Gürpınar Otobüs Bileti

Gürpınar Otobüs Bileti

Gürpınar Otobüs Biletleri

Gürpınar, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Van’ın ilçelerinden bir tanesidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçenin isminin etimolojik olarak Kürtçe bir isim olan “Payizava” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. İlçe sahip olduğu toprak bütünlüğü ile coğrafi olarak ülkenin en büyük ilçesidir. Günümüzde kendisi için kullanılan isim olan Gürpınar ise kendisine cumhuriyetin ilanından sonra verilmiştir. Bu isminin verilmesinin nedeni ile su kaynaklarının oldukça fazla olması söylenir, isim İsmet İnönü tarafından bu bölgeye verilmiştir. 

İlçenin yükseltisi içerisinde bulunduğu coğrafi bölgeye bağlı olarak fazladır. Bu aynı zamanda bölge sınırları içerisinde görülen iklim üzerinde de etkili olan bir faktördür. Yükseltinin zorlaştırdığı yaşam koşulları gene aynı şekilde yükseltinin katkı sağladığı sert iklim yapısı nedeni ile daha da zor bir hale gelir. Bölge sınırları içerisinde karasal iklimin oldukça sert bir türevi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları sert ve yoğun kar yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum tarımsal faaliyetlerin üzerinde dolaylı yoldan ise yöresel lezzetleri üzerinden etkili olmuştur. Bu nedenle sınırları içerisinde tarımdan ziyade hayvancılık ön plana çıkmaktadır. 
Gürpınar ziyaretçilerinin yöredeki seyahatlerini sonlandırmadan önce yerinde yemesi gereken yöresel lezzetler arasında, kurut, tuzlu balık, çılbır, yumurtalı erişte, halise, tandırda inci kefali, kurt köftesi, kelodoş yer almaktadır. Doğu Anadolu’nun bu nadide ilçesine kısa bir seyahat düzenleyerek daha yakından tanıyabilirsiniz. Gürpınar otobüs bileti almak içinde neredennereye.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 
 
Gürpınar - 5 Günlük Hava Tahmini
17 Ağu Cuma
açık
16 °C
açık
18 Ağu Cumartesi
açık
25,6 °C
açık
19 Ağu Pazar
açık
25,3 °C
açık
20 Ağu Pazartesi
az bulutlu
24 °C
az bulutlu
21 Ağu Salı
hafif yağmur
24,7 °C
hafif yağmur