Adana

Hava Durumu

  • Gece 16 °C
  • Gündüz 20,5 °C
  • Nem Oranı % 93
  • Basınç 1017 hpa

Adana

  • Plaka 01
  • Telefon Kodu 322
  • Nüfus 2,149,260
  • Yüzölçümü 14.045,56 km²

Adana Hakkında

Tıpkı türküsünde geçtiği gibi yolları taştan olan Adana’yı gezerken siz de baştan çıkacağınıza emin olabilirsiniz. Türkiye’nin 5. büyük ili olan Adana; tarihi, kültürü, yemekleri ve coğrafyasıyla yıllardır edindiği kendine özgü değerlerini koruyarak turizm açısından önemli bir yerde duruyor. 
Her ne kadar Adanalılar, “Adanalıyık Allahın adamıyık, bici yerik, şalgam içerik, trene çelme takarık, uçağa kafa atarık.” deseler de gerçekte şehirlerini ziyarete gelenleri gayet sıcak bir şekilde karşılıyorlar.  

Neden Adana’ya Yolculuk Yapmalısınız?
Enfes yemeklerle kendinize ziyafet çekmek, Altın Koza Festivali başta olmak üzere kültürel etkinliklerle zengin bir tatil geçirmek, coğrafyası kadar yaşantısıyla da sıcak bu yerde kültürel ve tarihsel bir yolculuk yapmak için…

Adana’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Hititler, Persler, Asurlular, Romalılar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Adana, çeşitli kültürlerden günümüze kalan tarihi yapılarıyla da kültürel bir gezi için son derece zengin bir yer. Özellikle Çukurova ve etrafındaki Türkmen kültürü halen baskındır. Kurtuluş Savaşı sırasında imzalanan hükümlerce 5 Ocak 1922'de Fransız işgal kuvvetlerinin kentten çekilmesi bugün de Adana’nın Kurtuluş Günü olarak kutlanır.

Adana’da Ne Yapılır?
Antik kentler ve çeşitli kültürlerin izini taşıyan tarihi eserlerin gezilip görülmesi, yöresel yemeklerin tadına bakılması, yaylalarda ve mesire yerlerinde huzur bulma ve hareketli gece hayatıyla eğlenceyi doruklarda yaşama, Adana’da yapılacak şeylerdir.

Adana’da Ne Yenir Ne İçilir?
Adana kebabı, bici bici, şalgam, çiğ köfte, dulavrat çorbası, yüksük çorbası, tahinli turp salatası, etli kümbe, süllüm, tirşik, sıkma, analı kızlı, şırdan, aşlama (haşlama) başlıca yöresel yemeklerdir.
Adana’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Bakırcılar Çarşısı, Mısır Çarşısı, Ziyapaşa Bulvarı, Çakmak Caddesi otantik bir alışveriş için gidilecek yerlerdendir. 

Adana’ya Uçak Bileti
Çevresinde bulunan Mersin, Hatay ve İskenderun gibi yerlere de kolayca ulaşım imkanı sağlayan Adana Havalimanı (Şakirpaşa Havalimanı), şehir merkezine sadece 3.5 kilometre uzaklığında. İstanbul-Adana, Ankara-Adana gibi pek çok ilden uçak seferlerinin düzenlendiği Adana Havalimanı, merkezi konumu sebebiyle pek çok ilçeye yakındır. Gitmek istediğiniz yerlere havaalanından yolculuk, taksi ve şehir içi otobüs seferleriyle gerçekleştirilmektedir. Nispeten uzak mesafede bir yere gidecek yolcular için taksi dışındaki başka bir alternatif ise Atilla Altıkat Köprüsü veya İsmet İnönü Parkı’ndan dolmuşlara binmektir. Adana Havalimanı’na inen Pegasus ve Borajet uçak firmalarının yolcuları ise uçağın inişinden 25 dk. sonra 12 TL.’lik ücretle Mersin ve Tarsus şehir merkezlerine Havaş ile ulaşabilirler. 

