Malatya Havaalanı (MLX)

Malatya Havaalanı (MLX)

Malatya Havaalanı Hakkında

Yıllık 1 milyon yolcuya hizmet verebilen Malatya Havalimanı; 1941 yılından beri sivil ve askeri uçuşlar için kullanılmaktadır. Farklı firmalar tarafından en ucuz Malatya uçak bileti ile ulaşım sağlanabilen Malatya Havaalanı şehir merkezinden 34 km uzaklıkta konumlandırılmıştır. İç ve dış hat uçuşların yapılabildiği alana haftalık 45 sefer düzenlenmektedir. Direkt ve aktarmalı uçuşlarla seyahat edilebilen Malatya uçuşlarınız için biletlerinize her zaman sitemizden ulaşabilirsiniz. Sürekli yolcu sayısı artan bir nokta olan Malatya Havalimanı yapılan geliştirme çalışmalarının ardından yeni bir terminal binasına ve pistlere kavuşmuştur. Alana ulaşım daha çok servislerle sağlanmaktadır. Uçak firmalarının servisleri ile özel işletme servisleri şehrin farklı noktalarından havaalanına yolcu taşımacılığı yapmaktalar. Dilerseniz havaalanına ulaşmak için taksileri de kullanabilirsiniz.  Uçak bileti sorgulama işleminizi neredennereye adresinde yaparak şehre uçabileceğiniz tüm firmaları ve cazip fiyatlarını birlikte aynı sayfada görüntüleyebilirsiniz. Arama kısmına seyahat edeceğiniz iki şehri ve tarih bilgisini ekledikten sonra sorgulama yaparak sizin için en uygun seferleri listeleyebilirsiniz. Seferler arasında seçiminizi yaptıktan sonra biletinizi pratik bir şekilde güvenle satın alabilirsiniz. Mobil uygulamamızı kullanarak da tüm bu işlemleri dilediğiniz yerde akıllı cihazlarınız ile gerçekleştirebilirsiniz. 
Doğu’da yer alan en eski ulaşım yolu Malatya üzerinden geçmektedir. Bunun yanı sıra tarihte önemli yere sahip olan Kral yolu ve ticari İpek yolunun da önemli bir kısmı şehir sınırları içinde bulunmaktaydı. Her zaman kolay ulaşımın sağlandığı bir şehir olan Malatya’ya en uygun uçak biletleri ile ulaşabilirsiniz. Bu nedenle tarih boyunca değişik medeniyetlerin ilgisini çeken bir bölge olmuştur. Üzerinde kurulan tüm devletlerce önemli bir ticaret merkezi olarak görülmüştür. Hititler, Asurlar, Persler, Bizans, Timur Devleti, Selçuklular ve Osmanlılar şehre hakim olan medeniyetlerden. Malatya topraklarında varlık gösteren devletlerden izler taşımaktadır. Ucuza uçak bileti ile seyahat edeceğiniz Malatya’da gezmeniz ve görmeniz gereken başlıca yerler şöyle sıralanabilir. Türkiye’de bulunan en büyük höyükler arasında yer alan Aslantepe Höyüğü’nde; M.Ö. 3500’lü yıllardan kalma yapılar bulunmuştur. Bu yapılar içinde saray ve tapınaklar yer almaktadır. Ayrıca kazılardan çok sayıda mühür ve madeni eşya da çıkarılmıştır. Bu bölgeden ve şehir çevresinde yapılan diğer araştırma kazılarından elde edilen eserler Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Müzede ayrıca antik çağlardan Osmanlı’ya kadar farklı medeniyetlerin eserlerine rastlamak mümkün. Battalgazi ilçesinde bulunan Malatya Şehir Surları; Roma İmparatorlarından Traianus döneminde inşa edilmiştir. Şehri koruma ve savunma amaçlı olarak yapılan surlar 95 burç ve 11 kapıdan oluşmaktaydı. Malatya ziyaretinizde şimdi bir kalıntı halinde olan bu surları da görebilirsiniz. Şifalı suların yeryüzüne ulaştığı şehirlerden biri de Malatya. İspendere İçme Suları da sağlık turizmi için önemli noktalardan biri. Sıcak kaplıca sularında yüzebilir, banyo kürleri yapabilir veya sodalı sularından içebilirsiniz. Bölgede konaklamanıza imkan sağlayan tesisler de bulunmaktadır. Malatya’da bulunan farklı mesire yerlerinde şehrin doğal güzellikleri eşliğinde piknik yapabilir, gezintiler düzenleyebilirsiniz. Orduzu Pınarbaşı şehrin en meşhur alanlarından. Küçük bir göletin de bulunduğu alan çam ağaçlarıyla çevrilidir. Sürgü Takaz da şehirdeki mesire alanlarından biri. Akarsu çevresinde bulunan mekanlarda özellikle leziz alabalıkların tadına bakabilirsiniz. 

Malatya kayısısı ile meşhur bir şehir. Dünya’da üretilen kayısı miktarının %90’ı burada yetiştirilmektedir. Pazarlarda ve çarşılarda bu güzel meyveden bol bol satın alabilirsiniz. Kağıt kebabı şehirde sevilen yemeklerin başında. Etli veya sebzeli olarak hazırlanabilen kebap bakır leğenler içinde fırına verilerek pişirilir. Malatya bir köfte cennetidir adeta. Çeşit çeşit köftelerde genellikle ettan daha çok sebze ve meyveler kullanılır. İçli köfte, bulama köfte, sıkma köfte, ayva köftesi, kabaklı çimdik köfte, elmalı köfte deneyebilecekleriniz arasında. Şehirde tadabileceğiniz diğer lezzetler ise şöyle; külah dolması, daha çok sos olarak kullanılan erik ekşisi ve dut helvası.  

Malatya'ya Giden Uçak Firmaları
Türk Hava Yolları  
Anadolu Jet  
Atlas Jet  
Pegasus  
Onur Air  
Sun Express 

Malatya Havaalanı (MLX) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Malatya Havaalanı Malatya uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Malatya 84 TL
Bodrum - Malatya 309 TL
Ankara - Malatya 84 TL
Antalya - Malatya 282 TL
Samsun - Malatya 275 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Malatya Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(422) 266 00 46 - 266 00 47 - 266 00 50
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
266 00 44
Faks:
0(422) 266 00 45
Adres:
DHMİ Malatya Müd. Akçadağ/Malatya
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Malatya
Hizmete Giriş Yılı:
1941
Havaalanı Statüsü:
Sivil / Askeri Ortak Kullanım
ICAO Kodu:
LTAT
IATA:
MLX
Trafik Tipi:
İç Hat/Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
9,545 m²
Coğrafik Koordinatları:
38°25`56"N, 38°04`59"E
Şehre Uzaklık:
34 km

Malatya Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
açık
9 °C
açık
21 Şub Perşembe
hafif yağmur
9,3 °C
hafif yağmur
22 Şub Cuma
hafif yağmur
6,3 °C
hafif yağmur
23 Şub Cumartesi
açık
6,5 °C
açık
24 Şub Pazar
hafif yağmur
7 °C
hafif yağmur

Malatya Havalimanı Ulaşım Haritası