Tokat Havaalanı (TJK)

Tokat  Havaalanı (TJK)

Tokat Havaalanı Hakkında

Tokat uçak bileti sahibi olarak Takat'a seyahat etmek için öncelikle neredennereye adresiniz ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde her zaman firmalar tarafından sunulan indirimli fiyatları bulabilirsiniz. İlk kez 1995 yılında havacılık faaliyetleri için kullanılmaya başlanan Tokat Havalimanı; 2001 yılında kapatılmıştır.
2006 yılında pistlerinde ve terminal binasında yapılan değişikliklerle iç hat uçuşlar için tekrar hizmet vermeye başlayan Tokat Havaalanı; şehir merkezinden 20 km uzaklıkta konumlandırılmıştır. Ulaşımın otobüs, servis ve taksilerle sağlandığı alanda 60 araçlık bir de otopark bulunmaktadır. Hemen her mevsim yağış alan bir şehir olan Tokat’ta Karadeniz ve İç Anadolu’da etkin olan iklimlerin özellikleri görülür. Diğer şehirlere oranla nispeten daha yumuşak bir havaya sahiptir. Tokat hava durumu ile ilgili güncel bilgilere de sitemizde ulaşabilirsiniz.
Bereketli topraklarında kurulan her devlet için önemli bir şehir olan Tokat’a ucuza uçak bileti ile seyahat ettiğinizde; bu medeniyetlerden kalan pek çok tarihi ve kültürel eseri ziyaret edebilirsiniz. Tokat’ta bulunduğunuz sürede gezmeniz ve görmeniz gereken yerleri şöyle sıralamak mümkün. Tahta çıkışının 25. yılında Osmanlı padişahı 2. Abdülhamit Anadolu’nun birçok kentine saat kuleleri yaptırmıştır. Tokat’ta bulunan ve şehrin simgelerinden biri olan Saat Kulesi de bunlardandır. Kule 33 metre yüksekliğe sahiptir. Kesme taştan inşa edilen saat kulesinin yapımı 1902 yılında tamamlanmıştır.
Anadolu Selçuklu Devleti’nin şehre mirası olarak günümüzde de varlığını koruyan Mahperi Hatun Kervansarayı; Pazar ilçesinde yer almaktadır. Geniş bir avlusu bulunan kervansaray açık ve kapalı bölümlerden oluşmaktadır. Mahperi Hatun tarafından yaptırılmış olan kervansarayda Anadolu Selçuklu döneminin tüm klasik mimari özellikleri görülmektedir. Mahperi Hatun hükümdar 1. Alaaddin Keykubat’ın eşidir. Online uçak bileti satın alarak şehre seyahat edebilir ve tüm eserleri yakından görebilirsiniz. Antik çağlarda yerleşim olan birçok Anadolu kentinde olduğu gibi Tokat’ta da bir antik şehir kalıntısı bulunmaktadır. Sebastapolis Antik Kenti; Sulusaray ilçesinde yer almaktadır. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmeyen şehirde kullanılan malzeme ve işçilik tarzı göz önünde tutulduğunda M.Ö. 1. yüzyılda kurulmuş olabileceğine dair tahminler bulunmaktadır. Şehir tarihi o kadar eskiye dayanmaktadır ki; şehirde bulunan birçok eserin geçmişi hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Tokat Kalesi de bunlardan birisidir. Şehre hakim bir tepede inşa edilmiş olan kalenin; M.Ö. 5 veya 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.
Ali Paşa Camii; Tokat’ta bulunan en büyük Osmanlı eseri olarak bilinmektedir. Sultan 2. Selim zamanında inşa edilmiş olan camii; Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. Yapımında Mimar Sinan’ın kullandığı mimari üslup benimsenen camii; tek kubbeli olarak yapılmıştır. 700 yıldır Karadeniz ve Anadolu arasında bir geçiş olarak kullanılan Hıdırlık Köprüsü; Selçuklular döneminden kalma bir eserdir. Köprünün üzerinde kurulduğu Hıdırlık Çayı ve çevresi özellikle bahar ve yaz dönemlerinde şehir halkının yoğun olarak geldiği bir mesire alanıdır. Kesme taştan yapılmış olan köprü 5 gözlü ve 151 metre uzunluğa sahiptir.
Ballıca Mağarası; şehirde bulunan en önemli doğal güzelliklerden birisi. Dünya’nın en büyük mağaraları arasında yer alan Ballıca Mağarası; kristalleşmiş kireç taşlarından oluşmaktadır. Ziyarete açık olan mağara bol oksijenli bir havaya ve ortalama 18 derece sıcaklığa sahiptir.

Kuş başı etlerle hazırlanan ve şişe geçirilen sebzelerle lezzetlendirilen Tokat kebabı yörenin en sevilen yemeklerinden. Odun ateşinde pişirilen kebaba lezzet katmak için ayrıca kuyruk yağı da kullanılır. Farklı yörelerde de karşımıza çıkan bakla dolması ve keşkek de Tokat’ta tadılabilir. Bat adı verilen bir çeşit salatanın ana maddesi mercimektir. İçine doğranan sebze ve otlarla harmanlanan mercimek haşlaması soğuk olarak servis edilir. Alışık olduğumuz pekmezlerin aksine beyaz bir rengi olan Zile pekmezi yörede tadabileceğiniz ve satın alabileceğiniz yöresel bir lezzet. Çok şekerli bir tadı olduğundan yerken dikkatli olmakta da fayda var.

Tokat'a Giden Uçak Firmaları
Anadolu Jet Bora Jet

Tokat Havaalanı (TJK) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Tokat Havaalanı Tokat uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Tokat 201 TL
Samsun - Tokat 320 TL
Konya - Tokat 320 TL
Trabzon - Tokat 393 TL
Gaziantep - Tokat 323 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Tokat Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(356) 238 73 30 - 238 73 57 - 238 73 54 -238 73 49
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
238 72 82
Havalimanı Müdürü (Nöbetçi):
238 70 77
Faks:
0(356) 238 73 55 - 238 70 77 - 238 70 79
Adres:
Büyükbağlar Köyü Merkez/Tokat
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Tokat
Hizmete Giriş Yılı:
1995
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTAW
IATA:
TJK
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
560 m²
Coğrafik Koordinatları:
40°18`42"N, 36°22`25"E
Şehre Uzaklık:
20 km
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi
Otopark Kapasitesi:
60 araç

Tokat Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Şub Cumartesi
açık
-5 °C
açık
17 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
0,6 °C
hafif kar yağışlı
18 Şub Pazartesi
hafif kar yağışlı
4,9 °C
hafif kar yağışlı
19 Şub Salı
hafif kar yağışlı
2,4 °C
hafif kar yağışlı
20 Şub Çarşamba
açık
10,3 °C
açık

Tokat Havalimanı Ulaşım Haritası