Cengiz Topel Havaalanı (KCO)

Cengiz Topel  Havaalanı (KCO)

Cengiz Topel Havaalanı Hakkında

Kocaeli uçak bileti aldığınızda yolculuğunuzun son bulacağı yer Cengiz Topel Havalimanı’dır. Şehirdeki havaalanına adı verilen Cengiz Topel Kıbrıs'ta gerçekleştirilen uyarı uçuşunda uçağının vurulması sonucu esir düşen ve şehit olan Yüzbaşı Pilottur. Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı; yapımı devam ederken yaşanan depremde büyük hasar görmüştür ve deprem sonrasında bölgede yapılan yardımların dağıtım merkezi konumunda kullanılmıştır. Terminal ve apronlarının tamamen güçlendirilmesi ve yenilenmesi ile 2011 yılından beri sivil ve askeri uçuşlar için kullanılmaktadır.  İç ve dış hat uçuşların gerçekleştirilmesine olanak tanıyan Cengiz Topel Havaalanı; şehir merkezinden 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. En ucuz uçak biletleri ile ulaştığınız Kocaeli’nde şehir içi ve havaalanına ulaşımda otobüs, taksi ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca havalimanından araç kiralama yapılabilmektedir. VIP salonu da bulunan havalimanı 93 araçlık otoparkıyla; yolcu uğurlamaya ve karşılamaya gelenlere de hizmet vermektedir. 

İndirimli uçak bileti için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. neredennereye adresinden uçak bileti sorgulama işleminizi yapabilir ve sizin için en uygun seferleri listeleyebilirsiniz. Bunun için sitenin üst kısmında bulunan arama kısmındaki kutucuklara; arasında seyahat edeceğiniz iki şehri ve yolculuk tarihinizi yazmanız yeterli. Kocaeli halk arasında daha çok merkez ilçesi olan İzmit adıyla anılır. İstanbul’a yakınlığı ve Anadolu’ya açılan yolların kapısı olma niteliği sayesinde gelişmiş bir ticaret ve sanayi şehridir. Ancak bunun yanı sıra doğal ve tarihi güzellikleri ile de ilgi çeken bir şehirdir. Kocaeli bulunduğu konum nedeniyle Akdeniz ve Karadeniz ikliminin etkisindedir. Kışlar pek çok şehre oranla ılık geçmektedir. Yaz aylarında ise hafif yağışlar görülse de genellikle yüksek sıcaklıklarla geçer. Kocaeli’nin Karadeniz’e yakın kuzey bölgelerinde yazların ildeki diğer alanlara göre daha serin geçtiği görülmektedir. 

Ucuza uçak bileti alarak şehre her zaman kolay bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Kocaeli’ye vardığınızda şehirde görmeniz ve ziyaret etmeniz gereken yerleri şöyle sıralayabiliriz. Etrafında bulunan parkın ortasında yükselen İzmit Saat Kulesi; Osmanlı padişahı 2. Abdülhamit tarafından şehre yaptırılmıştır. Padişahın tahta çıkışının 25. yılı için yaptırdığı saat kulesi 4 kattan oluşmaktadır. Saat kulesi Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kocaeli’nin simgesi olarak değerlendirilebilen eserin çevresinden muhteşem deniz manzarasını izleyebilirsiniz. Kocaeli’nde yaz kış ziyaretçi çeken en güzel yerlerden biri Sapanca Gölü’dür. Yöreye özgü bir üslupla inşa edilmiş olan Sapanca evleri ve Rüstem Paşa Camisi göl civarında görebileceğiniz yerlerden. Göl çevresinde konaklamak için tesisler bulunduğu gibi birçok yeme içme mekanı da yer almaktadır. Göl çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz bir parkurun yanı sıra su sporları merkezi bulunmaktadır. Kiralanabilen deniz bisikletleri ile gölde gezintiye çıkmak da iyi bir seçenek olabilir. Halıcılıkla tanınan Kocaeli’nin Hereke ilçesinde; zamanında şehre el dokuması halıları almak için gelenlerin konaklamaları amacıyla yapılan Hereke Köşkü’nü görebilirsiniz. Deniz kenarında bulunan köşk ünlü Osmanlı mimarlarından Sarkis Balyan tarafından yaptırılmıştır. Balyan aynı zamanda İzmit’te bulunan Sultan Çiftliği Köşkünün de mimarıdır.
Aile üyelerinin çoğunun mimar olarak Osmanlı’ya hizmet verdiği Balyanlar; İstanbul’da önemli yapıların da mimarlıklarını yapmışlardır. Bu eserler arasında Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı ve Gümüşsuyu Kışlası da bulunmaktadır. Kartepe; Kocaeli’nin kayak merkezi olarak kış sporları ile uğraşanların çok iyi bildiği bir yerdir. Ancak bölge yazın da ziyaret edilebilmektedir. Kerpe, Kefken ve Cebeci şehirde ili çeken yazlık semtler. Kartepe’ye giderken yol üzerinde bulunan Maşukiye’de kiremitte alabalık mutlaka tatmanız gereken bir lezzet. Yeşillikler içinde bulunan bir yer olan Maşukiye’de küçük şelaleler arasında bulunan birçok yeme içme mekanı da mevcuttur.  

Cengiz Topel Havaalanı (KCO) hakkında detaylı bilgi NeredenNereye.com'da! Cengiz Topel Havaalanı Kocaeli uçak bileti için sorgulama yapın, biletinizi online satın alın.
Popüler Seferler Fiyat
Trabzon - Kocaeli 199 TL
- HEMEN SATIN AL ! -

Cengiz Topel Havalimanı İletişim

Tel. Santral:
0(262) 375 22 22 (PBX)
Faks:
0(262) 375 27 66
Adres:
Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı
Web sitesi:
Bulunduğu Şehir:
Kocaeli
Hizmete Giriş Yılı:
2011
Havaalanı Statüsü:
Sivil/Askeri
ICAO Kodu:
LTBQ
IATA:
KCO
Trafik Tipi:
İç Hat - Dış Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü:
2,100 m²
Coğrafik Koordinatları:
40°44`06"N- 30°05`00"E
Şehre Uzaklık:
15 km
Ulaşım:
Otobüs, Taksi, Minibüs, Rent a car
Yükseklik (AMSL):
188 FT (57,30 M)
VİP:
Var
Sağlık Hizmetleri:
Var
Otopark Kapasitesi:
93 araç

Cengiz Topel Havaalanı - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Şub Cumartesi
açık
4,2 °C
açık
17 Şub Pazar
açık
6,6 °C
açık
18 Şub Pazartesi
açık
9,2 °C
açık
19 Şub Salı
açık
10,7 °C
açık
20 Şub Çarşamba
açık
12 °C
açık

Cengiz Topel Havalimanı Ulaşım Haritası