Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı (NKT)

Şırnak Şerafettin Elçi  Havaalanı (NKT)

Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı Hakkında

Yurtiçi uçak bileti ile seyahat edilebilen Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı; şuan için sadece iç hat uçuşlara hizmet vermektedir. Havalimanı 2013 yılında açılmış olan yeni bir alandır. Cizre-İdil kara yolu üzerine inşa edilen havaalanı; şehir merkezinden 9 km uzaklıkta konumlandırılmıştır.
Şerafettin Elçi Havaalanına toplu taşıma ve taksiler ile kolayca ulaşım sağlanmaktadır. VIP salonu da bulunan havalimanında yolcuların sağlık ve bankacılık hizmetlerinden yararlanmaları da mümkün. Yıllık 500 bin yolcu ağırlama kapasitesine sahip bulunan havalimanı 3.500 metrekarelik terminal binasında yolcularına hizmet vermektedir.
Sert bir karasal iklimin etkili olduğu Şırnak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en doğusunda yer almaktadır. Kışların çok soğuk ve kar yağışlı geçtiği şehirde yazlar çok sıcak yaşanır. Güncel Şırnak hava durumu bilgisine ulaşmak ve indirimli uçak biletleri satın almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Size en uygun seferler için aramanızı yapabilir ve listelediğiniz seferler arasında karşılaştırma yaparak hızlıca Şırnak uçak bileti satın alabilirsiniz. Şehir toprakları içinde yer alan Cizre ve Cudi Dağı önemli tarihi noktalardır. Çok eski zamanlara kadar götürülen şehir tarihi Nuh Tufanından öncesine dayandırılmaktadır. İnanışa göre Nuh Tufanından sonra Hz. Nuh’un gemisi Cudi Dağına oturmuştur. Kutsal kitap Kuran-ı Kerim’de Hud Suresi’nde bu konuyla ilgili bir de ayet yer almaktadır. Tufandan sonra şehrin sert havasından korunmak için Hz. Nuh ve oğullarının şehri yazlık ve yayla olarak tekrar inşa ettikleri rivayet edilir. Cudi Dağı’nın kuzeyinde inşa edilen yeni şehre “ Şehr-i Nuh” da denmiştir.
Ucuz uçak biletleri ile yolculuk ederek Şırnak’ta bulunan tarihi eserleri görmek ve anlatılan efsaneleri yerinde dinlemek için Şırnak uçak biletlerini sitemizden satın alabilirsiniz. Bu zengin tarihe sahip şehre online uçak bileti ile seyahat ettiğinizde Şırnak’ta bulunduğunuz sürede gezebileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz yerlerin başlıcalarını şöyle sıralamak mümkün. Finik Ören Yeri; Şırnak’ın Cizre ilçesinde yer almaktadır. M.Ö. 4 bin yılından kalma olduğu düşünülen bölgede mağaralara oyularak yapılan evlerin yanı sıra saray ve kervansaray yapıları da bulunmaktadır.
Finik Kalesi ve ören yerinde bulunan yapılara işlenen kadın erkek figürlü kabartmalar ise dikkat çekici niteliktedir. Cizre halkının günümüzde serinlemek ve piknik yapmak amacıyla bir mesire alanı olarak yararlandığı Kasrik Ören Yeri; Sazirka adıyla da anılmaktadır. Antik şehir kalıntılarının bulunduğu bölgede ayrıca köprüler ve su bentleri de bulunmaktadır. İlk çağlardan beri yerleşim olan Şırnak’ta birçok ören yeri ve tarihi kalıntı bulunmaktadır. Bazebde Ören Yeri de bunlardan birisidir. Dicle nehrinin kıyısında kurulmuş olan bu kent; hala ayakta duran taş köprüsü ile her yıl binlerce ziyaretçi çekmektedir.
Cizre Ulu Camii; Hz. Ömer zamanında camiye dönüştürülmüş olan eski bir kilisedir. Yapıldığı dönemden beri varlığını sürdüren bu cami farklı devletler zamanında da ibadet için kullanılmıştır. Selçuklu döneminde yapılan ejderli kapı tokmağı caminin en dikkat çeken parçalarından birisiydi.
Günümüzde Selçuklu estetiğini en iyi şekilde yansıtan eserlerden biri olan bu tokmak İstanbul’da bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmektedir. Şehir tarihi başlatan Nuh Peygamberin türbesi de Şırnak’ta bulunmaktadır. Yapılan yenileme ve düzenleme çalışmalarının ardından türbe ziyaretçilere açılmıştır. Kutlık adı verilen bir çeşit içli köfte Şırnak mutfağına has olan lezzetlerden birisidir. Kıyma kullanılarak hazırlanan iç harç bulgur ve yarmanın yoğrulmasıyla elde edilen dış harçla kaplanır ve kızgın yağda kızartıldıktan sonra servis edilir. Perde pilavı Şırnak ve civar illerde sık pişirilen bir yemek. Yapılış ve lezzetinde çok büyük farklar olmayan bu lezzet Şırnak’ta tadabileceğiniz lezzetler arasında. Şırnak’ta tadım listenize eklemeniz gereken diğer lezzetler ise şöyle; serbidev, kipe, hekehaşandi, şımşipe, bırınzer, fıreydin ve suryaz.
Şırnak'a Giden Uçak Firmaları
Türk Hava Yolları

Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı (NKT) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı Şırnak uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Şırnak 201 TL
Ankara - Şırnak 164 TL
İzmir - Şırnak 282 TL
Antalya - Şırnak 280 TL
Bodrum - Şırnak 327 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(486) 636 77 00 - 01 - 02
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
636 77 05
Faks:
0(486) 636 77 07
Adres:
Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Şırnak
Hizmete Giriş Yılı:
2013
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTCV
IATA:
NKT
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
6,600 m²
Coğrafik Koordinatları:
ARP 37°21`50"N,42°03`36"E
Şehre Uzaklık:
50 km
Ulaşım:
Toplu Taşıma/ Taksi
Yükseklik (AMSL):
2038 FT
VİP:
Var
Banka Hizmetleri:
Var
Sağlık Hizmetleri:
Var
Otopark Kapasitesi:
300 araç

Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
8,2 °C
açık
21 Şub Perşembe
hafif kar yağışlı
4,4 °C
hafif kar yağışlı
22 Şub Cuma
kar yağışlı
3 °C
kar yağışlı
23 Şub Cumartesi
kar yağışlı
2,1 °C
kar yağışlı
24 Şub Pazar
hafif yağmur
5,9 °C
hafif yağmur

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Ulaşım Haritası