Samsun Çarşamba Havaalanı (SZF)

Samsun Çarşamba Havaalanı (SZF)

Samsun Çarşamba Havaalanı Hakkında

Samsun’a gerçekleşen uçak yolculuklarının son durağı Çarşamba Havalimanıdır. Online Samsun uçak bileti alarak ülkenin her şehrinden Samsun’a ulaşım sağlayabilirsiniz. 1958 -1999 yılları arasında hizmet veren Samsun Havaalanının yolcu trafiği ve uçakların boyutları nedeniyle yetersiz kalmasından dolayı, Çarşamba Havaalanı’nın açılmasına karar verilmiştir. 1999 tarihinde hizmete giren havalimanı her türlü uçağın kötü hava koşullarında bile iniş ve kalkış yapmasına imkan veren teknolojilerle donatılmıştır. Şehir merkezinden 25 km uzaklıkta bulunan havalimanından iç ve dış hat seferler gerçekleştirilmektedir. Alana ulaşım otobüs, servis ve taksilerle sağlanmaktadır.
En uygun uçak bileti sahibi olarak yolculuk edilebilen Samsun Orta Karadeniz’de yer almaktadır. Yeşilırmak ve Kızılırmak gibi ülkenin en önemli iki akarsuyunun arasında bulunan toprakları tarım için çok elverişlidir. Türkiye’nin önde gelen tarım şehirlerinden biri olan Samsun bu ırmakların beslediği topraklarında gelişmiş bir bitki örtüsüne de ev sahipliği yapar. Akarsuların oluşturduğu deltalar canlı türleri içinde önem taşımaktadır. Deltada 312 farklı kuş türü varlık göstermektedir.  Samsun’da iki farklı iklimin özellikleri görülür. Kıyı kesimlerinde etkili olan Karadeniz iklimi ve iç kesimlerde etkisini gösteren karasal iklim. Doğu Karadeniz ile kıyaslandığında daha az yağış alan Samsun’da yazlar ise aynı bölgeye göre daha sıcak geçmektedir. Kıyı kesimlerinde yaz mevsimi daha çok kurak geçerken kışlar ılık yaşanmaktadır. Yağışlar yağmur şeklinde görülür, Samsun bölgesinde kar etkisini fazla göstermez. Samsun hava durumu ile ilgili güncel bilgilere ulaşmak ve ucuza uçak bileti satın almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Şehrin simgesi Atatürk Anıtıdır. Milli mücadele anısına yapılan anıtta kullanılan kabartmalar Kurtuluş Savaşı dönemine göndermeler yapar. Bronzdan yapılan heykelde şaha kalkmış bir atın üzerinde askeri kıyafetleri ile Atatürk tasvir edilmiştir. Avusturyalı Heykel Heinz Kreppel’in ellerinden çıkan heykel 9 metreye yaklaşan boyutuyla ülkedeki yüksek heykeller arasında yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı dendiğinde aklımıza ilk gelen şüphesiz Atatürk’ün savaşı başlatmak üzere Samsun’a doğru yola çıktığı Bandırma Vapurudur. Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykellerinin de bulunduğu Bandırma Vapuru Samsun’da birebir boyutlarında yeniden inşa edilmiş ve müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Samsun’da Kurtuluş Savaşı dönemine ait bilgiler edinebileceğiniz ve Atatürk’ün kullandığı eşyaları görebileceğiniz bir başka yer ise Gazi Müzesi. Atatürk’ün Bandırma Vapuru’yla gerçekleştirdiği yolculuğun ardından 19 Mayıs 1919’da kaldığı Mıntıka Palas Oteli müzeye dönüştürülerek eşyalar burada sergilenmeye başlanmıştır.
Samsun Anadolu’da yer alan en eski yerleşim yerlerinden biridir. Şehir çevresinde tarihi medeniyetlere ilişkin yapılan kazılardan elde edilen eserler Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir. Antik Amisos kentinde gün yüzüne çıkarılan mozaiklerin yanı sıra müzede antik çağlardan kalma eserleri de görebilirsiniz.  138 yıl boyunca toprak altında kaldıktan sonra gün yüzüne çıkan Samsun Kalesi şehre Danişmentliler tarafından miras bırakılan bir eserdir. Deniz kıyısında inşa edilen kalenin yapım yılı 1192 olarak bilinmektedir. 1884 yılında Batumlu Hacı Ali tarafından yaptırılan Büyük Cami halk arasında Valide Camii olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni camide yapılan onarım çalışmalarının Padişah Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından üstlenilmesidir. Ahşap minber ve mermer mihrabı bulunan cami Samsun Kalesi’nin yakınında yer almaktadır.
Samsun’da ne yenir? Samsun pidesi ile ünlü bir şehirdir. Adını Samsun’un bir ilçesinden alan Bafra pidesinin diğer pidelerden farkı; malzemesinin içinde olmasıdır. Kapalı olarak servis edilen pideyi Bafra başta olmak üzere Samsun’da her yerde en lezzetli haliyle tadabilirsiniz. Hamur işleri Samsun’da sıkça pişirilir ve sevilerek tüketilir. İçli mantı bu yemeklerden birisi. Hazırlanan mantılar bir süre fırında pişirilir ve sosuyla birlikte haşlanır. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek servis edilen mantıların iç harcında kıyma ve ceviz kullanılır. Bu lezzetlerin dışında nokul, baklalı sarma, halukça, kaz pilavı, fasulye turşusuyla yapılan kavurma, oymaağaç kebabı şehirdeyken yemenizi önereceğimiz yemekler arasında. 

Samsun'a Giden Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları Pegasus SunExpress  Onur Air BoraJet Lufhansa

Samsun Çarşamba Havaalanı (SZF) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Samsun Çarşamba Havaalanı Samsun uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Samsun 74 TL
Ankara - Samsun 74 TL
İzmir - Samsun 179 TL
Adana - Samsun 228 TL
Bodrum - Samsun 271 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Samsun Çarşamba Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(362) 844 88 30
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
844 88 45
Havalimanı Müdürü (Nöbetçi):
844 88 47
Faks:
0(362) 844 88 46 - 844 88 47
Adres:
Çınarlık Bld. Samsun Çarşamba Havaalanı Girişi
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Samsun
Hizmete Giriş Yılı:
1998
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTFH
IATA:
SZF
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
11,500 m²
Coğrafik Koordinatları:
41°15`56"N, 36°32`55"E
Şehre Uzaklık:
25 km
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi
Yükseklik (AMSL):
5,09M
Banka Hizmetleri:
Var
Otopark Kapasitesi:
246 araç

Samsun Çarşamba Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
8 °C
açık
21 Şub Perşembe
orta şiddetli yağmur
8,1 °C
orta şiddetli yağmur
22 Şub Cuma
hafif yağmur
6,7 °C
hafif yağmur
23 Şub Cumartesi
orta şiddetli yağmur
7,3 °C
orta şiddetli yağmur
24 Şub Pazar
kar yağışlı
1,9 °C
kar yağışlı

Samsun Çarşamba Havalimanı Ulaşım Haritası