Şanlıurfa Gap Havaalanı (GNY)

Şanlıurfa Gap Havaalanı (GNY)

Şanlıurfa Gap Havaalanı Hakkında

Şanlıurfa uçak biletleri ile Şanlıurfa’ya direkt ve aktarmalı uçuşlar ile seyahat edebilirsiniz. 2007 yılında açılarak hizmete giren Şanlıurfa GAP Havalimanından; iç ve dış hat uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Şehir merkezinden 35 km uzaklıkta konumlandırılan GAP Havaalanına ulaşım; otobüs, servis ve taksilerle kolayca sağlanmaktadır. 

Farklı etnik kökenlerden gelen insanların bir arada yaşam sürdüğü Şanlıurfa; antik çağlardan beri önemli bir dini merkez olarak görülmüştür. Dünya’da bilinen ilk mabet bu şehirde bulunur. Kutsal dinlerde söz edilen mucizelerin ve olayların çoğu Urfa ve çevresinde geçmektedir. Her din için önemli bir şehir olan Şanlıurfa’ya ucuza uçak bileti ile ulaştığınızda zengin bir kültürel mirasla karşılaşırsınız.
Peygamberler Şehri olarak da adlandırılan Şanlıurfa’da bulunduğunuz sürede görebileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz yerleri şöyle sıralayabiliriz. Tarihte anlatıla gelen mucizelerden biri de İbrahim Peygamber ile ilgili olandır. Hükümdar Nemrut tarafından cezalandırılan Hz. İbrahim ateşe atılmak istenir. Hazırlanan ateş yanarken Hz. İbrahim günümüzde kale bulunan yerden ateşe atılır ve o anda ateş suya içerisinde yanan odunlar da balıklara dönüşür. Şanlıurfa şehir merkezinde bulunan ve şehrin simgesi durumunda bulunan Balıklı Göl bu hikaye ile gezdirilir ziyaretçilere. Bu nedenle balıklar ve göl kutsal kabul edilir. Şanlıurfa’da bulunurken burayı görmeden şehirden ayrılmamalısınız.
Eyyub Nebi Mağarası şehirde kutsal kabul edilen bir başka yer. Eyyub Peygamberin çektiği çileden kurtulduğu ve sularında şifa bulduğu yer olarak bilinir. Şifalı olduğuna inanılan suları ile bu yer; özellikle yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Online uçak bileti satın almak için neredennereye her zaman size en uygun fiyatları sunmaktadır.
Sitemizden bilet aramanızı yaparak şehre seyahat edebilceğiniz firmalar ve fiyatlar arasında karşılaştırma yapabilir, bilet alımınızı kolayca tamamlayabilirsiniz. 

Harran Ovası; Dünya’da yerleşimin olduğu ilk yerlerden biri olarak bilinir. Harran Evleri yörenin en çok dikkat çeken yapılarıdır. Kubbeleri ile uzaklardan bakıldığı zaman çadırları andıran bu evler günümüzde turistik bir mekan halini almıştır. Yöresel kıyafetler ile fotoğraf çektirebildiğiniz evlerde, yöreye has acı bir kahve türü olan mırra içebilir ve Dünya’daki ilk üniversitenin kalıntılarını görebilirsiniz. Urfa’da özellikle şehir merkezinde Balıklı Göl civarında görebileceğiniz taş konaklar şehir mimarisinin en güzel örnekleridir. Geniş avlularıyla tanınan bu yapılardan en meşhuru Sakıbın Köşkü’dür.
Birecik Barajının inşasının tamamlanmasıyla sular altında kalan Halfeti özellikle fotoğrafçıların ve dalgıçların ilgi gösterdikleri bir yer. Tekne turları ile gezinti yapabileceğiniz Halfeti; tarihin sular altında saklandığı bir akvaryum gibi adeta. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde büyük yatırımlar yaparak bölgeyi ekonomik açıdan canlandırma amacıyla yola çıkılan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan GAP’ın bir ayağı Atatürk Barajı. Ülkenin en büyük barajı konumunda olan bu baraj çevresindeki piknik alanı ile şehirde yaşayanların özellikle bahar ve yaz aylarında sıkça geldikleri bir yer. Bozova’da özel olarak inşa edilen seyir terasından bu yapı ve çevresinin eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. 

Urfa’da ne yenir?
Urfa mutfağı ile Türkiye’nin öne çıkan şehirlerinden. Yörede yetişen ve otlayan koyunların etinden hazırlanan Urfa Kebabı en çok sevilen lezzetlerden biri. Kebabın yanında bostana adı verilen salata da mutlaka hazır olmalı. Avrat salatası olarak da adlandırılan bu salata rendelenmiş domatesin içine biber, sumak, nane, nar ekşisi katılarak hazırlanır. Yemeklerin üzerine ise yörede en çok tüketilen kahve olan mırrayı içebilirsiniz. Acı ve koyu olan bu mırra; sert bir kahve olduğu için küçük fincanlarda servis edilir.  


Şanlıurfa'ya Giden Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları 
Anadolu Jet 
Pegasus 
Onur Air

Şanlıurfa Gap Havaalanı (GNY) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Şanlıurfa Gap Havaalanı Şanlıurfa uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Şanlıurfa 124 TL
Ankara - Şanlıurfa 79 TL
Antalya - Şanlıurfa 229 TL
Bodrum - Şanlıurfa 229 TL
Adana - Şanlıurfa 156 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Şanlıurfa Gap Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(414) 378 11 11 - 378 11 18 (8 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
378 11 20
Havalimanı Müdürü (Nöbetçi):
378 11 22 (FAX)
Faks:
0(414) 378 11 21
Adres:
Şanlıurfa-Diyarbakır Yolu 63000 Merkez Şanlıurfa
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Şanlıurfa
Hizmete Giriş Yılı:
2007
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTCS
IATA:
GNY
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
12,000 m²
Coğrafik Koordinatları:
37°27`24"N, 38°54`29"E
Şehre Uzaklık:
35 km
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi
Yükseklik (AMSL):
2708 FT
VİP:
Var
Cafe Restoran:
Var
Sağlık Hizmetleri:
Var
Otopark Kapasitesi:
491 araç

Şanlıurfa Gap Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
13,3 °C
açık
21 Şub Perşembe
hafif yağmur
9,7 °C
hafif yağmur
22 Şub Cuma
hafif yağmur
9,6 °C
hafif yağmur
23 Şub Cumartesi
hafif yağmur
9 °C
hafif yağmur
24 Şub Pazar
açık
11,6 °C
açık

Şanlıurfa Gap Havalimanı Ulaşım Haritası