Nuri Demirağ Havaalanı (VAS)

Nuri Demirağ  Havaalanı (VAS)

Nuri Demirağ Havaalanı Hakkında

Sivas uçak bileti alarak ülkenin her yerinden Sivas’a direkt ve aktarmalı uçuşlar ile yolculuk edebilirsiniz. Adını Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki önemli girişimcilerden biri olan ve havacılık sektörüne katkılarıyla bilinen Nuri Demirağ’dan alan havalimanı; 1957 yılında hizmete girmiştir. İç ve dış hat uçuşların gerçekleştirilebildiği havaalanı şehir merkezinden 23 km uzaklıkta bulunmaktadır. Havaalanı servisleri, otobüs ve taksilerle alana ulaşım kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Yıllık 3 milyon yolcu ağırlama kapasitesine sahip olan alan pist ve terminal binasında yapılan yenilemelerle yolcularını ağırlamaktadır.
Türkiye’de yüz ölçümü bakımından en büyük ikinci il olan Sivas; Anadolu’daki en eski şehirlerden birisidir. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan toprakları birçok tarihi ve kültürel eseri barındırmaktadır. En uygun uçak bileti ile yolculuk ettiğiniz Sivas’ta görebileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz başlıca yerler şöyle sıralanabilir. Kurtuluş Savaşı için önemli noktalardan biri Sivas.
Tüm Dünya’ya yeni Türk Devletinin bağımsızlığının duyurulduğu kongre 1919 yılının 4 - 11 Eylül tarihleri arasında Sivas’ta gerçekleştirildi. Bu kongrenin düzenlendiği bina günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Binada dönemde kullanılan giysiler, eşyalar ve silahlar da sergilenmekte. 4 Eylül Kongre Binası olarak bilinen müze Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele dönemiyle ilgili bilgi edinmek için önemli bir yer.
Online uçak bileti aramanızı sitemizden yapabilirsiniz. neredennereye adresinden size en uygun seferleri listeleyebilir ve firmaların avantajlı fiyat tekliflerinden birini seçerek, bilet alımınızı kolayca tamamlayabilirsiniz. Divriği Ulu Cami; UNESCO tarafından koruma altına alınan eserler arasındadır. Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan yapının 1228 yılında yapıldığı bilinmektedir. Mengücekoğulları zamanında Ahmet Şah ve karısı Melike Turan tarafından yaptırılmıştır. Cami yapısının içinde bir de şifahane bulunmaktadır. Sütun ve kapılarındaki el işlemeleri ile dikkat çeken cami bölgeden çıkarılan tüf türü taşlarla inşa edilmiştir.
Selçukluların eşsiz mimari eserlerinden biri de Sivas’ta bulunan Gök Medresedir. Medrese kapısı ve kapı üzerinde yükselen çifte minaresiyle görkemli bir görüntüye sahiptir. Yontma taştan örülen medrese duvarları 25 metre uzunluğa sahiptir. Selçuklu mimarisinde sıkça görülen süslemeler bu medresede de karşımıza çıkar. Özellikle kapı bölümünde yoğun olarak kullanılan süslemelerde 12 farklı hayvan başı, yıldız ve ağaç motifleri yer almaktadır.
Şehirde bulunan çift minareye sahip bir diğer medrese ise İlhanlılar zamanında yapılan Çifte Minareli Medresedir. 1271 yılında inşa edilen medreseden günümüze sadece heybetli ön cephesi kalmıştır. Taç kapı üzerinde yükselen iki minare çiniler ile süslenmiştir. Sivas Ulu Cami şehirde Selçuklulardan kalan bir miras olarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Kutbeddin Melikşah tarafından yaptırılan caminin 1212 yılında onarımdan geçtiği bilinmektedir.
Sivas’a seyahat ederek tüm bu tarihi eserleri yakından görebilir ve eşsiz fotoğraflar çekerek anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Anadolu’daki şifalı kaplıcalardan biri de Sivas’da bulunmaktadır. Sedef ve romatizmal hastalıklara iyi geldiği bilinen suların içinde bulunan balıkların yaraları iyileştirdiğine inanılır. Kaplıcanın bulunduğu yerde dinlenmek ve konaklamak için tesis de bulunmaktadır. Sivas’ın doğal güzelliklerinden biri Sızır Şelalesi. Şehir sakinleri tarafından piknik yapmak için sık tercih edilen bir yer etrafındaki yeşillikler içindeki mesire alanıyla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Gemerek ilçesinde bulunan şelalenin en önemli özelliği yaz aylarında da kışın olduğu gibi coşkun akmasıdır.
Sivas’ta ne yenir?
Her yörede çeşit çeşit köfte tatmanız mümkün. Sivas köftesini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği içerisine neredeyse hiç baharat katılmaması. Pideyle servis edilen köfte; et çok küçültülmeden elde edilen kıymayla hazırlanır. Yanında sunulan közlenmiş domates ve biberle tadına doyum olmaz. Sebzeli Sivas kebabı; şişe etlerle birlikte patlıcan biber ve domates dizilmesiyle hazırlanır. Şişler dik şekilde ateş üzerine asılarak pişirilir. Madımak Sivas yöresine özgü bir ottur ve bu ottan yapılan sulu yemek şehirde çok sevilir. Yoğurtla karıştırılarak yenilen yemek ıspanak yemeğine benzetilebilir. Katmer ve hıngel de Sivas’ta tatmanız gereken hamur işlerinden.
Sivas'a Giden Uçak Firmaları
Türk Hava Yolları Anadolu Jet Pegasus

Nuri Demirağ Havaalanı (VAS) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Nuri Demirağ Havaalanı Sivas uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Sivas 84 TL
İzmir - Sivas 185 TL
Trabzon - Sivas 457 TL
Adıyaman - Sivas 304 TL
Adana - Sivas 228 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Nuri Demirağ Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(346) 224 86 87 - 224 79 25
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
224 97 47
Faks:
0(346) 224 99 71
Adres:
Sivas Nuri Demirağ Havaalanı
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Sivas
Hizmete Giriş Yılı:
1957
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTAR
IATA:
VAS
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
20,047 m²
Coğrafik Koordinatları:
39°48`51"N, 36°54`09"E
Şehre Uzaklık:
23 km
Ulaşım:
Yolcu Servisleri, Taksi, Belediye Otobüsü
Yükseklik (AMSL):
1596
Otopark Kapasitesi:
356 araç

Nuri Demirağ Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Şub Cumartesi
açık
-5 °C
açık
17 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
-0,8 °C
hafif kar yağışlı
18 Şub Pazartesi
hafif kar yağışlı
2,5 °C
hafif kar yağışlı
19 Şub Salı
hafif kar yağışlı
3 °C
hafif kar yağışlı
20 Şub Çarşamba
açık
5,6 °C
açık

Nuri Demirağ Havalimanı Ulaşım Haritası