Gürpınar Otobüs Bileti

Gürpınar Otobüs Bileti

Gürpınar Otobüs Biletleri

Gürpınar, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Van’ın ilçelerinden bir tanesidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçenin isminin etimolojik olarak Kürtçe bir isim olan “Payizava” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. İlçe sahip olduğu toprak bütünlüğü ile coğrafi olarak ülkenin en büyük ilçesidir. Günümüzde kendisi için kullanılan isim olan Gürpınar ise kendisine cumhuriyetin ilanından sonra verilmiştir. Bu isminin verilmesinin nedeni ile su kaynaklarının oldukça fazla olması söylenir, isim İsmet İnönü tarafından bu bölgeye verilmiştir. 

İlçenin yükseltisi içerisinde bulunduğu coğrafi bölgeye bağlı olarak fazladır. Bu aynı zamanda bölge sınırları içerisinde görülen iklim üzerinde de etkili olan bir faktördür. Yükseltinin zorlaştırdığı yaşam koşulları gene aynı şekilde yükseltinin katkı sağladığı sert iklim yapısı nedeni ile daha da zor bir hale gelir. Bölge sınırları içerisinde karasal iklimin oldukça sert bir türevi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları sert ve yoğun kar yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum tarımsal faaliyetlerin üzerinde dolaylı yoldan ise yöresel lezzetleri üzerinden etkili olmuştur. Bu nedenle sınırları içerisinde tarımdan ziyade hayvancılık ön plana çıkmaktadır. 
Gürpınar ziyaretçilerinin yöredeki seyahatlerini sonlandırmadan önce yerinde yemesi gereken yöresel lezzetler arasında, kurut, tuzlu balık, çılbır, yumurtalı erişte, halise, tandırda inci kefali, kurt köftesi, kelodoş yer almaktadır. Doğu Anadolu’nun bu nadide ilçesine kısa bir seyahat düzenleyerek daha yakından tanıyabilirsiniz. Gürpınar otobüs bileti almak içinde neredennereye.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 
 
Gürpınar - 5 Günlük Hava Tahmini
23 Eki Salı
hafif yağmur
15 °C
hafif yağmur
24 Eki Çarşamba
orta şiddetli yağmur
12,9 °C
orta şiddetli yağmur
25 Eki Perşembe
hafif yağmur
14,1 °C
hafif yağmur
26 Eki Cuma
şiddetli yağmur
11,9 °C
şiddetli yağmur
27 Eki Cumartesi
hafif kar yağışlı
3,8 °C
hafif kar yağışlı