Muş Havaalanı (MSR)

Muş  Havaalanı (MSR)

Muş Havaalanı Hakkında

Her gün Ankara ve İstanbul’dan düzenlenen direkt seferlerle en uygun Muş uçak bileti sahibi olarak ulaşabileceğiniz Muş Havalimanı; 1992 yılından beri hizmettedir. Şehir merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Muş Havaalanına taksi ve servislerle kolayca ulaşım sağlanmaktadır. Muş tarihi ulaşılan bilgiler doğrultusunda Urartular dönemiyle başlamaktadır. Bu medeniyetten kalma eserler şehrin önemli turistik eserleridir. Sert karasal iklim özellikleri görülen şehirde yazlar çok sıcak ve kurak geçerken, kışlar çok soğuk ve bolca kar yağışlı yaşanmaktadır. Muş hava durumu ile ilgili güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Şehirdeki iklim özelliklerinden yararlanılarak bölge bir kış turizmi merkezi haline getirilmeye çalışılmaktadır. Bu konuyla ilgili yatırımlara başlanmıştır. Yurtiçi uçak bileti ile seyahat gerçekleştirdiğiniz Muş’ta görmeniz ve gezmeniz gereken yerleri şöyle sıralamak mümkün. Şehir tarihte önemli medeniyetlerin hükmü altında bulunan topraklarında sayısız eserlerle tarihi ve kültürel bir mirası barındırmaktadır. 

Arak Manastırı Muş’a Roma döneminden kalma bir kilisedir. Arak ya da diğer adıyla Kepenek köyünde bulunan manastır Karaçavuş Dağları ile çevrili bir yaylada kalıntı halinde görülebilmektedir. Manastır kalıntılarının birkaç yüz metre ilerisinde de çan kulesi bulunmaktadır. Manastıra ismini veren Arak köyü önceleri üzüm ambarlarının bulunduğu ve üzüm şırası yapılan bir yer olarak bilinmektedir. Arak kelimesi de Farsçada şarap anlamında kullanılmaktadır.
Uçak bileti sorgulama ve satın alma işleminizi neredennereye adresinde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Şehre ulaşabileceğiniz firmaları ve sundukları cazip fiyatları bir arada görüntüleyebilirsiniz. Muş Kalesi’nin kimler tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.  Şehrin merkezinden Muş’a hakim bir tepede konumlandırılan kale Hz. Ömer zamanında Arap egemenliğine girmiştir. Tarihte Ermeni ve Moğol istilalarına karşı şehrin korunmasında etkin olan kale; günümüzde çevresinin park haline getirilmesinin ardından Muş halkı tarafından çokça zaman geçirilen bir piknik alanı haline gelmiştir. Murat Köprüsü şehir merkezinden 10 km mesafede Muş-Varto yolu üzerinde yer almaktadır. 143 metre uzunluğa sahip olan köprünün yapım yılı tam olarak bilinmemekle birlikte taşıdığı mimari yapım özellikleri ile Selçuklular döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. 12 gözlü olarak inşa edilen köprü günümüzde tam ortası yıkılmış halde görülebilmektedir. Alaaddin Bey hamamı 18. yüzyılda şehirde vali olarak görev yapan Alaaddin Bey tarafından yaptırılmıştır. Vali aynı tarihlerde şehre bir de camii inşa ettirmiştir. Şehir merkezinde bulunan hamamın en ilgi çeken yanı süslemelerinde kullanılan bitki ve hayvan kabartmalı motifleridir. Hamamın loca olarak kullanılan kısmının girişinde bulunan kapı üstünde yer alan kaplumbağa kabartması ise bu motifler arasında en dikkat çekenidir.  

Anadolu şehirlerinin hemen hepsinde adı Ulu olan bir camii bulunmaktadır. Döneminde önemli konumlarda bulunan kişiler tarafından yaptırılan bu camiler; şehrin en eski ve en büyük camileri olarak dikkat çekerler. Muş’ta bulunan Ulu Camii Şeyh Muhammed-i Mağribi tarafından inşa ettirilmiştir. Mağribi’nin türbesi de cami avlusunda yer almaktadır. İnşa edildiği tarihi kesin olarak bilinmeyen camiinin yapım özellikleri göz önüne alındığında 14. yy eseri olduğu tahmin edilmektedir. Caminin yaşanılan depremlerle zarar gören minare bölümü 1968 ve 1972 yıllarında aslına uygun olarak bakım ve tamirat görmüştür. 

Muş'a Giden Uçak Firmaları 

Türk Hava Yolları 
AnadoluJet   

Muş Havaalanı (MSR) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Muş Havaalanı Muş uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Muş 269 TL
Ankara - Muş 104 TL
Gaziantep - Muş 276 TL
İzmir - Muş 280 TL
Trabzon - Muş 278 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Muş Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(436) 250 00 04 - 250 00 09
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
250 00 00
Faks:
0(436) 250 00 01
Adres:
Çukurbağ Köyü Muş Havaalanı Merkez/Muş
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Muş
Hizmete Giriş Yılı:
1992
Havaalanı Statüsü:
Sivil / Askeri
ICAO Kodu:
LTCK
IATA:
MSR
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
1,503 m²
Coğrafik Koordinatları:
38°44`41"N, 41°39`14"E
Şehre Uzaklık:
18
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi
Otopark Kapasitesi:
40 araç

Muş Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
5,6 °C
açık
21 Şub Perşembe
hafif kar yağışlı
1,6 °C
hafif kar yağışlı
22 Şub Cuma
hafif kar yağışlı
-0,7 °C
hafif kar yağışlı
23 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
0,8 °C
hafif kar yağışlı
24 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
4 °C
hafif kar yağışlı

Muş Havalimanı Ulaşım Haritası