neredennereye.com, Özen Turizm firmasının Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

Özen Turizm Otobüs Bileti

Özen Turizm
 

neredennereye.com,
Özen Turizm
Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

 
0850'li Hatlar Şehir İçi Tarifeden Ücretlendirilir.Sabit hatları sınırsız arama tarifeniz varsa bu arama için ücret ödemezsiniz.

Özen Turizm Şubeleri

 

neredennereye.com,
Özen Turizm
Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

 
0850'li Hatlar Şehir İçi Tarifeden Ücretlendirilir.Sabit hatları sınırsız arama tarifeniz varsa bu arama için ücret ödemezsiniz.

Özen Turizm

Yenidoğan Mah. Zafer Cad. 611.Sk. No:32/D Kırıkkale
0318 225 67 17 - 224 56 10 - 218 55 70


Kırıkkale, iç Anadolu bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Tipik bir Anadolu kasabası olarak tasvir edilebilir bir şehirdir. Çankırı, Çorum, Yozgat ve başkent Ankara ile de sınır komşuluğu bulunmaktadır. Kırıkkale halkının seyahatlerde sürekli olarak tercih ettiği bir otobüs firmasıdır özen turizm. Verdiği kaliteli hizmetler doğrultusunda tercih edilen firma olmayı başarmıştır.


Özen Turizm Hakkında


Kırıkkale merkezli olmak üzere karayolunda insan taşımacılığı yapan bir otobüs firmasıdır. 1956 yılında faaliyete başlamıştır. Firmanın kurucusu Nedim Yurdakul'dur.


1956 yılında ilk olarak kamyon ile nakliye işleri yapılmakta idi 1973 yılına gelindiğinde Kırıkkale-Ankara arasında yolcu taşımacılığı yapmak için öz Kırıkkale firması kuruldu. İlerleyen yıllarda Hacı Yıldırım ile bir ortaklık kuruldu. İlk olarak kurulan bu ortaklık ile insan taşımacılığı yapıldı. Daha sonra bu ortaklık Hacı Yıldırım'ın oğlu Murat Yıldırım ve Nedim Yurdakul’un oğlu Ali Yurdakul’a devredildi. İkinci kuşak olarak çocukların devraldı bu firma 1989 yılında özlem turizm adıyla Kırıkkale'de taşımacılık işlerine devam etmektedir. Yılların tecrübesi ile sürekli kendini geliştirerek günümüzde güzel çalışmalar yapan bir firmadır Özen turizm.


Özen Turizmin Misyonu


Yüksek kalitede verdiği hizmetler ile koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlamak ve gelişen teknoloji karşısında sürekli kendini yenileyerek müşterilerinin beklentilerini karşılamak.


Özen Turizmin Vizyonu


Müşterilerinin haklarına ve zamanlarına saygılı olmak, çalışanların haklarına saygılı olmak ve bütün çalışanlarına adaletli davranmak, ulaşım sektöründe Öncü firmalardan bir tanesi olmak, insanlara, Çevre ve evrene karşı sorumlulukları bilip bunların bilincini taşımak, değişen teknoloji karşısında kendini sürekli yenilemek, müşterilerin can ve mal güvenliği için gerekli olan bütün önlemleri almak, müşteri memnuniyetini en üst seviyelere çıkarmak.


Özen Turizmin Sunduğu Olanaklar ve Seferleri


Kaliteli, güvenli ve konforlu yolculuklar için tercih edilen Özen Turizm güler yüzlü hizmet anlayışını benimsemiştir. Seyahat boyunca yolculara ilgili personel eşlik etmektedir. Firmanın müşterilerine yol boyunca kaliteli ve çeşitli yiyecek ve içecek ikramı yapılmaktadır. Otobüslerde her koltuğun arkasında kişiye özel televizyon ve kablosuz internet hizmeti bulunmaktadır.


Özen Turizm otobüs bileti fiyatları, Özen Turizm iletişim ve telefon numaraları, Özen Turizm otobüs seferleri ve yorumları NeredenNereye.com'da!
Popüler Rota Fiyat
Kırıkkale - Ankara 13 TL
Ankara - Kırıkkale 13 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
100 üzerinden
66Puan
41%
18%
3%
5%
33%
Toplam Yorum Sayısı (47)
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.

