Sinop Havaalanı (SIC)

Sinop Havaalanı (SIC)

Sinop Havaalanı Hakkında

Türkiye’nin her şehrinden Sinop uçak bileti ile aktarmalı uçuşlarla ulaşabilirsiniz. Yıllık 150 bin yolcu ağırlama kapasitesine sahip olan Sinop Havalimanı şehir merkezinden 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. 2001 yılında kapatılmasına rağmen 2008 yılında tekrar hizmete alınan Sinop Havaalanına haftanın her günü İstanbul’dan direkt uçuşlar gerçekleştirilmektedir. İç ve dış hat uçuşların yapılabildiği havalimanına taksi ve havaalanı servisleriyle kolayca ulaşım sağlanabiliyor.
Sinop bulunduğu konum itibarı ile toprakları üzerinde varlık gösteren devletler tarafından önemli bir liman şehri olarak görülmüştür. Karadeniz’in çok dalgalı ve hırçın olarak adlandırılan suları Sinop limanlarında sakin bir hal alır. Tarihte sakin suları nedeniyle Sinop suları Akdeniz adıyla da anılmıştır. Limana inşa edilen kale ve surlar ile şehri kuşatan dik dağlar nedeniyle Sinop korunaklı bir yerleşim halini almıştır. Tarih boyunca bu öneminden dolayı ticari ve kültürel faaliyetlerin yoğun yaşandığı bir yer olmuştur. Ayrıca Sinop’a inşa edilen tersane özellikle Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde bölgenin askeri üs olarak ön plana çıkmasına da neden olmuştur.
En uygun uçak bileti sahibi olarak yolculuk ettiğiniz Sinop’ta geçmiş medeniyetlerden kalan izlerin peşinde ziyaret etmeniz ve görmeniz gereken yerleri şöyle sıralayabiliriz. 25 metre yüksekliği ile Sinop Limanında bulunan Sinop Kalesi M.Ö. 7. yy’da yapılmıştır. Şehrin korunması amacıyla inşa edilen kale; farklı devletler döneminde onarımlardan geçmiştir. Ve varlığını günümüzde de sürdürmektedir. İki giriş kapısı bulunan kaleden eşsiz Sinop ve Karadeniz manzarasını izlemenizi mutlaka öneririz. 4 bin yıl önce Gaskalılar tarafından tersane olarak inşa edilen ve 1887 yılında cezaevine çevrilen Tarihi Sinop Cezaevi günümüzde bir müze olarak ziyaret edilebilmektedir. Uçak bileti sorgulama işleminizi neredennereye üzerinden yaparak firmaların indirimli fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Seyahatinizi planladığınız tarihten daha önce biletinizi alırsanız kampanyalardan da yararlanabilirsiniz.
Alaaddin Camii; şehirde Selçuklulardan kalma bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır. Avlusunda bir türbe ve şadırvanın da bulunduğu camii 5 kubbeye sahiptir. 1267 yılında tamamlandığı bilinen camii Selçuklu mimarisinin Anadolu’daki en gelişmiş örneklerinden birisidir. Balatlar Kilisesi Roma döneminde inşa edildiği tahmin edilen bir yapıdır. İlk yapılışında tiyatro veya hamam olarak kullanılmış olabileceği düşünülen yapı Bizanslılar tarafından kiliseye çevrilmiştir. Binanın dış cephesi bir kalıntı olarak görülse de içerisinde pek çok sağlam fresk bulunmaktadır. Karakum plajı yazın şehrin en çok tercih edilen noktalarından. Karadeniz’in serin sularında serinlemek ve ya kumlarda yatıp güneşlenmek isteyenler burada bolca vakit geçiriyor. Çevrede yüzyıllar önce aktif olan yanardağların püskürttüğü kül ve kumlar nedeniyle deniz dibi ve sahil siyah kumlarla kaplı. Bu nedenle burası Karakum olarak adlandırılmış. Kafeteryanın da bulunduğu plajda şemsiye ve şezlong kiralamanız da mümkün.
Nokul Sinop’un en sevilen lezzetlerinden. Un ve suyla oluşturulan mayalı hamurdan açılan yufkaların içine; soğan ve kıyma ile hazırlanan harç konulur. Bu harcın içine isteğe göre ceviz ve üzüm de eklenebilir. Rulo şekli verilerek tepsiye yerleştirilen nokul fırında pişirilir ve servis edilir. Mısır çorbası adına bakılarak içinde sadece mısır olduğu düşünülse de aslında birçok üründen oluşur. Barbunya, soğan, kemikli et ve bamya eklenen çorba sağlıklı ve doyurucu bir seçenek.
Sinop'a Giden Uçak Firmaları
Türk Hava Yolları BoraJet

Sinop Havaalanı (SIC) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Sinop Havaalanı Sinop uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Sinop 279 TL
İzmir - Sinop 311 TL
Ankara - Sinop 469 TL
Trabzon - Sinop 307 TL
Diyarbakır - Sinop 364 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Sinop Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(368) 271 56 08 - 271 56 09
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
271 56 05
Faks:
0(368) 271 56 06
Adres:
Bostancılı Köyü Havaaalanı Yolu Merkez/Sinop
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Sinop
Hizmete Giriş Yılı:
1993
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTCM
IATA:
SIC
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
650 m²
Coğrafik Koordinatları:
42°00`57"N, 35°03`59"E
Şehre Uzaklık:
8 km
Ulaşım:
Taksi + THY Otobüs
Yükseklik (AMSL):
32 Feet
Otopark Kapasitesi:
86 araç

Sinop Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
10,6 °C
açık
21 Şub Perşembe
hafif yağmur
9,3 °C
hafif yağmur
22 Şub Cuma
hafif yağmur
6,9 °C
hafif yağmur
23 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
7,2 °C
hafif kar yağışlı
24 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
1,4 °C
hafif kar yağışlı

Sinop Havalimanı Ulaşım Haritası