Adana’ya Otobüs Bileti
Adana’da bulunan 31 otobüs firması, Atillia Altıkat Köprüsü’ne ücretsiz servisler düzenlemektedir. Ayrıca buradan gideceğiniz yerlere dolmuş, taksi ve otobüslerle kısa sürede ulaşabilirsiniz. Otogarın tam karşısında bulunan 006 numaralı otobüslere binerek de Adana Tren Garı’na direkt olarak gidebilirsiniz. İstanbul-Adana arası otobüs yolculuğu 10-12 saat arasında değişirken Ankara-Adana arası otobüs seyahat süresi yaklaşık 6 saattir. Adana otobüs seferleri düzenleyen firmaların otobüs bilet fiyatları ise 50 TL ve 70 TL arasında değişiklik göstermektedir. Adana Şakirpaşa Havalimanı ile Adana Otogarı arası bir yolculuk düşünüyorsanız 4,2 km olan toplam yol, taksiyle 12 dakika sürer ve yaklaşık 10 TL’dir. Otobüsle gezerek Adana’ya ulaşmak ayrı bir keyif…

Adana’ya Tren Bileti
Tarihi Adana Tren Garı, bulunduğu konum sebebiyle neredeyse şehir merkezindedir denilebilir. Tren Garı’nın kapısından çıkıp sola doğru 150 metre yürürseniz tüm şehir hatlarına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz taksi ile de istediğiniz yere ulaşma imkanınız var. Tren Garı’ndan Çukurova Üniversitesi’ne gitmek için doğuya doğru 400 metre yürüyerek Gazipaşa Bulvarı’ndaki Balcalı otobüsleriyle üniversitenin kapısında inebilirsiniz. Ankara-Adana arasında her gün işleyen Çukurova Mavi Treni, İstanbul Haydarpaşa-Adana arasında her gün sefer düzenleyen İç Anadolu Mavi seferleri; pulman, yemekli ve yataklı olmak üzere oldukça keyifli bir seyahat imkanı sunmaktadır. Ayrıca Kayseri-Adana arasında işleyen Erciyes Ekspres ve Elazığ-Adana arası yolcu taşıyan Fırat Ekspres de Adana tren seferlerine dahildir.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Adana, gezilecek görülecek yerler bakımından çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. 15. yüzyılın sonları ve bilhassa 16. yüzyıl gibi Osmanlı Dönemi de bugüne ulaşabilmiş birçok yapının Adana'da inşa edildiği zamanlardır. Camileri, müzeleri, çok zengin yöresel mutfağı, ören yerleri, parkları, Altın Koza Festivali, eski çarşıları, Taşköprü'sü, Seyhan Nehri ile Adana, Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biridir.

Adana - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Kas Cumartesi
açık
16,2 °C
açık
18 Kas Pazartesi
açık
20,6 °C
açık
19 Kas Salı
açık
20,7 °C
açık
20 Kas Çarşamba
açık
20,5 °C
açık
21 Kas Perşembe
açık
19,4 °C
açık

Adana - Gezilecek Yerler

 MÜZELER
-Adana Etnografya Müzesi
-Adana Arkeoloji Müzesi
-Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi
-Misis Mozik Müzesi

PARKLAR
-Merkez Park
-Atatürk Parkı
 
ÖNEMLİ TARİHİ YAPILAR
-Taşköprü 
-Büyük Saat
 
MİLLİ PARKLAR VE TABİAT PARKLARI
-Aladağlar Milli Parkı 
-Yumurtalık Tabiatı Koruma Alanı
 
CAMİLER
-Ulu Cami (Ramazanoğlu Külliyesi)
-Mestanzade Camii
-Eski (Yağ) Cami ve medresesi
-Hasan Ağa Camii
-Şeyhoğlu Camii
-Yeni Cami 
-Ağca Mescit
 
KALELER
-Adana Kalesi
-Anavarza Kalesi 
-Kozan Kalesi
-Toprak Kale
-Ayas Kalesi
-Sis Kale 
-Yılankale (Şahmeran)
 
HAMAMLAR
-Mestan Hamamı
-Yeni Hamam
-Irmak Hamamı
-Çarşı Hamamı
 
RESTORANLAR
-İştah Kebap Salonu
-Onbaşılar
-Seç Baklavacısı
- Güney Marina
 
GECE KULÜPLERİ
-North Shield
-Casara
-Life Legend
-Friends
Adana
İnteraktif Adana Haritası