"Ankara-İstanbul " İsmail Yavuz
Ankara'dan İstanbul'a en son gidişimde Özen Turizm'den bilet aldım ve çok rahat bir yolculuk yaptım. Ertesi gün dönüşümde başka bir firma ile dönmeyi planlamıştım fakat çok memnun kaldığım için İstanbul dönüşünde de Özen Turizm tercih sebebim oldu. Firmayı beğendim.
"Rezervasyon" Ayhan ERDEMİR
Normalde rezarvasyon yapılan biletlerin hareket saatinden 24 saat önce alınması gerekirken sizde neden 1 ay önce alınıyor? Birde her defasında biz kırıkkale yolcusunu taşımak istediğinizi belirtiyorsunuz sonra yolcuları itici davranışlar sergileyip kaçmasına başka firmalarla yolculuk etmesine sizinde müşteri kaybetmenize sebep oluyorsunuz.
LÜTFEN ARTIK ÇAĞA VE SİSTEME AYAK UYDURUN. YAPICI YARDIMCI OLUN....!
"Haika" Misafir
ben 2 yıldır özenle gidiyodum cok memnun kaldım servisi ikramı cok guzel artık tek firmam var oda özennn tavsiye ederim
"Son derece kateli hizmet" Misafir
ben kırıkaleden haftada 2 günbir işim gereyi giderim devamlı başka bir firmayla yolculuk yapardım bir arkadaşım bana özen turzimle denesen dedi ve özenden biletimi aldım
seyahatin bu kadar güzel olduğnu düşünmemiştim.
araç ta görevli personeller yolcuyla çok güzel ilğileniyorlar ve çok ikram dağıtıyaorlar.gerçekten çok teşekür ederim ve tebrikler
"Bir koltugun birden fazla kişiye satılması" Yunus AKLAN
iyi günler sayın yetkili.bu sabah ist.otogardan kayınvalidemi kırıkkalaye yollamak üzere aracınıza bindirdim.Kendisini 12:00 da aradım ve bana bilet numarasının degiştirildigini farklı yere oturdugunu söyledi.Sebebi ise bir biletin bir kaç kişiye satılması.3 numaralı bilet sanırım 3 kişiye satılmış ben öyle diyorum.Müşteri memnuniyeti sizde böylemi.Şu anda oturdugu koltuk numarası 37 bilginiz olsun,ve takip etmenizi arz ederim.Bu gibi durumlar her zaman firmaya zarar verir.Prestiji bozacak harekat ve davranış sizin açınızdan zor olur.Umarım yetkili bir arkadaşımız bu durumla ilgilenir.iyi günler
"Yolculuğum " samet kayır
efendim ben kırıkkaleli olup kırıkkale'den istanbul'a özen turizm firmasıyla geldim ve araba ise mercedes 403 tü ama rahattım araba 403 ya geniş hacimli içi memnun oldum travegoların tek hatası içi çok dar saygılar
KIRIKKALELİ NEŞTER
"Servis hizmetleri" Zeki İNAN
13 Haziranda Ankaradan istanbula saat 10,oo da hareket eden otobüsten iki bilet aldım.tepeüstüne servisi var diye fakat servis şoförü ben tepeüstüne gitmiyorum diyerek başka bir servise veriyor yolcuyu ve verirkende demediğini bırakmıyo. Yok efendim siz metroyla gitseydiniz 35 milyona giderdiniz yok efendim biz 20 milyona bilet satıyoruz ve sizin peşenizde koşuyoruz falan filan. Anlamadım sizin firmanızda oranın patronu servis şoförlerimi yoksa sizlermisiniz. Bayanı iki çocukla beraber Ümraniye santralda bırakıyor. Benim hangi firmayla gidecem veya bileti kaça aldığım kimseyi ilgilendirmez. Herkes işini yapsın. Bizler sizden eksra bişi istemiyoruz sadece sizin vaatlerinizi yerine getirmenizi istiyoruz ve bunuda burnumuza kakmadan. Sonuçta ben bileti alırken sizin vaatlerinizde bunlar var.

 < önceki 1 2 3 4 5