anıtkabir’e gitmek için garın altında bulunan Tandoğan Çarşısı içinden yürüyüp GMK Bulvarı’na çıkıp, 50 metre ileride bulunan Tandoğan metro istasyonu yanından Anıt Caddesi’ni takip etmeniz yeterli. 5 dakikalık yürüme mesafesi sonunda Anıtkabir’e ulaşacaksınız. İstanbul-Ankara, Ankara-Kayseri-Sivas Tren Hattı ile Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı ile keyifli bir yolculuk imkanı sunan Ankara Garı’ndan AŞTİ’ye ise “AŞTİ” oklarını takip edip, “AŞTİ Ankaray” girişinden 2.60 TL’lik bilet alıp son durakta inerek ulaşabilirsiniz.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Geçmişi Tunç Çağı’na dayanan ve pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yapan Ankara, Cumhuriyet tarihi için de ayrıca önem taşımaktadır. Kurtuluş Savaşı zaferinden sonra Atatürk tarafından yeni başkent olarak belirlenen Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş sürecini anlatan müzeleri, heykelleri ve Atatürk’ün ebedi uykuda olduğu Anıtkabir’i ile son derece özel ve önemlidir. Yöresel yemekleri, sosyal yaşantısı ve tarihi ile gezmeye doyamayacağınız bir şehir Ankara…

Ankara - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Kas Cumartesi
açık
6,1 °C
açık
18 Kas Pazartesi
açık
13,4 °C
açık
19 Kas Salı
açık
13,5 °C
açık
20 Kas Çarşamba
az bulutlu
12,5 °C
az bulutlu
21 Kas Perşembe
kapalı
12,4 °C
kapalı

Ankara - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
- Anadolu Medeniyetleri Müzesi
- Etnografya Müzesi
- Kurtuluş Savaşı Müzesi
- A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi
- Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
- Cumhuriyet Müzesi
- Çengelhan Rahmi Koç Müzesi
- Mehmet Akif Ersoy Müze Evi
- Hacettepe Sanat Müzesi
- Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi
- ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi
- Pembe Köşk
- Çankaya Müze Köşk
- Türk Hava Kurumu Müzesi
- Devlet Resim ve Heykel Müzesi
- Gazi Üniversitesi Prof. Dr. Ülker Muncuk Müzesi
- Atatürk Eğitim Müzesi
- A.O.Ç. Atatürk Evi Müzesi
- TCDD Açıkhava Buharlı Lokomotif Müzesi
- Telekomünikasyon Müzesi
- TRT Müzesi
- Hava Müzesi
- Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesi
- Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müzesi
- Atatürk ve Meclis Müzesi
- Kültür ve Tarih Müzesi
 
PARKLAR
-Kuğulu Park
-Güvenpark
- Abdi İpekçi Parkı
- Göksu Parkı
- Altınpark
- Ankara Botanik Parkı
 
ÖNEMLİ TARİHİ YAPILAR
- Anıtkabir
- Ankara Ziraat Mektebi
- II. Evkaf Apartmanı
- Jülian Sütunu
 
MİLLİ PARKLAR VE TABİAT PARKLARI
-Soğuksu Milli Parkı 
 
CAMİLER
- Arslanhane Camii
- Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii
- Hacı Bayram Camii
- Karacabey Camii
- Kocatepe Camii
- Kutluhan Camii
- Sultan Alaeddin Camii
 
KALELER
- Ankara Kalesi
-Koçhisar Kalesi
 
HAMAMLAR
-Tarihi Karacabey Hamamı
-Eynebey Hamamı
-Karacabey Hamamı
-Şengül Hamamı
- Keçiören Hamamı
 
RESTORANLAR
-Yıldız Liva Time
-Funda Cafe&Patisserie
-Mutfak Brasserie
- Boğaziçi Lokantası
- Papazın Bağı
- Sadık Usta
- Washington Restaurant
- Divan Çengel Han

GECE KULÜPLERİ
-The Soul Pub
-James Cook Cafe & Pub
-Mizansen Café
-Ankara Murphy's Bar - Dance Club
- Baraka
Ankara
İnteraktif Ankara Haritası