Siirt Havaalanı (SXZ)

Siirt  Havaalanı (SXZ)

Siirt Havaalanı Hakkında

Türkiye’nin her yerinden Siirt’e direkt ve aktarmalı uçuşlarla indirimli Siirt uçak bileti sahibi olarak kolayca uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.İç hat uçuşların gerçekleştirildiği Siirt Havalimanı 1994 yılından beri hizmettedir. Şehir merkezinden 14 km uzaklıkta bulunan Siirt Havaalanının yapılan yenileme çalışmaları ile pistlerinde iyileştirmeler gerçekleştirilmiş ve geniş gövdeli uçakların iniş kalkışları kolaylaştırılmıştır. Yolculara daha hizmet sunabilmek için havalimanı pist ve terminallerinde yenileme ve iyileştirme çalışmaları da devam etmektedir.
Tüm mevsimlerin belirgin özellikleri ile yaşandığı Siirt; Güneydoğu Anadolu’da bulunmaktadır. Karasal iklimin etkin olduğu il dağlık bir alan üzerinde kuruludur. Gece ile gündüz arasında yüksek ısı farklarının görüldüğü şehirde kışlar sert ve yağışlı yazlar ise kurak geçmektedir. En ucuz uçak biletleri ile yolculuk edilen Siirt’te bulunmak için en uygun dönem yağışların daha az olduğu ve sıcaklıkların ani yükseliş veya düşüş göstermediği ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Siirt hava durumu ile ilgili güncel bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. 

Mezopotamya ve Anadolu arasında bir bölgede bulunan Siirt, çevresi ve topraklarında farklı medeniyetlerin etkisini taşımaktadır. Yapılan araştırma ve kazılarda antik çağlardan beri yerleşim olduğu anlaşılan şehirde görmeniz gereken önemli yerler ve eserler şöyle sıralanmaktadır. Derzin Kalesi; ildeki en dik tepelerden birinde yer almaktadır. Gözetleme kuleleri hala sağlam bir biçimde bulunan kale Bizans döneminden kalma bir eserdir.
Şehirde hüküm süren Selçuklu Devleti’nden kalma önemli bir eser Ulu Camii. Sultan Mugizüddin Mahmut tarafından yaptırıldığı bilinen cami; Selçuklu mimarisinin tipik bir örneği olarak karşımıza çıkar. Çini işçiliğinin yapılarda çokça kullanan Selçuklular bu caminin minaresinde de çini süslemeler kullanmışlardır. Bu nedenle halk arasında camii çinili minare olarak da adlandırılmaktadır. Sitemizde size en uygun uçak seferleri arasından seçiminizi yaparak biletinizi satın alabilir ve Siirt’e uçarak şehirdeki tarihi ve kültürel eserleri yakından görebilirsiniz.
Siirt’in Baykan ilçesinde İslam için önemli şahsiyetlerden biri olan Veysel Karani adına yaptırılmış bir türbe bulunmaktadır. Hz. Muhammed ile aynı dönemde yaşamasına rağmen onu göremeyen Veysel Karani’nin anlatılan hikayesi şöyledir. Veysel Karani Müslümanlığı seçer ve İslam Peygamberi Hz. Muhammed’i yakından görmek için Mekke’ye gitmek ister. Ancak annesi çok yaşlıdır ve ona bakacak başka kimse de olmadığından oğlunun yanından ayrılmasına izin vermez. Bu nedenle Veysel Karani çok istemesine rağmen Peygamberi ziyaret etmeye gidemez. Müslümanlıkta anneye saygıyı ve anne sevgisinin ne derecede olması gerektiğini gösterdiği için de İslam tarihinde önemli bir yeri vardır. Bu durumdan haberdar olan Peygamber ise Veysel Karani’ye kendi hırkasını gönderir. Günümüzde bu hırka Veysel Karani soyundan gelen kişiler tarafından korunmaktadır ve her sene Ramazan ayında İstanbul’da bulunan Hırka-i Şerif Camisinde ziyaretçilere açılmaktadır. Veysel Karani katıldığı Sıffin Savaşı sırasında şehit olur. Şehitlerini kendi topraklarına gömmek isteyen kabileler naaşlarını almak istediklerinde Veysel Karani için 3 kabile ortaya çıkar. Her bir kabile naaşın kendilerine verilmesi konusunda ayak diretir ve anlaşmaya varılamaz. Hz. Ali şehidi kendisinin koruması altına aldığı söyler ve kabile başkanları dağılır. Ertesi sabah bir mucize olarak kabilelere verilen tabutların içinde her kabile Veysel Karani’yi görür ve şehidin kendilerine verildiğini düşünerek naaşla birlikte yola çıkarlar. Bu nedenle Veysel Karani’nin farklı yerlerde adına yapılmış türbeleri bulunmaktadır. Ancak asıl naaşın nereye ve ne zaman gömüldüğüne dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
Siirt yemekleri genelde bulunduğu bölgenin özelliklerini taşısa da yöreye has olarak hazırlanan yemekler de bulunmakta. Perde pilavı Siirt’te en çok sevilenler arasında. Hazırlanan ince hamur yemeğin hazırlanacağı tencerenin içine yayılır. Ayrı bir yerde pişirilen tavuklu iç pilav bu hamurun içine dökülür ve etrafı tamamen kapatılarak her tarafı kızaracak şekilde çevirilerek pişirilir. Siirt Büryanı adı verilen yemek bir çeşit kuyu kebabıdır. Kuzu eti açılan kuyulara sarkıtılarak uzun süre pişirilir ve sonrasında biraz da fırında kaldıktan sonra yenilir.  Kitel; bir çeşit içli köfte, yörede cokat adı verilen bumbar dolması ve aside Siirt’in en çok bilinen diğer lezzetleri. 


Siirt'e Giden Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları 
AnadoluJet 
BoraJet

Siirt Havaalanı (SXZ) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Siirt Havaalanı Siirt uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
Ankara - Siirt 204 TL
Erzurum - Siirt 323 TL
Gaziantep - Siirt 321 TL
İstanbul - Siirt 229 TL
Trabzon - Siirt 323 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Siirt Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(484) 254 22 02 (4 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
254 20 01
Faks:
0(484) 254 20 02
Adres:
Siirt Havaalani
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Siirt
Hizmete Giriş Yılı:
1994
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTCL
IATA:
SXZ
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
774 m²
Coğrafik Koordinatları:
37°58`41"N, 41°50`21"E
Şehre Uzaklık:
14 km
Yükseklik (AMSL):
2000 FT (610 M)
VİP:
Var

Siirt Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
8,8 °C
açık
21 Şub Perşembe
hafif yağmur
7,1 °C
hafif yağmur
22 Şub Cuma
hafif kar yağışlı
6,7 °C
hafif kar yağışlı
23 Şub Cumartesi
kar yağışlı
5,3 °C
kar yağışlı
24 Şub Pazar
hafif yağmur
5,9 °C
hafif yağmur

Siirt Havalimanı Ulaşım Haritası