Yolcu Sayısı
1

Ahırlı otobüs bileti

Ahırlı otobüs biletleri

İlçe merkezi Seydişehir - Bozkırkarayolu üzerinde kurulmuş olan Ahırlı, dalgalı düzlüklere sahip topraklardan oluşmaktadır. Tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olan Ahırlı ilçesi, Konya ilimiz sınırları içerisinde yer almaktadır Başlıca akarsuyu Çarşamba Akarsuyuolup önde gelen tarım ürünleri arasında ise nohut ve tahıl yer almaktadır. Ovalık alanın sulanabilen bölümünde ise sebze ve meyve tarımının yapıldığı da görülmektedir.

Ahırlı İklimi
Bulunduğu bölge dolayısıyla karasal bir iklim tipinin yer aldığı Ahırlıda, yazları sıcak ve kurak, kışları ise son derece soğuk bir iklim görülmektedir.

Ahırlı Gezilecek Yerler
Bölgenin gezilir görülebilecek en önemli yerleri arasında gosterebilrcek alanlar; Alaaddin Camii, Karatay Medresesi, İnce Minare, Selçuklu Köşk kalıntısı, Arkeoloji müzesi, Meram, Meram hamamı ve Aydın Çavuş Tepesi olarak sıralanabilir.

Ahırlı Yeme İçme
Dışarda yiyebileceğiniz 3 önemli yemek çeşidi mevcuttur ki bunlar: etli ekmek, durun kebabı ve peynirli pide olarak sıralanabilir. Söz konusu bu yiyecekler yöre halkının olduğu kadar yabancıların da o elli oranda dikkatini çekmektedir. Kilo işi satılan fırın kababını, dilerseniz ilk etapta tadımlık olarak 100 gram kadar alabilirsiniz. Etli ekmeğe gelince 3 farklı şekilde servis edildiğini söylemek mümkün. Bunlar, içerisinde yer alan malzemeye göre değişiklik gösteren Mevlana, bıçak arası ve peynirli şeklinde.
Tüm bunların haricinde yöreye özgü yemekler ise bamya çorbası, Çekiç, su böreği, Çebiç ve sacarası şeklinde sıralanabilir.


neredennereye.com (1999 - 2023) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr