Konya Havaalanı (KYA)

Konya  Havaalanı (KYA)

Konya Havaalanı Hakkında

En ucuz Konya uçak bileti ile seferler gerçekleştirilen Konya Havaalanı; 2000 yılından beri iç ve dış hat uçuşlar için hizmet vermektedir. Askeri uçuşlar için inşa edilen 3. Hava Jet Üs Komutanlığı’na ait havalimanına eklenen tesislerle Konya Havalimanı; sivil hava trafiğine de açılmıştır.  Otobüs ve taksilerle kolayca ulaşım sağlanan havalimanı; şehir merkezinden 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. 520 araçlık otoparkı bulunan alandan araç kiralama hizmeti de alabiliyorsunuz.  Türkiye’nin toprak sınırları en büyük şehri olan Konya; İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Şehir UNESCO tarafından koruma altına alınan ve en eski ve en gelişmiş insan yerleşimlerinden biri olarak kabul edilen Çatalhöyük kentine ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu’da etkinlik gösteren Hititler, Roma, Selçuklular ve Osmanlı dışında farklı medeniyetlerin ve irili ufaklı beyliklerin hakimiyeti altında bulunmuştur. 

En uygun uçak bileti sahibi olmak için öncelikle sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Aramanızı sitemiz üzerinden yaparak sizin için en uygun seferleri görebilir ve bilet alımınızı kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Konya’da sert bir karasal iklim görülür. Kışların karlı, yağışlı ve çok soğuk geçtiği ilde, yazlar ise çok sıcak ve kurak yaşanır. İlin güneyine inilip Antalya’ya yaklaşıldıkça Akdeniz iklimi özelliklerine de rastlanır. Güncel Konya hava durumu bilgisini de sitemizde bulabilirsiniz. Zengin tarihi ve kültürel mirası ile ülkenin önemli şehirlerinden biri olan Konya aynı zamanda güçlü ekonomisi ile de gelişmiş bir sanayi merkezidir. Konya’ya ucuza uçak bileti ile ulaştığınızda konaklama yapabileceğiniz pek çok tesis bulunmaktadır. Konya otellerinde sene boyunca ortalama fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Konya’da bulunduğunuz sürede gezip görebileceğiniz yerleri şöyle sıralayabiliriz. 

Yeşil kubbesi ile Hz. Mevlana’nın türbesi şehrin sembolüdür. Bıraktığı eserler ile döneminin en önemli tasavvuf adamlarından biri olan Mevlana dergahının bulunduğu yer; günümüzde Mevlana müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Mevlana’nın yaşadığı döneme ilişkin derviş eşyalarının sergilendiği müzede ayrıca yakınlarının ve öğrencilerinin de türbeleri bulunmaktadır. Konya’da ziyaret edebileceğiniz bir başka türbe ise Nasrettin Hoca türbesidir. Yapım tarihi bilinmeyen türbe Akşehir ilçesinde bulunmaktadır. Şehirdeki önemli bir diğer müzede Konya Ereğli Müzesi. Şehirde yapılan kazılardan elde edilen eserler ile Osmanlı’dan Hititler’e Roma’dan Selçuklular’a kadar şehirde egemen olan devletlerden kalan eserler sergilenmektedir. Şehre geldiğinizde bu yerlere kolayca ulaşabilmek için toplu ulaşımı tercih edebilirsiniz. Otobüsler ve özellikle tramvaylar şehirde yoğun olarak kullanılmaktadır.
Konya’da bulunan tek yükselti olan Alaaddin Tepesi mesire yeri olarak halk arasında çokça gidilen bir yerdir. Konya’da piknik yapabileceğiniz ve yorgunluk atmak için dinlenebileceğiniz yeşillikler içinde bir başka yer ise Meram Bağları. İçinden geçe dere ile halkın nefes aldığı bir yer olan Meram aynı zamanda bağlarıyla ünlü bir bölgedir. Mevlana’nın da ders verdiği söylenen Karatay Medresesi Selçuklular’dan şehre kalan en önemli eserdir. 2. İzzeddin Keykavus döneminde inşa edilen medresenin kapısı Selçuklu taş işçiliğinin en önemli örneklerinden biri olarak gösterilmektedir. 

Konya’da ne yenir? Tirit adı verilen yöresel yemekte kızartılan bayat ekmeklerin üzerine kuşbaşı doğranarak pişirilen etler konur. Soğan ve maydanozla lezzetlendirilen yemeğin üstüne en son sarımsaklı yoğurt konularak servis edilir. Etli ekmek lahmacuna benzese de şekil ve yapılış olarak farklılıklar göstermektedir. Satırla kıyılan etlerin domates, soğan ve maydanozla harmanlanmasıyla elde edilen harç uzun olarak açılan hamurların üzerine yayılır ve fırınlarda pişirilir. Konya’nın özel gün yemeği olarak bilinse de şehir merkezinde bu lezzeti bulabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Fırın kebabı, Mevlana böreği, bamya çorbası şehre özgü diğer yemekler. 

Konya'ya Giden Uçak Firmaları
Türk Hava Yolları 
Pegasus 

Konya Havaalanı (KYA) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Konya Havaalanı Konya uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
İstanbul - Konya 74 TL
Kütahya - Konya 368 TL
Ankara - Konya 185 TL
Denizli - Konya 183 TL
Samsun - Konya 222 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Konya Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(332) 239 13 43 (5 HAT)
Havalimanı Müdürü (Başmüdür):
239 13 43
Faks:
0(332) 239 13 41
Adres:
Büyükkayacık Mh. Vali Ahmet Kayhan Cd. Pk:42050 Selçuklu/Konya
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Konya
Hizmete Giriş Yılı:
2000
Havaalanı Statüsü:
Sivil / Askeri
ICAO Kodu:
LTAN
IATA:
KYA
Trafik Tipi:
İç / Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
5,166 m²
Coğrafik Koordinatları:
37°58`50"N, 32°33`45"E
Şehre Uzaklık:
28 km
Ulaşım:
Otobüs, Servis, Taksi
Otopark Kapasitesi:
278 araç

Konya Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

20 Şub Çarşamba
hafif yağmur
9,7 °C
hafif yağmur
21 Şub Perşembe
az bulutlu
8,3 °C
az bulutlu
22 Şub Cuma
hafif yağmur
6,8 °C
hafif yağmur
23 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
3,6 °C
hafif kar yağışlı
24 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
3,1 °C
hafif kar yağışlı

Konya Havalimanı Ulaşım Haritası