Muğla Milas Bodrum Havaalanı (BJV)

Muğla Milas Bodrum  Havaalanı (BJV)

Muğla Milas Bodrum Havaalanı Hakkında

Milas Bodrum Havaalanı özellikle yaz sezonunda; Ege Bölgesi’nde iç ve dış hat seferlerin gerçekleştirildiği en  yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanıdır. En uygun Bodrum uçak bileti ile seyahat edebildiğiniz alan Muğla’nın iki önemli yazlık beldesi olan Milas ve Bodrum’un yolcu yükünü karşılamaktadır. Milas’tan 18, Bodrum’dan 35 km uzaklıkta bulunan alana ulaşım taksi ve servislerle sağlanmaktadır. 1997 yılında açılan havalimanı yıllık 3 milyon yolcuya hizmet verecek kapasitededir. 

Milas ile Bodrum; bölgenin yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen tatil beldeleri ve burada bulunan konaklama tesisleri her yıl milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Yaz döneminde tam kapasite çalışan tesislere yolculuğunuz öncesinde mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Ancak ilçeler sadece sahilleri ile değil tarihi ve doğal güzellikleri ile de ön planda. En ucuz uçak bileti sahibi olarak buraya geldiğinizde görebileceğiniz yerleri şöyle sıralayabiliriz. Milas evlerinin tarihi 19 ve 20. yüzyıllara dayanmaktadır. Ahşap olarak inşa edilen ve geniş bahçeler içinde bulunan bu evler yenileme çalışmalarının ardından günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir. Genelde iki katlı olan evlerde giriş avludandır ve alt katlarda kiler, depo gibi alanlar bulunur. Ahır, mutfak ve banyo bölümleri evin dış kısmında yer alır. Üst katlara ahşap merdivenlerle çıkılır. İlçede daha geç dönemlerde yapılan evler ise daha Avrupai tarzda inşa edilmiştir. Cumhuriyet döneminde ilçede bulunan Macar ve İtalyan mimarlar tarafından yapılan bu evlerde ise klasik Milas evlerinden farklı olarak tuvalet ve mutfaklar da ev içinde bulunmaktadır. Nedime Beler, Murat Menteşe, Selahattin Oğuz, Servet Akgün evleri olarak adlandırılan evler bu özellikleri taşımaktadır. Çöllüoğlu Hanı, Milas Ulu Camii, Firuzbey Camii diğer adıyla Kurşunlu Camii ilçede ziyaret edebileceğiniz diğer yerler arasında. Antik çağlarda Halikarnassos olarak bilinen Bodrum; yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak tatillerini geçirdikleri bir ilçedir.
Dünya’nın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiş olan Mausoleum burada inşa edilmiştir. Halikarnas Mozolesi olarak da bilinen yapı bir anıt mezardır. Devasa boyutlarda inşa edilen anıt Yunan ve Mısır mimari özelliklerini aynı yapıda bulundurur. Yunan kolon biçimi ve Mısır piramitleri şeklindeki çatı yapının iki kısmını oluşturur. Yapıdaki diğer iki kısım ise yüksek bir kaide ile en tepesinde bulunan heykeldir. Kral Mausolos adına yaptırılan bu mezardan sonra yapılan anıt mezarlara mozole denmeye başlanmıştır. Günümüze kalıntıları ulaşmış olan bu yapı ve çevresinde bulunan antik kent ziyaret etmeniz gereken yerler arasında. Kentte dönemle ilgili hazırlanan sergi alanlarını da gezmelisiniz. Özellikle yaz döneminde konserler de düzenlenen Bodrum Kalesi’nden deniz manzarasını izlemeden ve Sanat Güneşi olarak hitap edilen ünlü sanatçı Zeki Müren’in şuan müze olan evini ziyaret etmeden Bodrum’dan ayrılmamalısınız. 

Milas Bodrum'a Giden Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları
AnadoluJet 
Pegasus 
Onur Air 
Atlasjet 
SunExpress 

Muğla Milas Bodrum Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(252) 523 01 01 (20 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
523 00 80
Havalimanı Müdürü (Nöbetçi):
523 02 30
Faks:
0(252) 523 00 82
Adres:
Ekinanbarı Köyü Milas Bodrum Havaalanı Girişi
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Muğla
Hizmete Giriş Yılı:
1998
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTFE
IATA:
BJV
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
17,336 m²
Coğrafik Koordinatları:
37°14`50"N, 27°40`53"E
Şehre Uzaklık:
Milas:18km
Ulaşım:
Servis, Taksi, Rent a Car
Yükseklik (AMSL):
21 FT (6.45 M)
VİP:
Var
Banka Hizmetleri:
Var
Sağlık Hizmetleri:
Var
Otopark Kapasitesi:
1200 araç

Muğla Milas Bodrum Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
az bulutlu
14,9 °C
az bulutlu
21 Şub Perşembe
hafif yağmur
14,3 °C
hafif yağmur
22 Şub Cuma
hafif yağmur
12,2 °C
hafif yağmur
23 Şub Cumartesi
şiddetli yağmur
7,9 °C
şiddetli yağmur
24 Şub Pazar
orta şiddetli yağmur
12,3 °C
orta şiddetli yağmur

Muğla Milas Bodrum Havalimanı Ulaşım Haritası