Mardin Havaalanı (MQM)

Mardin  Havaalanı (MQM)

Mardin Havaalanı Hakkında

1999 yılında hizmete açılan Mardin Havalimanı o dönem için sadece Ankara’dan yapılan uçuşların yoğunluğunu karşılayabilecek kapasitedeydi. Ancak zamanla farklı şehirlerden uçak bileti ucuz olarak sunulunca ve direkt uçuşların yapılmaya başlanması ile alan yetersiz kalmaya başladı. Yapılan yenileme çalışmalarının ardından pist geniş gövdeli uçakların da iniş ve kalkış yapabilmesi için uygun hale getirildi. Yolcularını daha rahat bir ortamda ağırlamak için yenilenen terminal binasındaki çalışmalar halen devam etmektedir. Servis ve taksilerle ulaşım imkanı bulunan Mardin Havaalanı şehir merkezinden 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Alandan şehri ziyaretiniz sırasında kullanabilmeniz için araç kiralama hizmeti almanız da mümkün. Şehir içi ulaşımda minibüsler ise dilediğiniz yere gitmede büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Sivil havacılık faaliyetlerinin gerçekleştirildiği havaalanı şuan için sadece en uygun Mardin uçak bileti fiyatları ile gerçekleştirilen iç hat uçuşlara açıktır. 

Tarih boyunca farklı dinlere mensup medeniyetlere ev sahipliği yapan şehir; dinler için önemli kutsal mekanlara sahiptir. Medeniyetlerin buluşma noktası olarak görülen Mardin’de özellikle Süryani kültürünün izlerine çokça rastlanmaktadır. Kendine has mimari özellikleri ve gelişmiş kültürü ile Mardin yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdikleri bir şehirdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehirde sert bir iklim hakimdir. Kışların yağışlı ve çok soğuk geçtiği ilde yazlar ise çok sıcak ve kurak olarak yaşanmaktadır. Bu nedenle Mardin’i ziyaretiniz için en güzel dönemler ilk ve sonbahar aylarıdır. Ucuza uçak bileti ile seyahat ettiğiniz Mardin’de tarihi ve kültürel birçok eser ile yapıları ziyaret edebilirsiniz. Şehirde görmeniz gereken yerler şöyle sıralanmaktadır. Şehrin en yüksek tepelerinden birine inşa edilmiş olan Mardin Kalesi; bulunduğu yamacın eteklerine sıralanan şehrin simge yapısı Mardin Evlerinin en üst noktasında bulunmaktadır. Eşsiz şehir manzarasına hakim olan kale; 1 km uzunluğa sahiptir ve  10. YY’da Hamdaniler tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde birçoğu butik otel olarak işletilen Mardin Evleri; taş işçiliğinin en güzel örnekleri olarak karşılanmaktadır. Mardin ziyaretiniz sırasında konaklamak için tercih edebileceğiniz bu evler yaz-kış içerideki sıcaklık ayarlanabilecek şekilde yapılmıştır.  

Şehirde farklı dinlere ait ibadethaneler bulunmaktadır. Bunlar arasında şehirde bilinen en eski camii olan Ulu Camii diğer adıyla Cami-i Kebir; şehre Artukluların mirası olarak kalmış önemli bir eserdir. 4 yüzyılda inşa edilen ve aradan geçen binlerce yıla rağmen sapasağlam ayakta kalmayı başaran ender yapılardan biri Deyrülzeferan Manastırı. Süryani Kadim cemaatinin dini merkezi konumunda olan manastır içinde bulunan mozaikler ve girişinde bulunan oturur şekildeki patrik mezarları ile ilgi çekici bir yapıdır. Mardin’de bulunan en eski kiliselerden biri ise Kırklar Kilisesi bilinen bir diğer adı ise Mor Behnam. Taş işçiliği ile yapılan mihrapları ve kök boyası ile boyanmış 1500 yıllık perdeleri ile kilise en çok ziyaretçi çeken yerlerin başında. 5. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen çan kulesindeki el işçiliği de görülmeye değerdir. 

Türkiye’de değişik şehirlerde kaburga dolması yapılır. Ancak bu yemeğin en lezzetlisini kesinlikle Mardin’de tadacaksınız. Bulgurla hazırlanan harcın kaburganın içine doldurulması ile fırında ağır ağır pişen dolmada genellikle koyun eti kullanılmaktadır. Şehirde değişik tariflerle hazırlanan pilavlar sıkça pişirilir. Şehriyeli bulgur pilavı ve havuçlu pilav yörede en sevilenlerden. Zingil adı verilen hamurlu tatlı üzerine dökülen soğuk şerbeti çekmesinin ardından fıstıkla süslenir. Mardin’de bu lezzetleri ve daha nicesini şehirdeki lokantalar ve otel mutfaklarında tadabilirsiniz. 

Mardin'e Giden Uçak Firmaları
Türk Hava Yolları 
Anadolu Jet 
Sun Express 

Mardin Havaalanı (MQM) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Mardin Havaalanı Mardin uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
Ankara - Mardin 99 TL
İstanbul - Mardin 164 TL
Trabzon - Mardin 226 TL
Antalya - Mardin 190 TL
Gaziantep - Mardin 186 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Mardin Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(482) 313 34 00 (5 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
313 34 44
Faks:
0(482) 313 34 04
Adres:
Mardin Havaalanı Kızıltepe/Mardin
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Mardin
Hizmete Giriş Yılı:
1999
Havaalanı Statüsü:
Sivil
ICAO Kodu:
LTCR
IATA:
MQM
Trafik Tipi:
İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
1,500 m²
Coğrafik Koordinatları:
37°13`58"N, 40°38`26"E
Şehre Uzaklık:
20 km
Ulaşım:
Minibüs(Nizamiye Girişinde), Ticari Taksi, Rent A Car
Yükseklik (AMSL):
527 (M)
Otopark Kapasitesi:
54 araç

Mardin Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Şub Cumartesi
hafif yağmur
7 °C
hafif yağmur
17 Şub Pazar
hafif yağmur
8,6 °C
hafif yağmur
18 Şub Pazartesi
açık
10,6 °C
açık
19 Şub Salı
açık
12,4 °C
açık
20 Şub Çarşamba
açık
10,9 °C
açık

Mardin Havalimanı Ulaşım Haritası