Ağrı Karaman Otobüs Bileti

Ağrı Karaman Arası

  • Kaç kilometredir? Bu rota 1128 km'dir.

Ağrı Karaman otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Ağrı Karaman güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Ağrı Karaman seyahatinize başlamadan önce, Ağrı ve Karaman hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Ağrı ve Karaman şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Ağrı Karaman Otobüs Biletleri

 Ağrı Karaman otobüs bileti mi aradınız? Ağrı Karaman otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Anadolu’nun iç kesimlerini Akdeniz kıyısına bağlayan önemli bir ticaret yolu üzerindeki kentin Hititlerin yöreyi ele geçirmesinden önce kurulmuş olduğu sanılmaktadır.

MÖ 16. yüzyıl sonlarına ait Hitit kaynaklarında kentin adı Landa olarak geçer. Daha sonra Laranda ve Larenda olarak anıldı, Türkmenler kenti Larende olarak adlandırdı. Konya’ya gitmeden önce babası Bahaeddin Veled’le birlikte 1221’de Larende’ye gelen Mevlânâ Celaleddin Rumi burada evlendi ve oğlu Sultan Veled de burada doğdu. Anadolu Selçuklularının Ermenek yöresine yerleştirdiği Karamanlılar daha sonra Larende’yi merkez edinince kentin adını Karaman olarak değiştirdi. Bu adın yerleşmesi uzun bir zaman aldı ve kent Osmanlı döneminde bile Larende olarak anıldı. Karamanlı hükümdarı Mehmed Bey 1277’de Türkçenin resmi dil olduğunu açıkladı. Karamanlılar döneminde Karaman kenti Anadolu’daki önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi.

Gelişmiş bir kent olan Karaman ilin kuzeyinde yer alır. Çevresindeki geniş tarım alanına hizmet veren önemli bir ticaret, ulaşım ve kültür merkezidir. Ereğü, Silifke ve Konya’dan gelen yollar kentte kesişir, Konya- Ulukışla demiryolu da buradan geçer. Karayoluyla Konya’ya 119 km, Niğde’ye 189 km, Mersin’e 236 km, Antalya’ya 369 km, Ankara’ya 377 km, Eskişehir’e 451 km ve İstanbul’a 781 km uzaklıktadır. Kentteki yükseköğretim kurumlan Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Karaman İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Karaman Meslek, Karaman Beden Eğitimi ve Spor, Karaman Sağlık yüksekokullarıdır.

Zengin bir geçmişi olan Karaman yöresinde çok sayıda tarihsel yapıya rastlanır. Günümüzde iç bölümü sağlamlığını koruyan Karaman Kalesi’ni 12. yüzyılda Anadolu Selçuklularının yaptırdığı sanılır. 14. yüzyıldan kaldığı sanılan Yunus Emre Camisi ve Zaviyesi, Hacı Beyler Camisi (1358), Valide Sultan Camisi olarak da bilinen Aktekke (1370), Arapzade Camisi (1374), Dikbasan (Fasih) Camisi (1493), Paşa Camisi (1596), Şeyh Çelebi Mescidi, Hatuniye Medresesi (1381-82), Emir Musa Medresesi (14. yy), İbrahim Bey İmaret Medresesi (1432-33) ve Alaeddin Bey Kümbeti (1391) kentteki öbür tarihsel yapılardır. Alaçatı köyündeki Can Haşan Höyüğü önemli bir Kalkolitik Çağ yerleşmesidir. Merkez ilçe sınırları içindeki önemli tarihsel yapılar arasında Karadağ’ın yüksek kesimlerindeki Binbirkilise adıyla anılan manastır, kilise, şapel, bazilika ve haç planlı yapılar önemlidir. Akçaşehir köyünde Akçaşehir Camisi ve Hadım Göksuyu üstündeki 80 m uzunluğunda Bıçakçı Köprüsü vardır.

  Ağrı Hakkında
Nüfus:
294,705
Yüzölçümü:
11.498,67 km²
Plaka:
04
Telefon kodu:
(472)
Otogar:
Ağrı Otogarı
  Karaman Hakkında
Nüfus:
168,686
Yüzölçümü:
8.868,90 km²
Plaka:
70
Telefon kodu:
(338)
Otogar:
Karaman Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.